سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

گزارشی از ۴۶۵ روز اجرای طرح تحول سلامت

به گزارش صدای پزشکان به نقل ازخبرگزاری برنا، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی که برای گزارشی از اجرای طرح تحول سلامت در جلسه علنی امروز مجلس حضور یافته بود با بیان این که اجرای این طرح با توجه به برنامه پنجم توسعه، سیاست‌های کلی سلامت ابلاغیه مقام معظم رهبری و سند چشم‌انداز صورت گرفته، تاکید کرد که برای تحت پوشش قرار دادن مردم از نظر خدمات میزان خدمات و مراقبت مالی این مجموعه باید با هم تناسب داشته باشد.

وی افزود:‌ وقتی ما اجرای این طرح را شروع کردیم پرداخت از جیب مردم بالا بود و حتی تا ۹۳ درصد در بیمارستانهای تهران گزارش شده بود اما آمار سال ۹۰ پرداخت ۵۶ درصدی از جیب مردم بود. این در حالی است که سهم پرداخت مردم نباید بیش از ۳۰ درصد باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح تحول سلامت پاییز سال ۹۳ آغاز شده و وزارت بهداشت به دنبال پایدار شدن آن است خاطر نشان کرد: در بحث ماندگاری پزشکان در مناطق محروم ۳۴۰۰ متخصص و ۱۳۰۰ پزشک عمومی در ۳۳۱ بیمارستان در مناطق محروم توزیع شدند و قرار است ظرف دو ماه آینده ۳۰۰۰ متخصص دیگر نیز اضافه شوند. البته این شرایط مطلوبی نیست و همچنان مشکلات زیادی وجود دارد. از جمله این که از ۸۰ هزار تخت بیمارستانی ۵۳ هزار تخت فرسوده داریم و در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه شما در حالی که جمعیت افزایش یافته و حاشیه نشینی بیشتر شده از ۵۰ سال پیش بیمارستانی ساخته نشده است.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به کاهش ۹۰ درصدی قیمت داروهای وارداتی اقدامات وزارت بهداشت در زمینه مبارزه با قاچاق دارو را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: ‌البته کارهای خوبی شروع شده اما همچنان نیاز به اقدامات نرم افزاری در این زمینه است. در بحث واردات دارو نیز ما همیشه سیر صعودی داشتیم اما در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، ۳۵۰ میلیون دلار کاهش واردات را شاهد بوده‌ایم با این تفاوت که دسترسی به دارو افزایش یافت. همچنین ما برای برندهای اصلی اعمال محدودیت کردیم و با چند سیاست به توفیق رسیدیم از جمله این که ۷۵ درصد قیمت بهترین برند خارجی را به داروسازان داخلی اختصاص دادیم و نهایتا در حالی که از سال ۸۳ تا سال ۹۱ و ۹۲ میزان تولید دارو کاهش و میزان واردات افزایش داشت در حال حاضر واردات سیر نزولی و تولید داخلی افزایش دارد و این معنی اقتصاد مقاومتی است؛ در حالی که دسترسی مردم به دارو افزایش یافته است. همچنین سهم پرداخت مردم از بیمه‌ها در بیماریهای صعب‌العلاج از ۱۷ درصد در سال ۹۲ به ۱۲ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان این که اعتبارات بهداشتی سال گذشته در سه ماهه آخر سال دریافت شده است افزایش دسترسی به پزشک، به کارگیری پزشکان خانواده، ارتقاء خدمات خانه‌های بهداشت، ارائه به ساکنین حاشیه شهرها را از جمله اقدامات این وزارت‌خانه عنوان و خاطر نشان کرد:‌ همچنین در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر خانه‌های بهداشت در حال اتمام است؛ اگر چه مواردی هم هست که خانه‌های بهداشت ۲۰ سال قدمت دارد و تا پایان دولت آنها را بازسازی می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما ۲۲۰۰ میلیارد تومان به بخش بهداشت دادیم که تقریبا ۵۰ درصد آن را در ماه آخر پرداخت کردند و پزشک خانواده نیز در دو ماه آخر تامین شد.

وی با اشاره به تدوین سند ملی پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر اظهار کرد: باید کارهای اساسی و زیربنایی در این زمینه انجام شود چرا که ۷۵ درصد مرگ‌ها در کشور به این دلیل است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به رشد میزان دریافتی پزشکان در اجرای طرح تحول سلامت نیز گفت: در این میان کمترین رشد در رشته‌ی خود من که چشم پزشکی بوده پیش بینی شده تا شائبه‌ای در این زمینه نباشد. در حال حاضر میانگین حقوق پزشک متخصص هیات علمی ۳ میلیون تومان و کارانه نیز ۹ میلیون تومان برای یک فرد تمام وقت است و میانگین حقوق پرستاران یک میلیون و ۹۰۰ هزار و کارانه آن نیز یک میلیون تومان است. این متوسط کشوری است. متاسفانه برخی جو ایجاد کردند و گفتند پزشکان ۳۰۰ برابر بیشتر از پرستاران دریافتی دارند در حالی که رشد حقوق در بخش پرستاری و مامایی ۲۶۲ درصد و در بخش اساتید ۶۲ درصد بوده است.

