سیاست گذاری سلامت

وزیر بهداشت: دیگر شاهد گسترش بی رویه دانشگاه‌های علوم پزشکی نخواهیم بود

وزیر بهداشت با اشاره به تصویب طرح آمایش سرزمینی در حوزه علوم پزشکی گفت: دیگر شاهد گسترش بی‌رویه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی نخواهیم بود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی امروز سه‌شنبه در حاشیه اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی، در جمع خبرنگاران گفت: آموزش و تربیت نیروی انسانی در کنار بهداشت و درمان کار اصلی وزارت بهداشت است. البته ایجاد تحول در حوزه آموزش کار بسیار سختی است و باید با دقت آن را پیش ببریم.

وی افزود:در همین راستا در سال‌های گذشته از تمامی کسانی که در این حوزه دست‌اندرکار هستند مشارکت‌جویی شده و ۱۲ بسته تحولی تعریف شده است و اقدامات اولیه آن را در طول چند ماه گذشته معاونت‌های آموزشی دانشگاه‌ها انجام داده اند. امیدوارم طبق وعده قبلی بعد از گردهمایی امروز معاونین آموزشی شاهد اجرایی شدن این بسته‌ها در سراسر کشور باشیم و از آثار سودمند آن بهره ببریم.

طرح تحول برگشت پذیر نیست. خدمتی است که به مردم ارائه شده است در حالی که شان مردم بسیار بیشتر از آن است و بنا نیست به عقب برگردیم.

وزیر بهداشت با اشاره به حرکت آموزش پزشکی از بعد کمی به سوی کیفی شدن گفت: طول دوره‌های آموزشی باید اقتصادی باشد و از وقت دانشجویان حداکثر بهره را برد و مطمئن شویم آموزش آنها همراه با کسب مهارت است.

وی اظهار داشت: یکی از تصمیمات بسیار خوبی که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه گرفته شده است، استقرار طرح آمایش سرزمینی در حوزه علوم پزشکی است. به این ترتیب که دیگر شاهد گسترش بی رویه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی نخواهیم بود و از همین دانشگاه‌هایی که در کشور وجود دارند، استفاده خواهیم کرد. تمام دانشگاه‌ها در قالب ۱۰ قطب خدمات آموزشی و درمانی را انجام خواهند داد. این باعث خواهد شد دانشگاه‌های ماموریت محور داشته باشیم و از اتلاف انرژی و منابع جلوگیری می‌شود.

دکتر هاشمی افزود: دانشگاه‌ها بعد از این تحول از نظر مالی و اداری مستقل خواهند ماند اما برنامه‌های خود را باید در قالب این ۱۰ قطب مدیریت کنند. این قطب ها عمدتا در مراکز استان‌های مهم کشور مستقر خواهند بود.

وزیر بهداشت در خصوص طرح تحول سلامت گفت: طرح تحول برگشت پذیر نیست. خدمتی است که به مردم ارائه شده است در حالی که شان مردم بسیار بیشتر از آن است و بنا نیست به عقب برگردیم.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: اساتید بزرگی که در این دوره قبول مسئولیت کردند عموما دارای سابقه آموزشی و پژوهشی هستند و آنچه که در طول دو سال گذشته باعث شده است آنها با قدرت کار اجرایی را انجام دهند لبخند رضایت مردم بوده است نه علاقه شخصی آنها به کار اجرایی.

وی گفت: دغدغه ما در وزارت بهداشت ایجاد شغل برای فاغ التحصیلان است و به دنبال توسعه کمی نیستیم الا در مواردی که ممکن است با اعمال سهمیه‌ها حقوق افراد با سهمیه آزاد تحت تاثیر قرار بگیرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7