دانش آموختگان

رونمایی از تندیس شیخ‌الرییس ابوعلی سینا همزمان با روز پزشک

تندیس شیخ‌الرییس ابوعلی سینا با حضور وزیر بهداشت، دکتر علی اکبر ولایتی و جمعی از مدیران و مسئولان شهری در برج میلاد و همزمان با روز پزشک رونمایی شد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا؛ صبح امروز آیین رونمایی از مجسمه شیخ‌الرییس ابوعلی سینا به مناسبت روز پزشک با حضور وزیر بهداشت و دیگر مقام‌های کشوری انجام شد.

مجسمه ابوعلی سینا به وسیله گروه متخصصان پروتز در کشور ساخته شده و با استفاده از این روش تا به حال مجسمه مشاهیر بزرگ ایران نظیر فردوسی، جلال آل احمد، سیمین دانشور، دکتر چمران، جهان پهلوان تختی، دکتر حسابی، دکترعدل و جمعی از مشاهیر دیگر در این موزه که در طبقه پنجم برج میلاد است قرار داده شده است.

در این مراسم علاوه بر وزیر بهداشت، دکتر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری ، دکتر ایازی، قائم مقام وزیر در امور مشارکت‌های اجتماعی و خیرین سلامت؛ دکتر حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت؛ دکتر چمران، رئیس شورای شهر تهران؛ دکتر زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور؛ مهندس شریفی، رئیس برج میلاد و جمعی از مدیران و همچنین اصحاب رسانه حضور داشتند.

همخوانی بسیاری از روش های ابن سینا با روش های جدید

به گزارش وب دا؛ دکتر علیرضا زالی در آیین رونمایی از تندیس شیخ ‌الرییس ابوعلی سینا در موزه مشاهیر برج میلاد، بزرگترین میراث ابن سینا را مستندسازی بیان کرد و گفت: یکی از اقدامات ارزنده ابن سینا مستندسازی و تالیفات زیاد او بوده است که باعث شد دانش زیادی از او به یادگار بماند.

به گفته رییس سازمان نظام پزشکی، ابن سینا در همه زمینه ها جلوتر از دیگران بوده وبا توجه ویژه و نگاهی تازه به طب یونانی و نقد و بررسی آن کار جدیدی را شروع کرد.

وی همچنین، بر لزوم شناسایی هر چه بیشتر ابن سینا تاکید کرد و افزود: بسیاری از روش‌های ابن سینا هنوز با روش‌های جدید همخوانی دارد.

دکتر زالی افزود: با وجودی که در کتاب علم عصب شناسی ابن سینا به عنوان اولین فردی که پیوند عصب زده است معرفی شده اما متاسفانه در همین کتاب او را به عنوان یک عرب معرفی کرده اند.

وی در پایان، بر لزوم توجه به میراث کشور تاکید کرد و گفت: نباید اجازه دهیم میراث کشورمان تصاحب شود و باید جلوی این کار را بگیریم. به همین دلیل از رئیس جمهور می‌خواهیم که در علم پزشکی، برندسازی‌های بین‌المللی را در دستور کار قرار دهند.

ضرورت توجه به حفظ هویت دانشمندان ایرانی

بنابر این گزارش، در ادامه این مراسم مهندس مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران ضمن ابراز تاسف از اینکه برخی از کشفیات دانشمندان بزرگ کشورمان به نام غربی ها ثبت شده است، گفت: باید تلاش کنیم تا تفکرات ایجاد شده از سوی غربی ها را از جامعه دور کنیم.

مهندس چمران همچنین با بیان این که دانشمندانی همچون ابن سینا پیشینه و هویت ما را تشکیل می‌دهند، گفت: بسیاری از کشورها این پیشینه و هویت را ندارند و سعی می‌کنند برای خود هویت سازی کنند پس ما باید در زنده نگه داشتن این هویت تلاش کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7