دیده بان سلامت

بیمارستان شریعتی جزو سه مرکز برتر دنیا از نظر تعداد پیوند سلول‌های بنیادی

رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و انکولوژی گفت: مرکز هماتولوژی و انکولوژی بیمارستان شریعتی جزو سه مرکز برتر دنیا از نظر تعداد پیوند سلول‌های بنیادی است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر اردشیر قوام زاده در این باره افزود: طبق گزارش‌های رسیده از وزارت بهداشت، اخیرا بیماران برای استفاده از روش درمانی پیوند سلول‌های بنیادی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند در حالی که استفاده از این روش سال‌هاست در مرکز تحقیقات خون و انکولوژی بیمارستان شریعتی در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۵۲ بیمار در کشور از روش درمانی سلول‌های بنیادی ترمیمی استفاده کرده‌اند.

وی اظهار داشت: از طب ترمیمی تاکنون در درمان سکته‌های قلبی، VGHD یا پیوند علیه واکنش بیماری میزبان و نکروز سر فمور (سیاه شدن سر استخوان ران) و برای باز ساخت سلول‌های کبد در بیماران تالاسمی کلاس ۳ استفاده شده است.

رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و انکولوژی گفت: استفاده از سلول‌های بنیادی (مزانشیم) در سلول درمانی پایه‌ای بیماران مبتلا به تالاسمی و سیروز کبدی، بسیار موثر است.

قوام زاده همچنین سلول درمانی در بیماران مبتلا به انواع سرطان‌های خون را از مهم‌ترین و اصلی‌ترین موارد استفاده پزشکی بازساختی یا طب ترمیمی خواند.

وی آمار موفقیت پیوند سلول‌های بنیادی در درمان بیماران مبتلا به لوسمی حاد (سرطان خون) را نیز قابل توجه دانست و گفت: در پنج سال نخست شانس بقای بیماران تنها ۷ درصد بود اما اکنون با گذشت ۲۵ سال از راه اندازی پیوند مغز استخوان در این مرکز، شانس بقای بیماران با استفاده از این روش بیش از ۶۰ درصد است که این آمار از نظر ما بسیار با ارزش و اقتصادی‌ترین درمان محسوب می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات هماتولوژی و انکولوژی گفت: اگر در درمان بیماران از سلول‌های بنیادی استفاده نمی‌کردیم، درمان هر بیمار بیش از سه سال طول می‌کشید و علاوه بر اشغال ماندن تخت‌های بستری، هزینه و نیروی انسانی و پرستار بیشتری هم لازم بود.

قوام زاده اظهار امیدواری کرد که پایه‌گذاری پزشکی بازساختی با نظارت و با کنترل بیشتری در مراکز انجام شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7