سیاست گذاری سلامت

تقویت بانک سلول‌های بنیادی برای کشور درآمدزایی مطلوبی خواهد داشت

دبیر شورای توسعه مراکز پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی گفت: اگر کشور بانک اطلاعاتی قوی از سلول های بنیادی داشته باشد نه تنها نیاز داخلی کشور تامین می‌شود و از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌شود بلکه این امر درآمدزایی مطلوبی برای کشور به همراه خواهد داشت.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا، دکتر حمیدیه گفت: تشکیل شورای ملی توسعه نظارت بر مراکز پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز غیرخویشاوند و بانک‌های خونی بند ناف از بخش‌های مهم طرح تحول سلامت است که با دستور وزیر بهداشت حرکت و جهشی بزرگ برای پیشرفت کشور خواهد بود.

دبیر این شورای ملی با اشاره به این نکته که ۵۰ درصد پیوندهای سلول‌های بنیادی امروزه از افراد غیرخویشاوند انجام می‌شود، افزود: متاسفانه با کوچک شدن خانواده‌ها مشکلات در این زمینه زیاد شده است و در حال حاضر از هر ۱۰ بیمار نیازمند پیوند تنها ۳ نفر از آنها دهنده سلول بنیادی از میان خویشاوندان وجود دارد.

متاسفانه با کوچک شدن خانواده‌ها مشکلات در این زمینه زیاد شده است و در حال حاضر از هر ۱۰ بیمار نیازمند پیوند تنها ۳ نفر از آنها دهنده سلول بنیادی از میان خویشاوندان وجود دارد.

وی افزود: علیرغم اینکه در سال‌های گذشته در کشور به صورت جزیره‌ای مراکزی برای پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی ایجاد شده است ولی به دو دلیل هنوز با میزان مطلوب اهدا کننده فاصله داریم. اول اینکه این مراکز کوچک هستند و ظرفیت پایینی دارند و دوم اینکه تاکنون قانون مدونی برای آن وجود نداشت.

دکتر حمیدیه ابراز امیدواری کرد: با آیین نامه‌ای که توسط وزیر بهداشت ابلاغ شده است پذیره‌نویسی به صورت یکپارچه و ملی در خواهد آمد و از این پس مراکز قبلی و مراکز جدیدی که به وجود خواهند آمد، طبق این قانون عمل خواهند کرد.

وی افزود: با بودجه ای که به این حوزه اختصاص داده خواهد شد ایران به جمع کشورهایی اضافه می‌شود که نه تنها نیاز داخلی را تامین می‌کند بلکه نیاز سایر کشورها را نیز می‌تواند تامین کند. ایران از سال ۲۰۱۰ عضو مجمع جهانی اهدای سلول بنیادی بوده است اما با توجه به تعداد کم اهدا کننده این نیاز احساس می‌شود که هم منابع بیشتری تخصیص داده شود و هم تبلیغات گسترده تری در این حوزه صورت بگیرد.

Pدر حال حاضر برای هر نمونه‌ای که از خارج خریداری می‌شود بین ۲۰ تا ۴۵ هزار دلار ارز از کشور خارج می‌شود که رقم بسیار بالایی است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی اظهار داشت: در حال حاضر برای هر نمونه‌ای که از خارج خریداری می‌شود بین ۲۰ تا ۴۵ هزار دلار ارز از کشور خارج می‌شود که رقم بسیار بالایی است. این در حالی است که اگر کشور همانند کشورهای پیشرو بانک اطلاعاتی قوی داشته باشد نه تنها نیاز داخلی کشور تامین می‌شود و از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌شود بلکه بسیاری از کشورها از جمله کشورهای منطقه که از نظر سازگاری ژنتیکی به ما نزدیک هستند به ایران وابسته خواهند شد و درآمدی مطلوبی را برای کشور به همراه خواهد داشت، در عین حال کمک بسیار خداپسندانه‌ای به بیماران نیازمند خواهد بود.

وی با تقدیر از همت دکتر هاشمی برای راه اندازی این شورا گفت: وی با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی توانسته است قانونی اصولی و افتخارآمیز برای کشور را در دوران وزارت خود در این زمینه اجرایی کند. دکتر هاشمی همچنین به طور جدی پیگیر تامین منابع مالی برای گسترش بانک های سلول بنیادی است.

دکتر حمیدیه با تمجید از اجرای طرح تحول سلامت در این حوزه گفت: در حال حاضر اگر کسی پیوند از خویشاوند را در کشور انجام دهد حدود ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد در حالی که همین پیوند در اروپا و آمریکا بین ۳۵۰ هزار تا یک میلیون دلار هزینه دارد.

وی افزود: ما نه تنها دانش لازم برای انجام تمامی عمل‌های این حوزه را داریم بلکه می‌توانیم دیگر کشورها را نیز پوشش دهیم و تنها نیاز است که زیرساخت ها را بهبود ببخشیم و تعداد مراکز پیوند را افزایش دهیم  و در عین حال مراکز پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی را نیز گسترش دهیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7