وی با بیان این که اجرای این طرح باعث رضایتمندی مردم شده و لذا نباید این کار زیر سوال برود اظهار کرد: در حال حاضر وزارت بهداشت بر ۵۷ دانشگاه نظارت دارد. من هم در این مدت به بیش از ۲۹۰ شهر سرکشی کرده‌ام؛ البته نظارت‌های سرزده‌ای هم هست که معاونین این کار را انجام می‌دهند.

وزیر بهداشت با اشاره به رشد بودجه ۳ درصدی این وزارتخانه در سال ۹۴ خاطر نشان کرد: ‌این در حالی است که تورم احتمالی ۱۴ درصد است و ما همچنین ۲ هزار میلیارد تومان تا پایان سال از بیمه‌ها طلبکار هستیم. همچنین برای هر یک درصد کاهش پرداخت از جیب مردم ۷۹۰ میلیارد تومان باید هزینه شود که این مبلغ یا باید از مالیات تامین شود و یا دولت آن را پرداخت کند.

قاضی زاده هاشمی هدفمندی یارانه‌ها، یک درصد ارزش افزوده و مالیات کالاهای آسیب رسان به سلامت را از منابع حوزه‌ی سلامت عنوان و خاطر نشان کرد: اگر مالیات بر خرده فروشی سیگار تصویب شود ۱۱ هزار میلیارد تومان به اعتبارات ما اضافه خواهد شد.

وی با بیان این که پرداخت از جیب مردم در بخش سلامت در شهر و روستا کاهش یافته اضافه کرد:‌ حاصل آن کاهش هزینه‌های کمرشکن بوده و هدف گیری هم به سمت فقرا بوده است. سازمان بهداشت جهانی نیز طرح تحول سلامت را تحسین کرده است.

وی با بیان این که وزارت بهداشت در صدر رضایمندی مردم قرار دارد اظهار کرد: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته رضایتمندی مردم از وزارت‌خانه‌ها به ترتیب از وزارت بهداشت و بعد وزارت خارجه است. ما یکی از دستگاه‌هایی بودیم که اجازه ندادیم سیاست‌های ابلاغی رهبری در ویترین قرار بگیرد اما اگر می‌خواهیم این کار سر و سامان پیدا بکند باید حتما سرمایه گذاری بخش خصوصی را داشته باشیم و این کار زمانی انجام می‌شودکه این بخش اقتصادی باشد و بازگشت سرمایه تامین شود. لذا دولت و مجلس در برنامه ششم اقدام موثری در این زمینه انجام دهند.

وزیر بهداشت همچنین در واکنش به اظهارات مسعود پزشکیان نماینده تبریز و و زیر اسبق بهداشت که برخی انتقادات را به وی مطرح کرد گفت: من در بخش‌های آخر عرایضم گفتم که اوضاع ما خوب نیست و نیامدم بگویم که ما خیلی کار کرده‌ایم. دولت در شرایط نداری این کار را شروع کرد، اما حالا از نزدیک ببینید این کار چطور پیش می‌رود و مردم چقدر از آن تشکر می‌کنند.

وی اضافه کرد: متاسفانه نظام پرداخت‌ها حتی در مراکز آموزشی از قالب حقوق درآمدند و گفتند: هر چه عمل بیشتر انجام دهید حقوق بیشتری می‌گیرید با این کار هم بخش درمان و هم بخش پژوهش آسیب دیده است؛ در حال حاضر چند نفر هستند که حقوق ۷۰ -۸۰ میلیون تومانی می‌گیرند؟ متاسفانه این حرف در تریبون‌های عمومی گفته می‌شود و مردم نسبت به یک سرمایه اجتماعی تحریک می‌شوند.

وی با بیان اینکه میزان انحراف وزارت بهداشت در این دوره و دوره‌های گذشته باید ارزیابی شود خاطر نشان کرد: بیمه‌ها باید ظرف مدت یک ماه ۶۰ درصد اسناد را پراخت کنند، اما چرا این کار که قانون است را انجام نمی‌دهد؟ اگر سازمان مدیریت و خزانه می‌توانست بیمه را به موقع بدهد وضع بیمه‌ها این نبود. ما از شما می‌خواهیم که اگر به فکر مردم و به دنبال حل مشکل مردم هستید در این زمینه به ما کمک کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7