دیده بان سلامت

۷۵ درصد مبتلایان به سل درمان را ناقص رها می کنند

رییس بیمارستان شهید مسیح دانشوری گفت، ۷۵ درصد مبتلایان به سل در ایران، درمان خود را ناقص رها می کنند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، علی اکبر ولایتی روز یکشنبه در نشست خبری هفتمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی، مراقبت های ویژه و سل در بیمارستان مسیح دانشوری افزود: میزان شیوع سل پس از انقلاب در کشور نصف شده و از ۴۰ مبتلا در یکصد هزار نفر، به ۲۰ نفر کاهش یافته است.
رئیس بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به پرسش ایرنا درباره میزان شیوع سل گفت: حدود ۴۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در دنیا به بیماری سل مبتلا می شوند که این میزان در کشور ما با اقدامات بهداشتی و بهبود کیفیت درمان به ۲۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر کاهش یافته است.
ولایتی گفت: به طور کلی حدود دو میلیون نفر در دنیا به سل مبتلا هستند که سالانه ۱۰ درصد آنها فوت می کنند.
وی افزود: با وجود کاهش نسبی بیماری سل در کشور، هنوز این بیماری در برخی کشورهای همسایه مانند افغانستان، پاکستان و حتی عراق شیوع بالایی دارد و قرار گرفتن ایران در بین این کشورها خطر افزایش این بیماری را بیشتر می کند.
ولایتی اضافه کرد: مهمترین مشکل در مورد بیماری سل، رها کردن درمان توسط بیمار است به طوری که ۷۵ درصد بیماران مصرف دارو را رها می کنند و پس از مدتی این بیماری به صورت سل مقاوم به درمان عود می کند.
وی گفت: با توجه به افزایش سل مقاوم به درمان و دارو (آنتی بیوتیک) در دنیا،چشم انداز روشنی برای کنترل و حذف این بیماری وجود ندارد.
وی افزود: با این وجود برای کاهش بروز موارد سل مقاوم به درمان در دنیا برنامه DOTS یا مراقبت مستقیم از بیماران سل اجرا می شود. در کشور ما نیز این برنامه در شبکه بهداشتی-درمانی کشور اجرا شده و کادر بهداشتی به طور مستقیم دارو را به بیماران می دهند و از قطع مصرف دارو جلوگیری می کنند.

شیوع ۲۰ درصدی وقفه تنفسی در خواب

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری در بخش دیگری از سخنان خود به شیوع بالای بیماری وقفه تنفسی در خواب اشاره کرد و گفت: به طور کلی حدود ۲۰ درصد مردم به اختلال تنفس در خواب مبتلا هستند. این اختلال قابل درمان است اما اگر درمان نشود، عوارض مختلفی مانند فشار خون، مشکلات و سکته قلبی و مغزی، آریتمی قلب، اختلال حافظه و حتی مرگ را در پی دارد.
وی گفت: آمارها نشان می دهد ۲۰ درصد تصادفات رانندگی به علت ضعف هوشیاری ناشی از اختلال خواب است به همین علت در بسیاری از کشورها برای دادن گواهینامه پایه یک، افراد را از نظر بیماری اختلال خواب بررسی می کنند.

۳۰درصد مبتلایان به HIV سل دارند

ولایتی ادامه داد: مسئله مهم دیگر همزمانی ابتلای برخی بیماران به سل و ایدز است.آمارها نشان می دهد حدود ۳۰ درصد مبتلایان به عفونت HIV همزمان به بیماری سل نیز مبتلا هستند و همزمانی این دو بیماری درمان را سخت می کند.

