اقتصاد سلامت سیاست گذاری سلامت

جایگاه نخست پیوند اعضاء ایران در منطقه/کمیته توریسم سلامت تشکیل می شود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از  وب دا؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه ایران کشوری بی رقیب در حوزه پیوند اعضاء در منطقه است، از تشکیل کمیته توریسم سلامت در این وزارتخانه خبر داد.

 دکتر سیدحسن هاشمی در گفت و گو با شبکه جهانی جام جم ضمن بیان این مطلب افزود: ایران کشور زیبایی است که بسیاری از منابع آن بکر و دست نخورده است و جاذبه‌های توریستی فراوانی دارد.

وزیر بهداشت با بیان این که ما به طور بالقوه امکانات خوبی داریم، گفت: مهمترین مساله، دانش و مهارت پزشکی است که ایرانیان از گذشته از این لحاظ در منطقه بهترین شرایط را داشته‌اند.

دکتر هاشمی با بیان این که در حال حاضر ۶۰ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: نوآوری‌های زیادی در این دانشگاه‌ها انجام می‌شود به نحوی که در حوزه «پیوند عضو » تقریباً بی‌رقیب هستیم و در حال حاضر در یکی از بیمارستان‌های کشور سالانه ۶۰۰ پیوند کبد انجام می‌شود که چنین آماری را در هیچ جای دنیا سراغ نداریم.

وی گفت: در زمینه پیوند قلب، روده، پانکراس و کلیه نیز که مورد نیاز مردم منطقه است شرایط خوبی را داریم.

به گفته وزیر بهداشت در حوزه نیروی انسانی وضعیت بسیار خوبی داریم ولی در مورد فضای درمانی به دلایل مختلف، زیرساخت‌هایمان نیاز به نوسازی و بازسازی دارند.

دکتر هاشمی با تاکید بر این که در فضای پساتحریم فرصت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور فراهم شده ، گفت مشوق‌هایی نیز برای حضور آنها تعریف شده است و دولت بازگشت سرمایه را با یک سود منطقی تضمین می‌کند.

دکتر هاشمی گفت: هیچ مانعی برای حضور کمپانی‌های مختلف و شرکت‌های زنجیره‌ای که در نقاط مختلف دنیا دارای بیمارستان و مراکز درمانی هستند، در ایران وجود ندارد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اگر در کنار وجود نیروی انسانی متخصص ، فضای مناسبی نیز  برای حضور سرمایه‌گذاران در کشور وجود داشته باشد، ، حتماً در صنعت توریسم حوزه سلامت، موفقیتمان بیشتر از گذشته خواهد بود.

وزیر بهداشت یادآور شد: در حال حاضر توریسم درمانی از کشورهای همسایه و مرزی آغاز شده است و افرادی از این کشورها با مراجعه به شهرهای شیراز، مشهد و تهران ،خدمات درمانی دریافت می‌کنند ولی معتقدم ظرفیت ایران در این زمینه بسیار بیشتر از اینهاست.

دکتر هاشمی تاکید کرد: نیاز است تا شرکت‌هایی در این زمینه دایر شوند و آژانس‌هایی وجود داشته باشند تا بتوانند از مبدا تا زمان دریافت خدمت درمانی و بازگشت ، افراد را همراهی کنند.

وی یادآور شد: قیمت‌ها و هزینه‌های درمانی در کشور ما کاملاً قابل رقابت بوده و نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است و حتماً باید سطح ارائه خدمت نیز از لحاظ کیفیت بهتر باشد.

دکتر هاشمی گفت: معتقدم هنوز در زمینه صنعت توریسم درمانی، اول راه هستیم و با این که داشته‌های خوبی داریم ولی هنوز نتوانسته‌ایم به خوبی از آنها استفاده کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه از تشکیل کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزارتخانه‌های امور خارجه و کشور خبر داد و گفت: برای این که بتوانیم توریسم سلامت را تشویق کنیم و بیمارانی را از کشورهای خارجی پذیرا باشیم، بیمارستان‌ها درجه‌بندی شده‌اند ولی معتقدم زمانی در این حوزه موفق خواهیم بود که سرمایه‌گذاری خارجی هم داشته باشیم و بیمارستان‌های مدرن‌تری به ویژه در نقاط مرزی کشور ایجاد شود.

دکتر هاشمی با بیان این که سالانه بیش از ۱۲۰ هزار نفر برای ورود به کشور ویزا دریافت می‌کنند، گفت: در حال حاضر از کشورهای آذربایجان، بخشی از ترکیه، عراق، لبنان و بخشی از مردم عربستان به کشورمان رفت و آمد دارند.

وی گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز برای تردد در کشور علاقه‌مند هستند و سابقه تاریخی خوبی در ذهن مردم این منطقه از خدمات پزشکی که از ایران دریافت کرده‌اند، وجود دارد.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که این بازار به راحتی قابل دستیابی است، گفت: ممکن است توریست‌های دیگری نیز از نقاط دیگر جهان به دلیل متفاوت بودن قیمت خدمات درمانی در ایران و استفاده از دانش و مهارت جامعه پزشکی ایران مراجعه کنند که در این زمینه باید تلاش زیادی کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7