دانش آموختگان

مسوول سنجش وزارت بهداشت درباره آزمون دستیاری سال ۹۴ توضیح می دهد

به گزارش صدای پزشکان مسوول سنجش وزارت بهداشت در گفتگو با فردا به تعدادی از شبهات مطرح شده درباره آزمون دستیاری سال ۹۴ توضیح داد. گفتنی است که آزمون امسال با حاشیه های فراوانی همراه بود و نزدیکی نمرات داوطلبان اعتراضاتی را برانگیخت.

چرا امسال تا این اندازه بین اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی فاصله بود؟

تا اوراق ازمون از شهرستان‌ها جمع آوری شود و به مرکز برسد، همین میزان زمان نیاز هست، سال‌های قبل نیز بر همین منوال بوده و به طور کلی در مورد نتایج شما به خاطر دارید که هیچ سالی نتایج آزمون دستیاری در مرداد اعلام شود، تا امروز اینطور نبوده و نتایج در شهریور ماه اعلام می‌شده و سال گذشته و سال‌های قبل هم در شهریور ماه اعلام نتایج بوده (البته نتایح نهایی نه نتیجه اولیه) آیا سابقه داشته که نتیجه یک کنکوری از سراسری گرفته تا ارشد قبل از شهریور اعلام شود (نتیجه نهایی آزمون) که این موضوع زمانی که اعلام نتیجه (نهایی) در سال‌های قبل از شهریور ماه اعلام می شد قابل بررسی بود.

علت اینکه پس از انتخاب رشته دو بار برای ویرایش فرصت به داوطلبان داده شد، چه بود؟

وقتی شما با انسان‌ها رو به رو هستید، با تعداد بسیار بسیار زیاد و اگر این افراد که از جامعه فرهیخته پزشکان باشند، به دلایل مختلف دسترسی‌ها در داخل کشور –خدمت در مناطق محروم- و خارج از کشور در تاریج اعلام شده امکان ویرایش را نداشتند و یا متوجه زمان اعلام شده از سوی سنجش نشدند و خوب است شما همین امروز به سازمان سنجش مراجعه کنید و ببینید که تا چه میزان مراجعه کننده برای ویرایش در آزمون دستیاری مراجعه می‌کنند با وجود آنکه دو مرحله زمان ویرایش برای پذیرفته شدگان نوبت اول این آزمون وجود داشته است و هر داوطلبی که از این دو فرصت به دلایلی مطلع نشده تقاضای ویرایش دارد و برای رفع این مشکل خود به سنجش مراجعه می‌کند که این با مراجعه خبرنگاران نیز قابل مشاهده و اثبات است. این نشان می‌دهد وقتی با انسان‌ها در ارتباط هستید در این رابطه کمیسیون مربوطه بررسی‌های لازم را انجام می دهد و امکان ویرایش مجدد را با صدور مجوز صادر می‌کند.

با وجود دو مرحله امکان ویرایش چه تعداد مراجعه و درخواست برای ویرایش اطلاعات و انتخاب رشته آزمون دستیاری داشتید؟

بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر مراجعه کردند که اطلاعات آنها ویرایش شده هر چند که تعداد بیشتری مراجعه کردند اما اطلاعات همه آنها ویرایش نشده است و این تا پایان وقت اداری روز پنجشنبه بوده است.

نتایج نهایی را چه زمانی اعلام می‌کنید؟

توکل به خدا زودتر از ۱۵ شهریور نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

چرا دستیارانی که هر سال ابتدای شهریور کار خود را آغاز می‌کردند سال گذشته ۱۵ شهریور شروع به کار داشتند و امسال ظاهراً ۱۵ شهریور نیز آغاز به کار نمی‌کنند علت مشخص است؟

این بستگی به زمان‌های اجرایی دارد زیرا با مسائل گوناگونی از جمله خود داوطلبان رو به رو هستیم و از طرفی خود دانشگاه‌ها موضوع شروع به کار فعالیت پذیرفته شدگان در آزمون دستیاری پزشکی هستند مانند دانشگاه رفسنجان که مکاتبه کردند که مجوز جذب دانشجوی بیهوشی را هم اخذ کردند و تقاضای دانشجو داشتند و این خود یک متغیر است چرا که تمام دانشگاه‌ها در طول سال در حال دریافت مجوزها هستند و یکی ممکن است زودتر و یکی دیرتر تقاضا کرده باشد و وقتی دیرتر تقاضا کند تا این درخواست بررسی شود و امکانات دانشگاه‌ها ارزیابی شود زمانی طی می‌شود و امسال بلافاصله پس از اعلام نتایح، شروع به کار دستیاران پزشکی خواهد بود و این زمانی بیش از دو الی سه روز نخواهد برد چرا که تعداد پذیرفته شدگان ۳ هزار و ۲۱۹ نفر بیشتر نیست.

