دیده بان سلامت سیاست گذاری سلامت

تجمع دانشجویان پرستاری در اعتراض به طرح تربیت کمک پرستار نه ماهه

جمعی از دانشجویان دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در اعتراض به طرح تربیت کمک پرستار نه ماهه و برگزاری دوره ها ی مربوطه در این دانشکده در ساختمان اصلی و مقابل دفتر ریاست دانشکده تجمع نموده و خواستار توقف اجرای این طرح در دانشکده پرستاری و سپس کل کشور شدند.

براساس این طرح که با موافقت نظام پرستاری، معاونت پرستاری وزارت بهداشت، بورد پرستاری و انجمن پرستاری،  توسط جهاد دانشگاهی برگزار می گردد متقاضیان می توانند صرفا با داشتن دو شرط مدرک دیپلم و معدل بالای ۱۴ ولو با هر تحصیلات زمینه ای و با پرداخت هزینه های گزاف برای گذراندن دوره های آموزشی نه ماهه ثبت نام نمایند.

علی رغم موضع گیری های متفاوت متولیان این طرح مبنی بر خدمت به حرفه پرستاری از طریق کاهش فشار کاری پرستاران و بالا بردن شان این حرفه در اجتماع، لیکن شرح وظایف تعریف شده و مفاد آموزشی دوره های برگزار شده آنان شاهدی خلاف این مدعاست.

 در این تجمع که با حضور دانشجویان پرستاری برگزار گردید، دانشجویان خواستار لغو برگزاری این دوره در دانشکده پرستاری علوم پزشکی تهران و تدریس توسط اساتید پرستاری این دانشکده گردیده و در نهایت خواستار لغو این طرح در سطح کشور شدند. از آنجایی که دانشجویان قبلا مراتب اعتراض خود را به مراجع ذیصلاح، از وزرات خانه تا دانشگاه، کتبا رسانده بودند و هیچ گونه اقدام و موضع گیری از جانب آنان مشاهده نکرده بودند، ناگزیر اقدام به تجمع نموده و اعتراض خود را به این طرح در حرکتی خودجوش و مستقل دانشجویی، اعلام نمودند. و پس از قرائت بیانیه خود و درخواست پاسخگویی ریاست دانشکده و عدم پاسخگویی وی، به سمت محل آموزش این افراد در دانشکده حرکت کرده و در کمال آرامش مانع برگزاری کلاس های آموزشی آنان گردیدند.

در بیانیه ای که در این تجمع قرائت شد، دانشجویان پرستاری با ابراز نگرانی از به خطر افتادن سلامتی مددجویان به علت عدم مهارت کسانی که در این دوره ها شرکت می کنند، خواستار لغو برگزاری دوره ی جدید و همچنین حذف موارد زیر از شرح وظایف ایشان شدند:

۱٫‏ شرکت در احیا پایه

‏۲٫‏ تزریق ریر جلدی

‏۳٫‏ کنترل وثبت علایم حیاتی

‏۴٫‏ انجام گاواژ

‏۵٫‏ دادن داروهای خوراکی

‏۶٫‏ ‏ انواع بانداژ

‏۷٫‏ برداشتن پانسمان ساده

‏۸٫‏ ریختن قطره های گوش چشم وبینی

 پرستاری

photo_2015-10-12_20-26-26

photo_2015-10-12_20-26-20 photo_2015-10-12_20-26-32

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7