نظام سلامت

قدردانی وزیر بهداشت از امانت داری و همراهی خبرنگاران در اجرای برنامه تحول نظام سلامت

وزیر بهداشت با بیان اینکه رفتار ما با جامعه خبری از اعتقادات ما بر آمده است افزود: معتقدیم که  هر چقدر در حوزه اطلاع رسانی و اخبار و دفاع از حقوق شهروندان  سرمایه گذاری شود و احترام ها نگه داشته شود پیشرفت های بهتری به دست می آید.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از (وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که شب گذشته به همت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در موزه تاریخ پزشکی تهران برگزار شد اظهار داشت: پیشرفت در سایه رقابت سالم و نقد به دست خواهد آمد بنابراین شغل خبرنگاری شریف و خبرنگاران افراد شرافتمندی هستند و کمک زیادی به کشور می کنند.

وی تصریح کرد: اگر اخبار به موقع و سالم در اختیار مردم و مسوولان کشور قرار گیرد بسیاری از مشکلات، نابسامانی و فساد ها در کشور وجود نخواهد داشت.

وزیر بهداشت گفت: برگزاری مراسم بزرگداشت روز خبرنگار حداقل کاری است که می توانیم انجام دهیم و از طرف ملت ایران و وزارت بهداشت که دومین وزارتخانه بزرگ کشور است به خاطر امانت داری و همراهی با طرح تحول نظام سلامت از شما تشکر کنیم.

دکتر هاشمی افزود: اگر خبرنگاران با برنامه های حوزه سلامت دولت یازدهم همراه نبودند موفقیت این برنامه ها تا به این حد نبود که سلامت به عنوان اولویت دولت، مجلس و حتی قوه قضاییه تلقی شود و علیرغم اینکه سلامت مورد تأکید رییس جمهور است اما بستر سازی و تداوم و حمایت جریانات مختلف فکری سیاسی و اجتماعی و همچنین نهادهای تأثیر گذار و تصمیم ساز، مرهون تلاش های خبرنگاران است.

وزیر بهداشت بر ضرورت تداوم همراهی خبرنگاران با دولت و به ویژه وزارت بهداشت تأکید کرد و گفت: امیدوارم در ادامه راه نیز از حمایت خبرنگاران به جهت حمایت از سلامت مردم استفاده کنیم و از راهنمایی ها و نقد های هوشمندانه شما در اصلاح و بهبود برنامه ها بهره ببریم تا به ارائه خدمات بهتر به مردم منجر شود.

دکتر هاشمی در خصوص پیشنهاد یکی از اصحاب رسانه مبنی بر تشکیل اتاق فکر و استفاده از ظرفیت خبرنگاران در حوزه سلامت گفت: پیشنهاد بسیار خوبی است و تا ۱۰ روز آینده جلسه ای با خبرنگاران خواهیم داشت تا به نقد و بررسی عملکرد وزارت بهداشت بپردازیم و قطعا نتیجه آن اجرای بهتر برنامه های وزارت بهداشت و به ویژه طرح تحول نظام سلامت خواهد بود.

وزیر بهداشت گفت: پزشکان در حوزه اجرایی علاقه کمتری به حضور در رسانه ها دارند و بایستی معاونین، مشاورین و مدیران ارشد به رسانه ها پاسخگو باشند زیرا حوزه سلامت دارای خبرهای مهمی برای مردم است و از طرفی نیز تلاش های گروه های پزشکی کشور مانند پزشکان و پرستاران بیش از پیش بایستی دیده شود.

دکتر هاشمی ادامه داد: به دلیل اخبار مهم وزارت بهداشت دکتر حریرچی که در حال حاضر قائم مقام وزیر و معاون کل می باشد به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت انتخاب شده است که امیدوارم با توجه به سابقه رسانه ای وی، ارتباط خوب وزارت بهداشت با رسانه ها نیز تقویت شود.

وزیر بهداشت افزود: بخش عمده ای از کار معاونین نیز مربوط به رسانه ها است و تحول نظام سلامت کشور در حوزه های بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش و همچنین پایداری منابع بدون ایجاد رابطه ای مناسب و پاسخگو با رسانه ها امکان پذیر نیست و وجود رسانه ها برای ما یک فرصت و غنیمت است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت توانسته است موجب افزایش رضایتمندی مردم از نظام و دولت شود افزود: خبرنگاران در بستر جامعه و به نوعی سرمایه اجتماعی هستند و در مواقعی که کمبود یا اشتباهی وجود دارند می توانند بهترین کمک را به ما کنند و موجب تشویق همکاران ما با توجه به اقدامات موثر و از طرفی موجب پیشگیری از اقداماتی که نباید انجام شود، اثرگذار باشند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت با دقت، سرعت و قوت ادامه پیدا خواهد کرد یادآور شد: این طرح حاصل یک مطالعه علمی دقیق است و کسانی که در وزارت بهداشت دور هم جمع شده اند چندین دهه سابقه آموزشی، پژوهشی و اجرایی دارند و در عین حال نیز ادعا نمی کنیم که فاقد اشکال هستیم.

