دیده بان سلامت سیاست گذاری سلامت

وزیر بهداشت: متولیان بیمه، تولید بیماری می کنند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، هاشمی در نشست مشترک با اعضای شورای عالی برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بر لزوم خارج شدن از بخشی نگری در دستگاههای دولتی و توجه به منافع ملی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر دستگاهی که اصرار بر جداسازی خریدار خدمت از فروشنده با هدف حفظ منافع مصرف کننده داشت، خود داروی کشور را تولید می کند.
وی با تاکید بر عدم افزایش قیت دارو افزود: متاسفانه دستگاه هایی هستند که خودشان متولی بیمه بوده و به جای اینکه سلامت آفرین باشند، خود، بیماری تولید می کنند.
وزیر بهداشت درباره بررسی و تدوین برنامه ششم توسعه، گفت: در برنامه های گذشته مجموعه ای از دستورات و قوانین را داریم که بخش زیادی از آنها عملی و اجرا نشده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر لزوم تدوین برنامه ششم توسعه بر اساس امکانات و واقعیات موجود در جامعه تاکید کرد و با اشاره به ۲ برنامه سند چشم انداز ایران گفت: در یکی از برنامه های این سند به برخورداری از سلامت، رفاه، امنیت، تامین اجتماعی، فرصت های برابر برای مردم و بهره مندی از محیط زیست مطلوب اشاره شده است و همچنین در برنامه دیگری بهره مندی از امنیت اجتماعی و قضایی تاکید شده است. اما در طی ۱۰ سال گذشته این دو برنامه به طور کامل اجرا نشده است.
هاشمی با اشاره به وجود تفاوت های دیدگاهی در تدوین برنامه ششم توسعه، بر عملیاتی بودن برنامه ششم توسعه تاکید کرد.
به گفته وی، بهتر است برنامه ششم توسعه منحصر به ۱۰ تا ۱۵ حکم شود و احکامی به تصویب برسد که بتوان آنها را عملیاتی کرد.
هاشمی همچنین، با تاکید بر لزوم تعریف مشخصی از ساختار ارائه خدمت در حوزه سلامت برای مردم در تدوین برنامه ششم توسعه، گفت: چنانچه وظیفه وزارت بهداشت سیاستگذاری و نظارت بر ارائه خدمات سلامت باشد، نیاز به تعریف جدیدی برای وظایف این وزارتخانه در تدوین برنامه ششم توسعه است.
به گفته وی، لازم است ساختار ارائه خدمت در برنامه ششم توسعه برعکس گذشته تعریف شود و بر کاهش تصدی گری در بخش دولتی تاکید شود.
وی افزود: البته من فکر می کنم که حتی تغییر ساختار در حوزه سلامت هم باعث رفع مشکلات موجود نخواهد شد و لازم است به طور مثال در حوزه درمان دو نوع بیمارستان داشته باشیم، یکی بیمارستان هایی که اقدامات درمانی انجام می دهند و دوم بیمارستان هایی که در بخش آموزش فعالیت می کنند.
هاشمی در ادامه گفت: طرح تحول سلامت با هدف تغییر و تحول در نظام سلامت به منظور بهبود کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی تدوین و اجرا شد.
وزیر بهداشت در ادامه، بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی در اداره بیمارستان ها تاکید کرد و افزود: در حال حاضر ۳ درصد بودجه کشور برای ساخت و ساز بیمارستان ها و مراکز آموزشی اختصاص داده شده است.
هاشمی همچنین، گفت: بنا بود از محل هدفمندی یارانه ها ۲ هزار میلیارد به حوزه سلامت اختصاص داده شود که فقط ۳۰۰ میلیار د تومان آن داده شده است.
به گفته وی، عدم همکاری بیمه ها باعث ایجاد مشکل برای ارائه دهندگان خدمت و نارضایتی برای بیماران خواهد شد.
در نشست مشترک وزیر بهداشت با اعضای شورای عالی برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، حسن امامی رضوی قائم مقام وزیر در امور دانشگاه ها، علیرضا دلاوری مشاور وزیر و رییس دبیرخانه سیاستگذاری سلامت،رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو، معاونین این وزارتخانه و اعضای این شورا حضور داشتند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "وزیر بهداشت: متولیان بیمه، تولید بیماری می کنند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
حسن
Guest

اقای وزیر جلوی واردات کرمهای ارایشی بهداشتی خارجی را بگیرید تا ارز خارج نشود

wpDiscuz
Powered by Themes24x7