به نظر شما پذیرش دستیار پزشک در کشور ما هم اکنون تا چه میزان مطابق با نیاز صورت می گیرد؟

می‌توان این موضوع را از هر رشته‌ای به رشته دیگر بحث کرد و دید چرا که برخی از رشته‌ها تقاضای بسیار بیشتری در مقایسه با دیگر رشته‌ها دارد و نمی‌توان موضوعی ثابت را مطرح کرد همچنین مسأله‌ای مانند کمبود نیاز به دستیار پزشکی در برخی از استان‌ها ملاک نظر است و این در مقایسه با استان تهران و دیگر استان‌ها نشان می‌دهد که استان تهران ظرفیتی تکمیل دارد در حالیکه درخواست برای این استان همچنان بالاست. باید در نظر گرفت که با متغیرهای استانی و نوع رشته‌ها این مهم متفاوت است که با در نظر گرفتن این موضوع مجلس ۳۰ درصد سهمیه بومی را تصویب کرد چرا که در شرایط فعلی کمبودها در استانها وجود دارد. جز استان تهران و البرز که کمبودی در آنها از حیث جذب دستیار پزشک وجود ندارد و در شرایطی که متقاضیان همچنان خواستار انتخاب پایتخت بودند مجلس مصوبه ۳۰ درصد جذب بومی با خدمت سه برابری پس از پذیرش را از حوزه قانونگذاری گذراند و البته نمی‌توان شرکت کنندگان را مجبور کرد و انتخاب با داوطلبان است که از ظرفیت بومی استفاده کنند یا خیر.

معیار پذیرش دستیاران پزشکی چیست؛ تعداد جذب از سوی دانشگاه‌ها اعلام می‌شود و یا معیار دیگری هم دارند؟

همیشه ظرفیت‌ها را دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند و این موضوع از گروه هر رشته پزشکی آغاز می‌شود و مدیریت دانشکده و دانشگاه با بررسی و تصویب این نیاز را به وزارتخانه اعلام می‌کند که تصمیم نهایی با اعمال مدیریت وزاتخانه است و مطابق شناخت، نیاز و بررسی وضعیت جامعه ظرفیت‌ها را مشخص می‌کنند.

برنامه آزمون‌های پزشکی در برنامه ششم و چشم انداز آن تا سال ۱۳۹۹ چیست؟ وضعیت آینده را چگونه ارزیابی می کنید؟

تمام برنامه‌های توسعه‌ای با توجه به نقشه جامع علمی کشور و سند چشم انداز پیگیری می‌شود و مقرر است طبق سند چشم انداز رتبه نخست منطقه را به دست آوریم و هم اکنون ایران قطب گردشگری پزشکی است و این دستاورد مطلوبی است. در حوزه بهداشت و سلامت و در رابطه با آزمون‌های پزشکی و جذب و تربیت نیروی متخصص پزشک باید توجه داشت دو مقوله جذب و نوع تربیت نیرو و آموزش آن مقوله‌هایی جدا از هم هستند و تغییراتی در آزمون جذب دستیار پزشکی سال آینده تصویب شده که اعمال می‌شود. اگر به یاد داشته باشید در ابتدای پیروزی انقلاب صدها پزشک بنگلادشی در کشور داشتیم و دانشگاه شهید بهشتی با آن همه عظمت هیچ رشته پزشکی را در برنامه تحصیلی نداشت و مردم کشور حتی برای یک عمل ساده آب مروارید به خارج از کشور سفر می‌کردند در حالیکه هم اکنون در تمام دنیا پزشکی ایران را مثال می‌زنند و ما باید همواره مراقب حفظ و ارتقاء کیفیت دانش پزشکان کشور باشیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "مسوول سنجش وزارت بهداشت درباره آزمون دستیاری سال ۹۴ توضیح می دهد"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
پدرام
Guest

“امسال بلافاصله پس از اعلام نتایح، شروع به کار دستیاران پزشکی خواهد بود و این زمانی بیش از دو الی سه روز نخواهد برد”
یعنی طی دو الی سه روز فرد باید از این سر کشور به آن سر کشور برود، ثبت نام کند، خانه اجاره کند، اسباب کشی کند، برای بچه هایش مدرسه پیدا کند و…
آقای دکتر مکررا در ابتدای مصاحبه فرمودند که در آزمون های این چنینی با انسان ها سر و کار داریم. حقیقا دیدگاهشان این است؟

ٍاحسان
Guest

یه مصاحبه سراسر دروغ!!! سال های قبل همیشه نتایج نهایی تا هفته آخر مرداد می اومد. میگه فاصله اعلام نتایج تا شروع کار نهایتا ۲-۳ روز خواهد بود، با شکم سیر نشستی اونجا قانون میزاری دیگه، پزشکی که متاهله و بچه داره، وقتی قبولیش اعلام میشه نباید تو شهر جدید خونه تهیه کنه؟! نباید برای همسر و بچه هاش محل تحصیل پیدا کنه؟ نباید مسافت طولانی ای رو اسباب کشی کنه؟! اینا تو ۲-۳ روز امکان پذیره؟؟؟!!!! یه سری مسوول شکم سیر، فاسد و بی فکر نشستن تصمیم گیری می کنن!!!

ناشناس
Guest

لعنت بهتون.یکسره فقط حرفهای مقت میزنین.
اون از امتحانتون اینم از اعلام نتایجتون.پارسال ۲۷ مرداد اعلام کردید سال ۹۲ اواخر تیر
خجالت بکشید.انشالله خدا شما رو جایی در زندگیتونگرفتار عالم کنه
این دعای صدها پزشک گرفتار که با هزاران امید زندگیشونو واسه درس خوندن گذاشتن

wpDiscuz
Powered by Themes24x7