سیاست گذاری سلامت

تربیت نسل جدید پزشکان پژوهشگر / میزان ارجاع به مقالات علمی پژوهشگران ایرانی نسبت به تولید آنها کم است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تربیت نسل جدید دانشجویان پزشکی به عنوان پزشکان پژوهشگر توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد و گفت: متاسفانه میزان ارجاع به مقالات علمی پژوهشگران ایرانی نسبت به تولید آنها کم است.

 دکتر رضا ملک زاده در سمینار تولید علم و رتبه بندی دانشگاه ها در خراسان شمالی با اعلام خبر کسب رتبه نخست منطقه در تولیدات علمی در سال ۲۰۱۴ خاطرنشان کرد: این رتبه در سطح جهان برای ایران ۱۷ است زیرا ۴۰ هزار مقاله علمی توسط محققین کشورطی یک سال تولید شد که۵۰ درصد عمده این تولیدات علمی در زمینه علوم پزشکی بالینی است.

وی  با تاکید بر این که تولیدات علمی زمانی نافع خواهد بود که در سطح ملی و بین المللی مورد ارجاع قرار گیرد، گفت : متاسفانه میزان ارجاع به مقالات علمی پژوهشگران ایرانی نسبت به تولید آنها کم است. این در حالی است که دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان دانشگاه پیشرو کشور تنها۹۴ مقاله سطح بالا و قابل استناد دارد .

این مقام مسئول با بیان این که تحقیقات باید در جهت پاسخ به مشکلات حوزه سلامت و عملیاتی باشد، عنوان کرد:  پژوهش های وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز در جهت تولید علم نافع، کاربردی و قابل استناد است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از تحقیقاتی که به صورت مقاله چاپ می شود، سطحی است زیرا روش هایی که به کار می رود دقیق نیست. از سوی دیگر تجزیه و تحلیل این پژوهش ها نیز ضعیف و حتی ممکن است تفسیرآن نیز غلط باشد.

دکتر ملک زاده با تاکید بر این که ملاک ما در تولید مقالات علمی کیفیت آنها است نه کمیت، گفت: کمیت یک مقاله با تعداد دفعاتی که به آن ارجاع و استناد شده است، سنجیده می شود که متاسفانه این میزان در مورد مقالات محققان کشورمان پایین است .

وی افزود: نظام علم سنجی و اعتبار دهی باید بین تحقیقات کاربردی و بنیادی تفاوت قایل شود. باید تلاش کرد زیرساخت های تحقیقاتی را ارتقا داده تا محققان نیز وقت، بودجه و انرژی خود را صرف اقدامات اثر بخش کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که برای توسعه علمی باید بر نیروی انسانی سرمایه گذاری صورت گیرد، گفت: همچنین باید زیرساخت ها برای اشتغال، تحقیق و پیشرفت دانشجویان فراهم شود تا به تحقیقات از نظر کیفی عمق ببخشیم. این امر مستلزم این است که به محققین اعتماد کرده و به آنها بودجه دهیم.

 وی با اشاره به وجود ۴ میلیون دانشمند در سراسر جهان که مقالات آنها در موسسه isi منعکس شده  است، خاطرنشان کرد: از این افراد تنها ۶۰هزار نفر به عنوان دانشمندان برتر از نظرتعداد ارجاع به مقاله انتخاب شده اند.انتظار می رود حداقل۳ تا ۴ هزار نفر از آن ها ایرانی باشند در حالی که فقط ۸۸ نفر از این تعداد ایرانی هستند .

این مقام مسئول افزود: باید تلاش کرد افرادی که می توانند در این لیست قرار بگیرند راحفظ وحمایت کنیم زیرا این افراد به خاطر مهیا نبودن زیرساخت ها به نقاط دیگر جهان مهاجرت می کنند.

وی از تربیت نسل جدید دانشجویان پزشکی به عنوان پزشکان پژوهشگر توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد و گفت: این برنامه در سراسر جهان اجرا و سرمایه گذاری های بزرگی در این مورد صورت می گیرد اما  تاکنون کشور ما  برنامه تربیت محقق نداشته است. این درحالی است که مقام معظم رهبری از مجلس و دولت خواسته اند در زمینه تولید علم، تحقیقات و پژوهش برنامه ریزی کنند.

در ادامه محمد جواد دهقانی رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز تولید علم را از وظایف بسیار مهم دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر با پیگیری سیاست گذاری ها در بحث علم و فناوری، تولید علم به مساله بسیار مهمی برای دانشگاه ها مبدل شده است.

دکتردهقانی افزود: میزان تحقق سیاست های کلان در بخش علم، مرجعیت علمی و فناوری، تولید علم و میزان اثربخشی اقتصادی معیار های سنجش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام است.

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به وظایف این پایگاه اشاره و اذعان کرد: ارزش گزاری کمی، کیفی و رتبه بندی مولفه های مختلف، بررسی مقالات راهبردی مناسب و سنجش وضعیت انتشارات، برنامه ریزی برای ارزیابی و ایجاد زمینه های مناسب تعاملات بهینه، ارائه ابزارهای مناسب برای ارتقا و پاسخگویی علمی به نیاز های کشور و ترسیم نقشه علمی کشورهای اسلامی از جمله وظایف پایگاه استنادی علوم جهان اسلام است.

وی همچنین درمورد مهم ترین برنامه های پایگاه  عنوان کرد: کیفی سازی نشریات، ارتقای معیارها در توسعه نظام شبکه سخت افزاری و نرم افزاری موجود، تغییر گفتمان علمی کشور از نگاه صرف به شاخص کمیت تولید علم به سایر شاخص های کیفی، ارتقای جایگاه بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، کمک به عملیاتی کردن سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری، ارتقای معیار نمایه سازی از جمله مواردی است که به جد آنها را دنبال می کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7