آموزشی

رتبه ایران ازمنظر میزان نوآوری: ۱۲۰ در میان ۱۴۳ کشور جهان

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، باقر لاریجانی صبح امروز در گردهمایی مسئولان آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در تبریز با بیان اینکه در زمینه نو‌آوری رشته‌های آموزشی نیازمند تحول هستیم اظهار داشت: جایگاه ایران در اجزای مختلف نوآوری در میان ۱۴۳ کشور جهان رتبه ۱۲۰ را داریم و این در حالی است که از نظر رتبه‌های تعداد دانش‌آموختگان وضعیت خوبی داریم.

وی ادامه داد: در نقشه جامع علمی کشور به پایه گذاری نظام ملی نو‌آوری آموزش است و با مروری به روش شناسی به آموزش پزشکی بسته‌های لازم تهیه شده است.

لاریجانی یادآور شد: آمایش سرزمینی توسط  شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده که تمرکز‌زدایی در زمینه‌های آموزشی در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد مرگ و میر‌های کشور از بیماری‌های غیر‌واگیر‌ است گفت: نمی‌توانیم به این امر بی‌اعتنا باشیم و بر همین اساس ۱۱ محور و بسته تهیه شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: برنامه‌های راهبری تهیه شده و مدلی که ارائه شده به سازماندهی بسته‌های عملیاتی منجر می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: بسته‌های نظارتی و ارزیابی بر سیستم اجرایی حاکم است تا این فرایند به خوبی اجرا شود و باید بتوانیم به آینده و سهم مطلوبی در بحث آموزشی برسیم.

وی خاطر‌نشان کرد: در دوران پسا‌تحریم به بین‌المللی‌‌سازی آموزش پزشکی توجه خواهیم کرد تا به تحول اساسی در زمینه آموزش پزشکی برسیم و شرایط تحول کشور را داشته باشیم.

لاریجانی افزود: باید کسانی را تربیت کنیم که شرایط کشور را درک کرده و به هویت ملی توجه داشته و عرق ملی داشته و با نگاه اخلاق گونه در مسیر اهداف کشور حرکت کند.

وی یادآورشد: سیاست‌های ‌۱۲گانه آموزش با بسته‌های مختلف از جمله عدالت آموزشی تدوین شده و هر کدام از این بسته‌‌ها سیستم نظارتی را نیز با خود دارند.

لاریجانی تحقق مرجعیت علمی در منطقه را یادآور شد و گفت: باید به سیستم دانشگاه به عنوان یک مجموعه واحد نگریسته شود و باید به مرجع علمی منطقه برسیم و این در حالی است که از نظر تولید علم در منطقه اول هستیم و می‌توانیم در زمینه مرجعیت علمی منطقه نیز اول شویم.

وی افزود: ایران در محور توسعه ۴۰ ساله اخیر فراز و فرودهای بسیاری داشته است و در زمینه های مختلف علمی در جهان رتبه های ۱۷ تا ۲۴ را داریم و این برای کشوری که سالها در تحریم بوده جایگاه مناسبی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اخلاق محوری در دانشگاه‌ها بسیار مهم است ، افزود: امیدواریم برنامه‌های کلی به تحول در حوزه آموزشی به صورت موثر و مفید منجر شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7