سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

ضرورت نگاه ملی در تدوین برنامه ششم توسعه/ وظیفه وزارت بهداشت سیاستگذاری است نه تصدی گری

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم نگاه ملی در تدوین برنامه ششم توسعه گفت: ضروری است که برنامه های تدوینی، عملیاتی و کاربردی باشد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی در دومین جلسه شورای برنامه ریزی سلامت و ارتقای سطح کیفی زندگی با تاکید بر لزوم خروج از دیدگاه بخشی نگری هر یک از مسئولین حوزه سلامت، گفت: لازم است نگاه مان از بخشی نگری بیرون آمده و به عنوان فردی از جامعه ایران و جامعه پزشکی به مسائل و مشکلات نگاه ملی کنیم و درصدد بررسی مشکلات و حل آن ها باشیم.

وزیر بهداشت همچنین بر ضرورت توجه به حضور بخش خصوصی در تدوین برنامه ششم توسعه تاکید کرد.

دکتر هاشمی همچنین، بر لزوم ورود سرمایه گذاران به حوزه سلامت به منظور سرمایه گذاری در این حوزه تاکید کرد و گفت: سرمایه گذاری در بخش بهداشت و درمان  باید آینده نگری  و تضمین امنیت باشد.

دکتر هاشمی در ادامه، بر ضرورت تعریفی جدید از منابع پایدار در حوزه سلامت و  تولیت در این حوزه تاکید کرد و گفت: وظیفه وزارت بهداشت سیاستگذاری است نه تصدی گری و روسای دانشگاه های علوم پزشکی نیز نباید به دنبال تصدی گری باشند چرا که از وظیفه اصلی خود که نظارت و ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی است فاصله می گیرند.

دکتر هاشمی با تاکید بر لزوم تدوین ساختار ارائه خدمت در نظام سلامت در برنامه ششم توسعه، گفت: راهنماهای بالینی (گایدلاین) خوب در سایه یک بیمه خوب به دست می آید.

وزیر بهداشت در ادامه، با انتقاد از عدم کارایی لازم بیمه ها، خاطر نشان کرد: صنعت بیمه نباید درگیر مسائل حاشیه ای شود و لازم است که بیمه ها در خصوص منابع مالی و میزان هزینه کرد خود در بخش سلامت شفاف سازی کنند همچنین بیمه ها باید پوشش خدمات خود را در حوزه سلامت گسترش دهند تا مشکلات مردم در این حوزه به تدریج کاهش یابد.

دکتر هاشمی با اشاره به جدا شدن بیمه ها از بدنه وزارت بهداشت در سال های گذشته، افزود: تمام وزرای سابق بهداشت در این زمینه مشکلاتی داشتند و در حال حاضر نیز بیش از چند ماه است که بیمه ها به تعهدات خود عمل نکرده اند و بدهکاری آنها به ما مربوط به بیش از ۶ ماه پیش است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در صورتی که بیمه ها مطالبات ما را به موقع پرداخت نکنند در ارائه خدمات بهینه بهداشتی و درمانی به مردم دچار مشکل می شویم که لازم است تدابیری اندیشیده شود چرا که در صورت عدم توجه به این مشکلات، این وضعیت در آینده همچنان ادامه خواهد داشت.

دکتر هاشمی در ادامه، بر لزوم نگاه ملی در تدوین برنامه ششم توسعه تاکید کرد و گفت: ضروری است که برنامه های تدوینی، عملیاتی و کاربردی باشد.

وی همچنین، بر ضرورت توجه به سرمایه گذاری در بخش خصوصی و تقویت بیمه ها در حوزه سلامت تاکید کرد و افزود: لازم است الزامات غیر ضروری در این حوزه اصلاح شود.

دکتر هاشمی بر در نظر گرفتن منافع و مصالح مردم از سوی همه دستگاه ها و وزارت بهداشت تاکید کرد و از شکستن انحصار دولتی در حوزه تجهیزات و بهداشت و درمان به عنوان راهی برای ورود بخش خصوصی به حوزه سلامت یاد کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7