سیاست گذاری سلامت

کمبود ۲۰۰ هزار نفری در گروه پرستاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت یک نشست خبری که در حوزه معاونت پرستاری وزارت بهداشت برگزار  شد ضمن ارائه گزارش عملکرد این معاونت به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا، پیش از ظهر امروز معاون پرستاری وزارت بهداشت یک نشست خبری که در حوزه معاونت پرستاری وزارت بهداشت برگزار شد ضمن ارائه گزارش عملکرد این معاونت به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

وی گفت: اولین موضوع مطلوبی که در حوزه پرستاری اتفاق افتاد ارتقاع جایگاه پرستاری در سطوح صف و ستاد بود. با این اندیشه که پرستاری فقط محدود به حوزه بیمارستان نیست و در سطح جامعه و سطوح دانشگاهی جایگاه دارد، جایگاه پرستاری در دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت ارتقا پیدا کرد.

میرزابیگی افزود: در حوزه پرستاری ۴۵ برنامه در شورای معاونین تصویب شده است که بخشی از آنها به انجام رسیده و بخش دیگری هم در حال انجام است. همچنین بالغ بر ۲۰ بخشنامه در طی ۱۵ ماه با امضای وزیر و معاونین وزیر در ارتباط با حوزه پرستاری به دانشگاه‌ها رفته است که در نوع خود بی‌سابقه است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم اجرای قوانین اجرا نشده پرستاری در بخش غیردولتی و تامین اجتماعی گفت: وزیر بهداشت به صراحت از وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی خواسته است که قوانینی مانند ارتقا بهره‌وری و قوانینی که در حوزه پرستاری اجرایی نشده است مورد توجه قرار گیرد.

میرزابیگی از ارسال مجدد تعرفه‌های خدمات پرستاری به شورای عالی بیمه خبر داد و گفت: از دوستان مجلس و شورای عالی بیمه و سازمان مدیریت و برنامه ریزی می‌خواهم به تناسب در این زمینه ایفای نقش کنند و پاسخگو باشند.

وی با تاکید بر لزوم بازتعریف و ساماندهی خدمات پرستاری در سطح جامعه به شیوه مراقبت در منزل(هوم کر) خاطرنشان کرد: این کار تا کنون انجام نشده است و در حال حاضر جزء برنامه‌های جدی وزارتخانه است.

میرزا بیگی از قرار داشتن این طرح در مراحل آخر خبر داد و گفت: به نظرم هوم کر هم برای پرستاران و پزشکان عرصه جدیدی در کار ایجاد می‌کند و هم اینکه بسیاری از مردم می‌توانند در منزل خدمات مراقبتی را دریافت کنند.

هوم کر ( مراقبت در منزل) هم برای پرستاران و پزشکان عرصه جدیدی در کار ایجاد می‌کند

وی افزود: بسیاری از بیماران مزمن که در حال حاضر به بیمارستان مراجعه می‌کنند و تخت‌های بیمارستان را به مدت زیادی اشغال می‌کنند و تخت‌ها را از بهره‌وری خارج می‌کنند، امکان دریافت این خدمات را پیدا خواهند کرد.


آموزش پرستاری بالینی بازنگری شد

معاون وزیر بهداشت در حوزه پرستاری در خصوص اقدامات آموزشی و پژوهشی گفت: بازنگری در آموزش پرستاری بالینی انجام شده است و در حال حاضر به صورت آزمایشی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال اجرای آن هستیم.
وی با انتقاد از اینکه اکنون پرستاری بالینی ما بیشتر تئوریک است، افزود: در بازنگری انجام شده دوره آموزش دانشجویان چنین خواهد بود که دو سال نخست درس‌های تئوری را می‌گذرانند، سال سوم تئوری و عملی با هم آموزش داده می‌شود و در سال چهارم آموزش‌ها کاملا عملی ارائه خواهد شد.

میرزابیگی افزود: به تناسب گرایشی که دانشجویان انتخاب می کنند بین ۴ تا ۶ ماه آخر دوره تحصیل در فیلد تخصصی کار می‌کنند.

