اقتصاد سلامت سیاست گذاری سلامت

روایت زمانی که دولت احمدی نژاد پول نداشت دارو بخرد اما غذای سگ و پورشه وارد می کرد!

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبر آنلاین، بحران دارو از ابتدای سال ۹۱ در ایران شروع شد. وزارت بهداشت احتیاج به ۲.۵ میلیارد دلار پول داشت، اما دولت فقط ۴۲ میلیون دلار پول به نهاد متولی سلامت داده بود. مرضیه وحید دستجردی، نخستین وزیر زن جمهوری اسلامی در اردیبهشت ۹۳ با حضور در برنامه شناسنامه روایتی از این ماجرا ارائه کرد.

وزیر پیشین بهداشت درباره نرسیدن بودجه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: سال ۹۱ که مسائل تحریم شدت گرفت از اسفند ۹۱ بنده به زور خود را در تدابیر ویژه دولت جای دادم چراکه رئیس دولت موافقت نمی کرد که بنده عضو ستاد تدابیر شوم اما از کانال دیگری خود را وارد این ستاد کردم چون با مسائل بهداشتی و دارو سرو کار داشت.

او گفت: وقتی وارد ستاد تدابیر ویژه دولت شدم دیدم که وضع ارز به شدت وخیم است بنابراین به دوستانم گفتم به شدت به دنبال ارز برای تامین دارو باشید چراکه نیازمند ۲و نیم میلیارد دلار برای مسائل پزشکی بودیم اما از این میزان فقط ۴۱ و نیم میلیون دلار به مسائل دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافت در حالی که ارز برای لوازم پزشکی هزینه شده بود و همین امر خونم را به جوش آورد.

دستجردی گفت: به این نتیجه رسیدم که اگر این موضوع را علنی نکنم از هیچ راهی نمی توان ارز دارو را تامین کرد چون هرچه در جلسات علنی می گفتم تذکر می دادند آقای فلان ارز دهد اما من می گفتم ارزی به ما نمی دهند و به لوازم آرایشی اختصاصا دارد چون در اولویت بندی وزارت صنعت تجهیزات پزشکی اولویت هشتم اما خوراک سگ و دسته بیل اولویت سوم و چهارم.

او گفت: من اینها را مرتب به آقایان گزارش دادم اما آنها به این نتیجه رسیدند بنده را عزل کنند و بعد در روزنامه های دولتی خود نوشتند که وزارت بهداشت ارز دارو را برای واردات لوازم آرایشی استفاده کرده است و اینجا بود که واقعا دیدم چقدر انسان ببیند فردی نادرست کار می‌کند.

وزیر بهداشت دولت دهم افزود: بنده دیدم تنها چیزی که آقایان از آن وحشت دارند افکار عمومی است و بنده نیز آن مسائل را به خاطر مردم و سلامت آنان و در مقابل تهمت ها و افزاط ها علنی کردم تا بتوانم ارز بگیرم که جواب هم داد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "روایت زمانی که دولت احمدی نژاد پول نداشت دارو بخرد اما غذای سگ و پورشه وارد می کرد!"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
BAB
Guest
http://publicrelations.tums.ac.ir/news/detail.asp?newsID=58282 چه شد که تصمیم گرفتید نامه استعفا را بنویسید؟ همه ما می‌دانیم که استعفا در چه شرایط خاصی رخ داد.ین‌یک جریان خیلی طولانی دارد. تقریباً بعد از ۳ ماه که از دوره دوم دانشگاه علوم پزشکی تهران گذشت و خانم دکتر وحید هم وزیر بهداشت بودند در جلسه‌ای بودم که به من زنگ زدند و مکرر هم ادامه داشت که از طرف دولت خواسته می‌شد استعفا دهم، به خانم دکتر هم ‌فشار می‌آوردند. حتی آقای دکتر رحیمی معاون رییس جمهور به نقل از آقای رئیس‌جمهور گفته بودند که می گویند وزارت بهداشت را آقای لاریجانی اداره می‌کند، بنابراین ایشان… بیشتر
محسن
Guest
دوستان و همکاران پزشک اصولگرا، از امام زمان هم مایه گذاشتند تا آقای احمدی نژاد سرکار بیاد و برای او سنگ تمام گذاشتند تا هرکاری که خواست انجام بده، حالا ادای منتقدها رو در میارن. خانم دکتر در دولتی که میشه از کانال دیگری وارد ستاد تدابیر ویژه آن شد، اگر تدبیر داشتی، زودتر استعفا میدادی! خانم دکتر جان، به اندازه رییس‌جمهور اسبق متهم هستی! با این خاطرات و مصاحبه ها، نه مبری میشی نه تطهیر! خانم دکتر عزیز، لطفا سکوت کن، لطفا چند سالی هیچی نگو، لطفا با این حرفها یادمون نیار که چه بلایی سرمون اومده! سرمون آورد!… بیشتر
مسعود
Guest

سلام ما را پذیرا باشید الا یا بدترین وزیر سلامت ایران! ما که می دانیم چقدر بجا برکنار شدید! دیگر کندوکاو و دروغ پردازی هاتان را برای نوباوگان علوم پزشکی بگویید، نه ما که گرگ باران دیده ایم!

wpDiscuz
Powered by Themes24x7