دیده بان سلامت سیاست گذاری سلامت

آغاز کمپین ملی صورتی سرطان با هدف آگاه سازی بانوان از ٩ مهر

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا: مسئول برنامه ملی ثبت سرطان گفت: اگر جمعیت فعلی از باروری فاصله بیشتری بگیرد و تعداد فرزندان محدودتر شود و یا عوامل تغذیه‌ای رعایت نشود آمار بالاتری در سرطان سینه خواهیم داشت.

 دکتر کاظم زنده‌دل ضمن اعلام این خبر افزود: خوشبختانه برنامه ثبت سرطان جمعیتی در کشور در حال راه‌اندازی است و اکنون اغلب آمارها براساس مستندات بیمارستانی ثبت می‌شود اما در مورد سرطان سینه که با امکانات فعلی بخوبی تشخیص داده می‌شود می‌توانیم به اطلاعات ثبت شده و گزارش‌ها اعتماد کنیم.

وی افزود: طبق آمار فعلی حدود ۱۰ هزار نفر در سال در کشور به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و حدود ۱٫۳ از آنها یعنی حدود ۳۵۰۰ نفر در سال بر اثر این بیماری فوت می‌کنند.

این پژوهشگر سرطان افزود:  شیوع کل سرطان سینه در حال حاضرحدود ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر است که یا در حال درمان هستند و یا از سال‌های قبل به این بیماری مبتلا بوده‌اند و در حال حاضر  با عوارض آن  زندگی می‌کنند و یا کاملا خوب شده‌اند و در حال دریافت درمان‌های تکمیلی هستند، البته فوت‌شدگان در این آمار محاسبه نشده اند.

دکتر زنده‌دل در مورد سیر پیشرفت سرطان سینه در سال‌های بعد عنوان کرد: واقعیتی ناخوشایند استثنائا در مورد این بیماری وجود دارد و آن این است که این سرطان مربوط به یائسگی و سنین بالای ۵۰ سال است و ارتباط زیادی با عوامل خطری مثل بچه‌دار نشدن یا تعداد کم فرزندان دارد.

وی در توضیح بیشتر گفت: مثلا مادران ما بدلیل اینکه ۵-۶ بچه داشتند و معمولا نیز دوره شیردهی را کامل طی می‌کردند از یک پیشگیری طبیعی برای بروز سرطان‌ها بخصوص سرطان سینه برخوردار بودند اما قشر جوان که درحال حاضر بین۳۰ تا ۴۰ سال هستند معمولا به دلیل تغییر نگرش‌های اجتماعی و یا فعالیت بیشتر این قشر در بیرون از خانه معمولا دیرتر بچه‌دار می‌شوند و تعداد فرزندان آنها کمتر است یا زمان شیردهی کوتاهتری دارند و عملا موفق نمی‌شوند از این روش پیشگیری طبیعی بهره‌مند شوند.

وی افزود: این دسته از بانوان وقتی اصطلاحا پا به سن بگذارند، نسبت به نسل قبلی بیشتر در معرض ابتلا هستند و ما تخمین میزنیم که در ۲۰ سال آینده میزان بروز سرطان سینه دو برابر شود و با رشد جمعیت و  بالا رفتن سن با افزایش جدی بروز سرطان سینه مواجه خواهیم شد.

دکتر زنده‌دل با اشاره به تشکیل کمپین سرطان صورتی که به منظور آگاهی بانوان برگزار خواهد شد گفت:  برنامه‌هایی که در این کمپین تدارک دیده شده کمک می‌کند بانوان حداقل به طور نسبی با سبک زندگی سالم آشنا شوند و خود را برای استفاده از روش‌های پیشگیری آماده کنند.

عضو هیأت علمی انستیتو کانسر در مورد وضعیت سرطان سینه  در کشور ما در مقایسه با آمارهای جهانی گفت:  آمارهای مختلفی در سطح جهانی مطرح است. مثلا در آمریکا از هر ۸ نفر خانم اگر عمر طبیعی داشته باشند، یک نفر سرطان سینه خواهد گرفت. این آمار در کشور ما شدت کمتری دارد یعنی از هر ۱۵ تا ۲۰ نفر خانم ایرانی به شرط برخورداری از طول عمر کا

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Powered by Themes24x7