ولایتی گفت: بیمارستان مسیح دانشوری تنها بیمارستان فوق تخصص ریه در کشور است که در آن عمل پیوند ریه انجام می شود. تاکنون ۸۰ عمل پیوند ریه و ۱۸۰ مورد پیوند قلب در این بیمارستان انجام شده است.
وی افزود: در یک مورد دختر ۱۲ ساله ای به علت بیماری ریوی دچار بیماری قلبی شده بود که همزمان قلب و ریه وی در این بیمارستان پیوند شد اما بعد از مدتی این بیمار به علت دیگری که عفونت بود، فوت کرد.
وی گفت: بیمارانی که پیوند می شوند باید تا آخر عمر داروی ضد پس زدن پیوند مصرف کنند در غیر این صورت عضو پیوندی پس می زند و حیات فرد به خطر می افتد.
ولایتی با اشاره به توسعه بیمارستان مسیح دانشوری گفت: این بیمارستان مرکز ارجاعی بیماران ریوی از سراسر کشور است، تا دو سال پیش فقط ۱۲ تخت اورژانس در این بیمارستان بود که اکنون به ۴۰ تخت اورژانس افزایش یافته است.
وی گفت: تعداد پذیرش بیمار در این بیمارستان سه برابر شده است و با راه اندازی ساختمان جدید این بیمارستان تعداد تختهای بستری از ۳۰۰ تخت به ۵۰۰ تخت افزایش می یابد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت دستگاه پت اسکن در بیمارستان مسیح دانشوری گفت: اولین دستگاه تشخیصی و درمانی(سرطان) پت اسکن از سه سال پیش در این بیمارستان راه اندازی شده است، تا چندی پیش هزینه هر بار خدمات این دستگاه برای بیماران پنج میلیون تومان هزینه داشت که با همکاری وزارت بهداشت و خیرین این میزان اکنون به ۳٫۵ میلیون تومان کاهش یافته است.
ولایتی گفت: البته هزینه ۳٫۵ میلیون تومانی برای خدمات تشخیصی و درمانی دستگاه پت اسکن برای اکثر بیماران زیاد است و امیدواریم با پوشش بیمه ای خدمات این دستگاه، هزینه این خدمت برای بیماران کاهش یابد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: برخی دلالان بیماران نیازمند خدمات تشخیصی و درمانی با دستگاه پت اسکن را به کشورهای ترکیه یا دوبی می برند و از آنان بیش از ۲۰ میلیون تومان مطالبه می کنند بنابراین اگر مراکز این خدمت در کشور افزایش یابد به نفع سلامت مردم کشور است.
وی همچنین از درمان سرطان ریه بدون جراحی و با استفاده از اشعه لیزر در بیمارستان مسیح دانشوری خبر داد.
حمیدرضا جماعتی، فوق تخصص ریه نیز در این نشست خبری به استفاده از دستگاه ریه مصنوعی در بیمارستان مسیح دانشوری اشاره کرد و گفت: این دستگاه به نام اکمو در مواردی که ریه فرد امکان اکسیژن رسانی به طور موقت بین ۳ روز تا یک هفته کار ریه را برای فرد انجام می دهد تا درمان کامل شود.

وی اضافه کرد: هفتمین کنگره بین المللی هفتمین کنگره بیماری های ریوی ، مراقبت های ویژه و سل با همکاری وزارت بهداشت برگزار می شود و طی آن ۴۰ استاد از کشورهای آمریکا،هلند،بلژیک،لبنان، اردن،هند، عربستان، ترکیه، مالزی، افغانستان سخنرانی می کنند.
هفتمین کنگره بیماری های ریوی ، مراقبت های ویژه و سل از فردا (۲۰ مهر) تا ۲۳ مهر به مدت ۳ روز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.
مراقبتهای ویژه از بیماران ریوی، وقفه تنفسی در خواب، آسم، مشکلات قلبی و مغزی بیماران ریوی، عفونتهای ریوی، نقص ایمنی از جمله محورهای این کنگره است.
این کنگره هر دو سال یکبار برگزار می شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "۷۵ درصد مبتلایان به سل درمان را ناقص رها می کنند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
خواننده
Guest

سلام منبع این خبر را ندیدم. لطفل مشخص فرمائید

هايپر لينك منبع خبر
Guest

باتشکر از اعلام منبع و همچنین هایپر لینک منبع خبر.
البته بعد از کامنت گذاشتن قبلی “در پاسخ به پرسش ایرنا” را در متن دیدم.
البته بهتر است هایپر لینک منبع خبر در متن گزارش شما هم باشد
موفق باشید

wpDiscuz
Powered by Themes24x7