صنفی

ساخت ۲۰ خوابگاه ویژه طبق «سند خوابگاه استاندارد» برای دانشگاه های علوم پزشکی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از ساخت ۲۰ خوابگاه ویژه برای دانشگاه های علوم پزشکی خبر داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا؛ دکتر محمد رضا فراهانی در نشست خبری جشنواره قرآن و عترت بر ضرورت بهبود معیشت دانشجویان تاکید کرد و گفت: بهبود معیشت دانشجویان شامل اسکان، تغذیه، مشاوره روان و تربیت بدنی می‌شود که یکی از موضوعات مهم در دستور کار معاونت فرهنگی و دانشجویی است.

معاون فرهنگی و دانشجویی بر لزوم توجه به هزینه ها در حوزه دانشجویی در تدوین برنامه ششم توسعه تاکید کرد و گفت: لازم است برای هزینه‌ هایی که برای دانشجو در طی تحصیلش می کنیم فکر کنیم.

دکتر فراهانی در ادامه، از ساخت ۲۰ خوابگاه ویژه در کشور خبر داد و گفت: قرار است طبق “سند خوابگاه استاندارد” در فاز اول ۲۰ خوابگاه استاندارد در دانشگاه‌هایی که وضعیت مالیشان به حدی باشد که یک سوم بودجه را پرداخت کنند، ساخته شود.

به گفته وی، متأسفانه در کشور چیزی به نام نگهداری از ساختمان نداریم و این در حالی است که هزینه نگهداری کمتر از ساخت و ساز است.

دکتر فراهانی همچنین، بر لزوم توجه به شرایط خوابگاه ها و استفاده مناسب از امکانات ساختمان تاکید کرد و گفت: سند خوابگاه استاندارد باعث می شود تا شرایط خوابگاه برای زندگی مناسب شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی همچنین، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که استفاده از امکانات پولی و رایگان برای دانشجویان آیا اختیاری خواهد بود یا خیر، گفت: قطعاً باید اختیاری باشد چرا که خوابگاه‌هایی داریم که عمرشان ۵ سال است اما استاندارد نیستند و ما حتماً باید از این خوابگاه‌ها استفاده کنیم.

دکتر فراهانی در ادامه به سند دانشگاه اسلامی و جامع بودن این سند اشاره کرد و افزود: ۲ سال است که این سند دیده شده اما متعاقب آنچه در اسناد بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری آمده است، برای فعالیت‌های فرهنگی بودجه در نظر نگرفته‌اند.

وی همچنین، با بیان اینکه براساس اسناد بالادستی بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای معاونت فرهنگی نیاز است، گفت: متاسفانه کل بودجه فرهنگی ما ۴ میلیارد تومان است.

فراهانی افزود: ما به وزیر بهداشت پیشنهاد دادیم که در نامه‌ای به دولت اظهار کنیم، اگر قصد اجرای سیاست‌های بالادستی را دارند بودجه آن را تأمین کنند و اگر ندارند به ما اطلاع دهند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت ساخت ۱۰۰ هزار تخت خوابگاهی گفت: هزینه ساخت این تخت ها حدود ۳ هزار میلیارد تومان است.

وی در پایان، به میزان وام پرداختی به دانشجویان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ماهیانه ۶۵ هزار تومان وام می‌دادیم که برای امسال بالغ بر ۱۵ درصد افزایش داشته‌ایم و می‌توانم بگویم ۵۰ درصد دانشجویان را صندوق رفاه پوشش وام می‌دهد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7