کمبود ۲۰۰ هزار نفری در گروه پرستاری

وی با اشاره به کمبود ۲۰۰ هزار نفری گروه پرستاری در کشور گفت: در حال حاضر ۱۸۵ دانشکده پرستاری داریم که نزدیک به ۶۰۰۰۰ نفر دانشجو در کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در آن‌ها در حال تحصیل هستند اما با توجه به نیاز کشور تا ۲ برابر این ظرفیت پذیرش هم به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.
میرزابیگی با اشاره به نیاز کشور به پرستاران چندپیشه گفت که در تمام دنیا دوره‌های مهارتی کوتاه مدت برای پرستاران در جهت افزایش مهارت‌های آنان برگزار می‌شود.

۱۸ دوره مهارتی برای پرستاران تعریف شد

وی از تعریف ۱۸ دوره مهارتی خبر داد و گفت: از مهر ماه سال جاری ۵ دوره آن را آغاز خواهیم کرد. میرزابیگی گفت: این دوره‌ها بین ۳ تا ۶ ماهه خواهد بود و در سطح عموم پرستاران کارشناسی از میان علاقه‌‎مندانی که ثبت نام می‌کنند، برگزار می‌شود.

اجرای سطح بندی گروه پرستاری ضروری است

معاون وزیر با تاکید بر لزوم اجرای سطح‌بندی گروه پرستاری به تشریح سطوح مختلف آن پرداخت و گفت: ۳ سطح خدمات اولیه یا کمکی، خدمات عمومی و خدمات تخصصی داریم که در همه دنیا این سه سطح پذیرفته شده است.

وی افزود: در هیچ کجای جهان در سطح خدمات اولیه از نیروی دانشگاهی استفاده نمی‌کنند.

وی با یادآوری اینکه در گذشته نیز در کشور پیش از کارشناسی سه سطح کمک بهیار، بهیار و کاردانی وجود داشت که به مرور این سه سطح را حذف کردیم، اظهار کرد: توقعات متنوعی از پرستار فارغ التحصیل کارشناسی داریم که نه در توان او هست و نه وظیفه‌اش است. وقتی به این حوزه نگاه می‌کنیم می بینیم که نیازی نیست یک پرستار دانشگاهی این خدمات را انجام دهد و شرح وظیایف گسترده پرستار تحت شعاع این خدمات اولیه قرار بگیرد ضمن اینکه مردم هم گله‌مندند که چرا این خدمات فراموش می‌شود.
.
تربیت کمک بهیار برای ارتقاء خدمات اولیه به بیمار

وی با اشاره به اقدام این معاونت برای حل این مشکل گفت: باید نهادهای عمومی غیردولتی و انجمن‌های علمی و سازمان های حرفه ای با همکاری معاونت پرستاری تعدادی بهیار را تربیت کنند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: این وظیفه ما است که با تعریف مکانیزم‌های نظارتی قوی از بروز تخلفاتی از قبیل اینکه از آنها کاری را بخواهند که شرح وظیفه آنها نیست، جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به لزوم رعایت کردن تناسب بهیاران و پرستاران گفت: در همه جای دنیا به ازای هر سه یا چهار پرستار یک نیروی کمکی وجود دارد.

وی با بیان اینکه دوره‌ چهار ماهه بهیاری که در گذشته طی می شد، ایراداتی داشت، گفت: گزارشات متعددی از کل کشور از کافی نبودن خدمات ارائه شده از سوی بهیاران داشتیم. آموزش‌ها ناکافی بود و نظارت بر آنها سازماندهی نشده بود. باتوجه به این موارد، دوره یک ساله برای کمک بهیاری طراحی شد.

میرزابیگی گفت: مراقبت‌های عمومی در بخش‌های عمومی توسط کارشناس پرستار ارائه می‌شود و در سطح تخصصی و فوق تخصصی هم در دو سال اخیر در بخش‌های آی‌سی‌یو و سی‌سی‎یو و سوختگی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ویژه داریم

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7