دکتر هاشمی خاطر نشان کرد: در ۱۵ ماه گذشته در جهت جلب اعتماد مردم و رفع مشکلات آنی مردم تلاش های زیادی داشته ایم و در حال حاضر لازم است تا زیر ساخت را به صورت مناسبی فراهم کرد که در این راه به کمک خبرنگاران و رسانه ها نیاز داریم.

وزیر بهداشت افزود: تقاضا دارم تا خبرنگاران به ما کمک کنند تا نگاهی که در ارائه سایر حوزه ها مانند آب، برق، گاز و کشاورزی وجود دارد در حوزه سلامت نیز به وجود بیاید و همان گونه که دولت و مجلس در حوزه های آب و برق خرید خدمت می کنند و هزینه تمام شده و سود تسهیلات و سود سرمایه گذار را محاسبه و معادل آن را اعتبار اختصاص می دهند در حوزه سلامت نیز این روند به وجود بیاید.

دکتر هاشمی از تراز منفی برخی از بیمارستان ها با وجود تغییر تعرفه خبر داد و اظهار داشت: باید ترتیبی صورت داد که بیمارستان ها سود دهی داشته باشند و این امر باعث ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری و اداره مراکز بهداشتی و درمانی شود تا وزارت بهداشت به وظیفه اصلی خود که سیاست گذاری، ارتقای کیفیت و نظارت است بپردازد.

وزیر بهداشت تأکید کرد: اجازه ندهید که آنچه به عنوان سیاست های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است حالت ویترینی پیدا کند و خبرنگاران در این خصوص مطالبه گری کنند و اهمیت زیادی دارد که از این سند بالا دستی بهترین استفاده را کنیم زیرا با اجرای این سیاست ها، مشکلات مردم به تدریج برطرف خواهد شد و مردم دغدغه ای به جز بیماری نخواهند داشت.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بی انصافی برخی افراد خاص مبنی بر گره زدن موفقیت های طرح تحول نظام سلامت با تغییر تعرفه ها، خاطر نشان کرد: از دکتر حریرچی تقاضا دارم تا برای اولین بار وزارتخانه ای باشیم که از میزان تصویب اعتبار و اعتبارات دریافتی و همچنین هزینه کرد های وزارت بهداشت به تفکیک هزینه ها در بخش بهداشت، درمان، ترویج زایمان طبیعی، ارائه مکمل های غذایی، احداث مراکز و خانه های بهداشت، واکسن، کاهش هزینه های پرداختی از جیب مردم، تأمین پزشک و متخصص و … به صورت شفاف گزارشی را به مردم ارائه دهیم.

وزیر بهداشت افزود: اینکه ما را متهم به حمایت از یک صنف خاص می کنند قابل قبول نیست و در سفر اخیر خود به استان مازندران و در دیدار هایی که با پزشکان عمومی داشتم دریافتی آنها اغلب یک و نیم میلیون تومان بود در حالی که از درآمد ۱۵ میلیونی پزشکان سخن به میان می آورند که این نوعی بی انصافی است و حتی در مناطق محروم و مرزی که پزشک پول خونش را در یافت می کند رقم دریافتی ها به این میزان که ادعا می کنند نیست و  لازم است تا از خدمات ارزنده گروه های مختلف پزشکی به مردم در طول دوران انقلاب، جنگ تحمیلی و در حال حاضر قدردانی کرد.

وزیر بهداشت در پایان ضمن قدردانی از خبرنگاران، عکاسان و تلاشگران عرصه خبر در روزنامه ها، خبرگزاری ها و پایگاههای خبری از تلاش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت نیز در برقراری تعامل با رسانه و اطلاع رسانی قدردانی کرد.

لازم به ذکر است در این مراسم دکتر حریرچی قائم مقام وزیر، دکتر سیاری معاون بهداشت، دکتر آقاجانی معاون درمان، دکتر زارع نژاد مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر ایازی قائم مقام وزیر در امور مشارکت های مردمی ، دکتر امامی رضوی، دکتر جعفریان و  جمعی از مسوولان حضور داشتند و از خبرنگاران حوزه سلامت نیز تقدیر به عمل آمد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7