سیاست گذاری سلامت

ضرورت افزایش قیمت کالاهای آسیب رسان به سلامت

وزارت بهداشت هیچگاه مایل به کاهش قیمت کالاهای  آسیب رسان به سلامت نبوده است ولی در مورد کالاهای مفید به سلامت مانند شیر و لبنیات کم چرب طبیعتا طرفدار کاهش آنها با هدف افزایش مصرف است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از پایگاه اداره غذا و دارو دکتر رسول دیناروند معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، با بیان این مطلب در خصوص افزایش قیمت کالاهای آسیب رسان گفت: در مورد لبنیات پر چرب هم نظر ما افزایش قیمت می باشد. برنامه ریزیها نیز بدین سمت است گرچه ممکن است در برخی موارد عملیاتی نشده باشد.

وی افزود: یکی از راههایی که امکان نائل شدن به اهداف مذکور را فراهم می آورد در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده این نوع محصولات  حتی تا دو برابر وضع موجوداست که در سازمان  پیگیر تسهیل اجرای این موارد هستیم.
در مورد لبنیات پر چرب هم نظر ما افزایش قیمت می باشد.
وی با تاکید بر اینکه هر کس می خواهد فراورده آسیب رسان به سلامت مصرف کنند باید  هزینه اش را نیز بپردازد تصریح کرد:  این مسئله در کشورهای دیگر نیز انجام شده و موفقیتهای زیادی هم در بر داشته است همین  سیگار را در نظر بگیرید افزایش مالیات در کاهش مصرف آن بسیار تاثیرگذار بوده است .
دکتر دیناروند در پاسخ به مهمترین دلیل عدم اجرایی شدن  موارد فوق، با اشاره به اینکه وزارت بهداشت خودش به تنهایی نمی تواند تصمیم گیری نماید؛ خاطر نشان نمود: این قبیل فعالیتها نیاز به بهره برداری از پتانسیل ارگانهای متعدد دارد که متاسفانه هنوز اجرایی نشده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7