فراسوی پزشکی

حزب سیاسی به زبان پزشکی ساده

حزب

بافت شناسی : حزب از گروهی از شهروندان ( اعضاء) یک جامعه تشکیل میشه که متوجه شدند که تا حدودی اعتقادات و منافع  یکسانی در رابطه با اداره جامعه دارند. و در مورد اینکه باید چه ویژگی های جامعه رو تقویت و چه ویژگی جامعه رو محدود کرد نظرات یکسانی دارند.

آناتومی : در نظام سیاسی یک کشور می شه یک حزب رو در ۳ وریشن دید. ۱- احزاب قانونی ۲- احزاب غیر قانونی ۳- احزاب دولتی

۱- احزاب قانونی : یک حزب قانونی حزبی است که در کنار حاکمیت ( مجموعه ای که در قدرت در یک کشور سهیم اند) و یا از درون حاکمیت تشکیل می‌شود . یک حزب قانونی به کلیات قانون اساسی نظام حاکم اعتقاد دارد و طی یک فرایند قانونی در نهادی که مسئول کنترل احزاب قانونیه ( مثلا وزارت کشور) ثبت شده.

۲- احزاب غیر قانونی : یک حزب غیر قانونی ممکن است در ۲ وریشن دیده بشه :

الف: در نظام هاو رژیم های گذشته قانونی بوده باشد . اما به دلیل کودتا و یا انقلاب و با روی کار آمدن یک نظام جدید از لحاظ ایدئولوژی با هیات حاکمه جدید در تعارض باشد . بنابراین منحل شده و غیر قانونی اعلام می‌شود ..

ب:یک حزب غیر قانونی ممکن است حزبی باشد ، که در قدرت شرکت داشته اما بدلیل تغییر مواضع حزبی و یا مسایلی از این دست مجبور به خروج از حاکمیت شده و یا حتی در موضع اپوزیسیون ( مخالفان)  برانداز قرار گیرد.

ج:هیئت حاکمه به دنبال حذف مخالفان به این فکر بیفته که با غیر قانونی کردن احزاب آنها، تمام رفتار های سیاسی اون حزب رو جرم تلقی کنه و افراد رو از عضویت در آن نهی کنه

۳- احزاب دولتی: یک حزب دولتی می تونه ۲ وریشن داشته باشه:

الف: حزبی بوده که تشکیل شده، در یک فرایند انتخاباتی یا غیر انتخاباتی قدرت رو بدست گرفته و سپس تمام احزاب دیگر رو غیر قانونی اعلام کرده.

ب: حزبی که از هیچ سابقه عقیدتی و ایدئولوژیکی برخوردار نبوده و بدون اتکا به حمایت مردم تنها به دستور عوامل قدرت از بالا تشکیل می‌شده و وظیفه ‏ای جز حفظ و تقویت قدرت سیاسی حاکم نداشتند. این احزاب از اجزای ساختار سیاسی و حکومتی عصر هستند که به دفاع همه جانبه از قدرت و حکومت مرکزی می‌پردازند و خود از وسایل استبداد داخلی هستند.

فیزیولوژی : نحوه استفاده از حزب برای رسیدن به قدرت به نوع نظام سیاسی حاکم بستگی دارد. به طور مثال در نظام ها پارلمانی که قدرت اصلی به دست مجلس است و مجلس نخست وزیر را انتخاب می کند، مردم در نقاط مختلف کشور به نماینده ای که توسط حزبشان معرفی شده رای می دهند بدون اینکه شاید حتی او را بشناسند و هدف این است که در مجلس حزب بیشترین صندلی ها را داشته باشد. در این سیستم اهمیت احزاب تا حدی است که حزب اپوزیسون اصلی ( حزبی  که پس از حزب حاکم با بیشترین تعداد صندلی، بیشترین نماینده را در مجلس دارد) حق دارد که هیئت وزیرانی برای خود تشکیل دهد ( دولت سایه). این دولت سایه می تواند به تمام اطلاعات دولتی مانند وزیران دولت حاکم دسترسی داشته باشد اما توان صدور دستور را ندار. در بسیاری در نظام های پارلمانی نخست وزیر منتخب مجلس در حقیقت همان رییس حزب برنده است.

در نظام های ریاستی که رییس جمهور دارای قدرت اصلی است و به طور مستقیم توسط مردم انتخاب می شود، حزب بیشتر کارکردی همکارانه دارد که موجب می شود مردم به هم حزبی های خود بیشتر رای دهند.

جنین شناسی : نخستین بار احزاب به شکل نسبتا کنونی در انگلستان تشکیل شدند، در سال ۱۶۷۸ حزب  ویگ که  بیشتر اعضایش طبقه صنعتی شده شهری بودند و در همان زمان هم حزب توری که اعضایش مالکان زمین های کشاورزی موروثی بودند.

پاتوفیزیولوژی:

آژنزی احزب: در صورت عدم تشکیل احزاب نیرو هایی که می توانند با قرار گرفتن در کنار هم دارای قدرت تغییر وضع باشند بدون همکاری و با حرکت هایی که همدیگر را تقویت نمی کنند در نهایت راه به جایی نمی برند. در صورت عدم وجود ساختار تثبیت شده نه وعده های انتخاباتی به یاد کاندیداها خواهد و نه اصلا در مناطقی مانند شهر های بزرگ که شناختن افراد مشکل است، راهی برای شناخت ویژگی های سیاسی کاندیدا  وجود خواهد داشت. در حالتی که تنها یک حزب حاکم وجود داشته باشد، به علت عدم نگرانی از مواخذه شدن توسط احزاب اپوزیسیون، حزب حاکم بدون نگرانی از بر ملا شدن اشتباهات توسط رقیب اهمیتی به تاثیر تصمیماتش بر رای دهندگان نمی دهد.

دیس ژنزی احزب: احزاب همیشه در خطر نفی آزادی ها و عقاید فردی به جهت رسیدن به اهداف جمعی هستند، این موضوع در سیستم های تک حزبی بسیار مشهود تر است. احزابی که جنبه های ایدئولوژیک (اعتقاد به داشتن عقیده در مورد همه چیز)  قوی تری دارند می توانند باعث دید محدود و یک جانبه اعضایشان به مسائل خارج از حزب شوند. ایجاد تعصب کورکورانه در اعضا نسبت به حزب و به همه چیز رنگ و بوی سیاسی دادن نیز از آسیب های حزب است.

پسودوحزب: بارزترین پسودوحزب ها، تک احزاب حاکم در نظام های تک حزبی هستند، در این سیستم ها حزب در حقیقت وسیله ای سیاسی و گاه شبه نظامی برای کنترل تمام جنبه های زندگی افراد جامعه می باشد. در حزب واقعی انتخاب سران حزب در یک حرکت از پایین به بالا توسط اعضای معمولی حزب و به علت شایستگی افراد انجام می گیرد، اما در احزاب کاذب، هیئت حاکمه ابتدا هیئت مرکزی حزب را بر می گزیند و آنها در دستوراتی از بالا به پایین اعضای دیگر را انتخاب می نمایند.

درباره نویسنده

نوید مقدم

نوید مقدم، پزشک و فعال اجتماعی
دانش آموخته پزشکی-بهداشت عمومی و متخصص پزشکی ورزشی

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "حزب سیاسی به زبان پزشکی ساده"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
محسن رستمي
Guest

لطفا مقالات با ذکر نام نویسنده/منبع احتمالی ارایه شوند. حداقل در بخش فراسو، گاهی اوقات اسم نویسنده از متن مقاله جذاب تره!!!

wpDiscuz
Powered by Themes24x7