سیاست گذاری سلامت

کلینیک های سلامت جنسی در تمام استانها دایر می شود

رییس مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:۳۰ درصد ازدواج ها بعد از ۵ سال به طلاق منجر می شود که مهمترین علت آن مشکلات جنسی است به همین علت کلینیک های سلامت جنسی در تمام استانها دایر می شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، اسماعیل مطلق روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: وزارت بهداشت برای ارتقای سلامت خانواده و رشد جمعیت برنامه های متعددی دارد که ایجاد کلینیک های آموزش زناشویی و سلامت جنسی، آموزش سبک زندگی ایرانی -اسلامی، حمایت از درمانهای ناباروری از جمله این برنامه هاست.
وی ادامه داد: آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد، ۳۰ درصد ازدواج ها در ۵ سال اول به طلاق منجر می شود و مهمترین علت این پدیده مشکلات جنسی بین زوجین است و برای رفع این مساله امسال ۱۰ کلینیک زناشویی و سلامت جنسی در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی- درمانی ایجاد می شود.
رییس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت اضافه کرد: کلینیک های زناشویی و سلامت جنسی با همکاری وزارت بهداشت و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ایجاد می شوند و در این کلینیک ها یک تیم شامل متخصص زنان، متخصص داخلی یا عفونی، اورولوژیست، یک نفر روانشناس آشنا به مسائل جنسی و یک نفر روحانی آگاه به علم حقوق به مراجعه کنندگان خدمت رسانی می کنند.
وی گفت: اعتبار ایجاد این ۱۰ مرکز به زودی ابلاغ می شود و قرار است این کلینیک ها سال آینده در تمام دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی- درمانی نیز ایجاد شوند.
مطلق با اشاره به آمار ۳ میلیونی زوج های نابارور گفت: برنامه دیگر وزارت بهداشت حمایت از درمان ناباروری است که با پیگیری های انجام شده اکنون همه زوج های نابارور تحت پوشش بیمه هستند و بیمه ها ۹۰ درصد هزینه های داروی آنها را می پردازند.
رییس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت اضافه کرد: اقدام دیگر وزارت بهداشت برای رشد جمعیت، آموزش سبک زندگی ایرانی- اسلامی است که در قالب کارگاههای آموزشی، در مراکز بهداشتی- درمانی بر پا می شود.
وی ادامه داد: در این کارگاه ها آموزش هایی مبتنی بر پیشگیری از سقط جنین به زوج ها ارائه می شود که طی آن از جمله نسبت به عوارضی مانند چسبندگی بعد از سقط جنین، عفونت، ناباروری و افسردگی به زوج ها هشدار داده می شود.
مطلق گفت: سالانه حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار بارداری در کشور رخ می دهد که حدود ۲۲۰ هزار مورد آن به سقط جنین منجر می شود و فقط یک میلیون و ۵۳۰ هزار نوزاد هر سال در کشور متولد می شود.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت تنها سازمانی است که بر اساس سیاستهای ابلاغی جمعیت برای رشد جمعیت برنامه ریزی و اقدام عملی انجام داده است. در حالی که رشد جمعیت نیازمند همکاری دستگاهها و سازمانهای مختلف است اما عده ای ناجوانمردانه به وزارت بهداشت حمله می کنند و این وزارتخانه را به کم کاری در رشد جمعیت متهم می کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7