اقتصاد سلامت

وزیر بهداشت خبر داد: پیشنهاد تشکیل صندوق توسعه سلامت با سرمایه مشترک ۶ هزار میلیارد تومان

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از اعلام آمادگی بانک های خارجی برای سرمایه گذاری در بخش سلامت ایران خبر داد و گفت: قرار است با همکاری بانک های داخلی صندوق توسعه سلامت تشکیل شود و با حمایت دولت ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان به سرمایه های بخش سلامت اضافه شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، سید حسن هاشمی روز شنبه در حاشیه نشست مسوولان وزارت بهداشت با کانون بانک های ایران در وزارت بهداشت افزود: فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری در حوزه سلامت از جمله حوزه بهداشت، دارو، تجهیزات پزشکی، ساخت بیمارستان و مراکز بهداشتی درمانی وجود دارد و جهت گیری کلی دولت به سمت حمایت از بخش خصوصی و خرید خدمت دولت از بخش خصوصی از طریق نظام بیمه ای است.
وی اضافه کرد: برای این که بخش خصوصی در حوزه سلامت بیشتر سرمایه گذاری کند، این بخش باید سودآور باشد، بنابراین چاره ای نداریم جز این که تعرفه های خدمات سلامت اصلاح شود و خدمات سلامت نیز مانند حوزه های دیگر از قبیل آب، برق، پتروشیمی و صنایع توجیه اقتصادی داشته باشد.
وی افزود: برای افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه سلامت راه های مختلفی وجود دارد که سرمایه گذاری بانک ها از آن جمله است. هر جا که بانک ها سرمایه گذاری کنند، آن بخش رونق پیدا می کند؛ بنابراین یکی از پیشنهادهای مطرح شده برای افزایش سرمایه در این بخش ایجاد صندوق توسعه سلامت است که با همکاری دولت و بانک ها می تواند ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه را به این بخش وارد کند.
هاشمی اضافه کرد: علاوه بر بانک های داخلی، بانک های خارجی نیز برای سرمایه گذاری در بخش سلامت ایران اعلام آمادگی کردند و امیدواریم بتوانیم با تصمیم های درستی که در دولت و مجلس برای اقتصادی ترشدن بخش سلامت می گیریم، شاهد افزایش حضور بانک ها در این بخش باشیم که البته باید مدل اقتصادی این کار را طراحی کنیم.
وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره علت همکاری نکردن بانک ها با طرح تحول سلامت گفت: اجرای طرح تحول سلامت بعهده دولت است و دولت وظیفه دارد کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی را ارتقا دهد و رضایت مردم را از این بخش بالا ببرد اما بانک یک بنگاه اقتصادی است و حتما به سود و حاشیه سود سرمایه گذاری خود فکر می کند، بنابراین انتظار سرمایه گذاری در جایی که سودآوری ندارد، از بانک ها انتظار درست و منطقی نیست.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در مورد زمان تشکیل صندوق توسعه سلامت و وظایف آن گفت: زمان تشکیل این صندوق به نظر نهایی بانک ها و امکانات وزارت بهداشت بستگی دارد. هر چقدر که بانک ها آورده داشته باشند و دولت نیز توان مالی داشته باشد در این صندوق تجمیع می شود و برای بازسازی ، نوسازی و توسعه خدمات سلامت هزینه خواهد شد.
وزیر بهداشت همچنین به نقش شهرداری ها در تسهیل سرمایه گذاری در بخش سلامت اشاره کرد و گفت: از شهرداری ها، استانداری ها، فرمانداری ها و شوراهای شهر و روستا نیز انتظار داریم برای گسترش سرمایه گذاری در بخش سلامت دستور مجوزها و تامین زمین همکاری کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7