سیاست گذاری سلامت

طرح ایجاد تروما سنتر منتفی شد

رییس اورژانس کشور از نوسازی و تجهیز ۱۲۰ اورژانس بیمارستانی کشور خبر داد و گفت: ۱۰۰ بیمارستان دولتی به طور ویژه به مراکز تخصصی (تروما) حوادث تبدیل می شوند.

به گزارش صدای پزشکان امین صابری نیا روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برنامه های مفصلی برای ارتقای خدمات اورژانس بیمارستانهای کشور تدوین شده است که اجرای آنها در دو حوزه توسعه و نوسازی فضای فیزیکی و اصلاح فرایند خدمات آغاز شده است.
وی گفت: اولین اقدام توسعه فضای فیزیکی و بزرگتر شدن فضای ۱۲۰ اورژانس بیمارستانهای تروما (حوادث) و مراکز ارجاع حادثه دیدگان تصادف و سایر حوادث انسانی است که با اعتبار ۲۵۰ میلیارد تومانی آغاز شده است.
رییس مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بخش دوم این برنامه، اصلاح فرآیند خدمات در اورژانس های بیمارستانی است تا بتوانیم به موقع و با سرعت مناسب به مراجعان و حادثه دیدگان در این مراکز خدمت رسانی کنیم، تکریم ارباب رجوع داشته باشیم و پاسخگوی آنان باشیم.
صابری نیا گفت: هر دو برنامه توسعه فضای فیزیکی اورژانس ها و اصلاح فرایند خدمات اورژانس آغاز شده و در تلاش هستیم امسال به پایان برسد. بعد از توسعه فضای فیزیکی اورژانس ها، این مراکز تجهیز می شوند و تجهیزات نو برای این مراکز خریداری می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایجاد بیمارستانهای فوق تخصصی تروما(حوادث) در کشور منتفی شده است، توضیح داد: در گذشته قرار بود مراکزی به عنوان «تروما سنتر» (بیمارستان فوق تخصصی حوادث) در کشور تعریف شوند که اولین آن بیمارستان سینا در تهران بود اما اکنون در دنیا این تعریف عوض شده و به این نتیجه رسیده ایم که نمی توان امکانات یک مرکز بزرگ را برای ارائه یک نوع خدمات خاص محدود کرد و باید امکان پذیرش سایر بیماران نیز در این مراکز فراهم باشد.
رییس اورژانس کشور گفت: بر اساس این تعریف، ۱۰۰ بیمارستان دولتی کشور که حدود یک پنجم این بیمارستانهاست، به عنوان بیمارستان های تخصصی تروما (حوادث) تعریف شدند و البته سایر بیمارستانها نیز می توانند حدمات مورد نیاز حادثه دیدگان را در سطوح پایین تر ارائه کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7