نظام سلامت

تجربیات ارزشمند ایران در حوزه بیماری های واگیر در اختیار افغانستان قرار می گیرد

 وزیر بهداشت برگسترش همکاریهای  ایران و افغانستان در حوزه های آموزش پزشکی، بهداشت عمومی و همچنین دارو و درمان تاکید کرد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی در مراسم امضای تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و وزارت صحت عامه افغانستان که شب گذشته در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد اظهار داشت: تجربیات ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت می تواند در اختیار کشور افغانستان قرار گیرد.

وی با ابراز خرسندی  از کسب رای بالای وزیر صحت عامه افغانستان در پارلمان این کشور تصریح کرد:  وزیر صحت افغانستان برای ارتقاء خدمات بهداشتی و درمانی و همچنین دسترسی بیشتر مردم به دارو بسیار مصمم هستند.

وزیر بهداشت افزود: امیدواریم در قالب همکاری های G5(گروهی متشکل از سازمان بهداشت جهانی، ایران، عراق، افغانستان و پاکستان) و همچنین همکاری دو طرفه بین وزارت بهداشت ایران و وزارت صحت عامه افغانستان در حوزه بیماری های واگیر که یکی از مشکلات اصلی است بتوانیم کارگروهی را مشخص و بخشی از مشکلات این بخش را کاهش دهیم.

دکتر هاشمی اجرای این تفاهم نامه را فرصت بسیار مناسبی برای صنعت دارو سازی دانست و گفت: با توجه به اعتماد مردم افغانستان به طب و داروی ایرانی ،شرکت های دارویی ایران می توانند در بازار این کشور حضور پیدا کنند و این حضور می تواند در جهت توانمند سازی نیروی انسانی افغانستان باشد تا آنها در آینده علاوه بر تولید دارو، بتوانند در حوزه صادرات دارو نیز فعالیت کنند.

دکتر هاشمی با تأکید بر ضرورت حضور بخش خصوصی ایران در افغانستان گفت: از بخش خصوصی تقاضا دارم تا علاوه بر در نظر گرفتن منافع اقتصادی، به منافع ملی نیز توجه داشته باشند بنابراین سرمایه گذاری در افغانستان با توجه به گذر این کشور از شرایط سخت، مقرون به صرفه خواهد بود.

وزیر بهداشت از تشکیل کمیته ای مشترک برای پیشگیری از ورود بیماری های واگیر از طریق مرزها به ایران خبر داد و گفت: مقرر شده است تا افرادی  که قصد ورود به ایران را دارند در خاک کشور افغانستان مسیر قرنطینه و  ایمن سازی  را طی کنند تا شاهد ورود بیماری هایی مانند سل، وبا و فلج اطفال به کشور نباشیم.

وزیر بهداشت با اشاره به سابقه طولانی تربیت نیروی انسانی افغانستانی در قبل و بعد از انقلاب در ایران، خاطر نشان کرد: تعداد زیادی از فرزندان افغانستان در رشته های مختلف مانند علم طب در ایران تحصیل کرده اند و در حال حاضر مشکلاتی در تأمین هزینه های تحصیلی دارند که امیدواریم بتوانیم با تصمیم هیات امنای دانشگاه ها تسهیلاتی را برای آنها در نظر بگیریم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه ما به منافع و مصالح بلند مدت دو ملت توجه داریم ، ابراز امیدواری کرد: در این دوره شاهد اقدامات عملی در زمینه اجرای تفاهم نامه امضا شده باشیم .

وزیر بهداشت حضور هیات افغانی در ایران همزمان با روز پزشک را به فال نیک گرفت و ابراز امیدواری کرد تا همکاری های متقابل دو کشور ادامه یابد و با اجرای این تفاهم نامه  مشکلات مردم افغانستان را کاهش داد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7