دانش آموختگان

پایه تعرفه خدمات روانپزشکی پایین است

معاون فنی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت درباره انتقاداتی به پایین بودن تعرفه خدمات در بخش روانپزشکی، توضیح داد: تعرفه‌های پزشکی طی سال‌های قبل پایین بود که با اصلاح آن، نسبت به گذشته تغییر کرده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، علی اسدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره جزییات این طرح گفت: ما در طرح تحول نظام سلامت برنامه‌ای داریم که طی آن مصوب شده است برای جبران کمبود تخت‌های روانپزشکی، در بیمارستان‌های عمومی که ضریب اشغال تخت در آنها زیر ۶۰ درصد است، با اجازه معاونت درمان تخت‌هایی تغییر کاربری داده شوند. این تخت‌ها بلا استفاده هستند و بیمارستان‌های متقاضی برای اجرای این طرح در استان‌ها، توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی به ما معرفی می‌شوند.

وی با اعلام این خبر که تا کنون مجوزتغییر کاربری بیش از ۱۰۰۰ تخت روانپزشکی در بیمارستان‌های عمومی گرفته شده است، افزود: اعتبارات این تخت‌ها از طرف معاونت درمان نیز مصوب شده است. در حال حاضرتعدادی از بیمارستان‌های علوم پزشکی در شهرستان‌های مختلف تایید فنی گرفته‌اند و نظارت‌های کارشناسی صورت گرفته است و برای برخی بیمارستان‌ها در حال ارسال اعتبار هستیم که تغییر کاربری ایجاد کنند.

اسدی با تاکید براینکه ما نه می‌خواهیم بخش روانپزشکی جداگانه در بیمارستان‌ها بزنیم و نه تختی اضافه کنیم، ادامه داد: یکی از راه‌های جبران کمبود تخت روانپزشکی این برنامه است که جزو برنامه‌های سال ۹۴ قرار دارد و ما به شدت دنبال اجرای آن هستیم. امیدواریم که حداقل ۵۰ درصد کار تا پایان سال ۹۴ پیش رود. نگاه وزارت بهداشت این است که توسعه تخت‌های روانپزشکی در دل بیمارستان‌های عمومی باشد. استراتژی ما این نیست که بیمارستان تک تخصصی روانپزشکی ایجاد کنیم. ما می‌خواهیم با ایجاد تخت‌های روانپزشکی در بیمارستان‌های عمومی انگ اجتماعی را از بیماران روانی برداریم. وقتی بیمار را به خاطر افسردگی و … در بیمارستان تک تخصصی بستری می‌کنند، مردم نسبت به این موضوع نگرانی دارند.

وی افزود: درهمین راستا ما سعی می‌کنیم بیمارستان‌های تک تخصصی را از نظر کیفیت واستاندارد ارتقا دهیم و بیمارستان‌های عمومی که می‌شود در آنها تخت‌ها را تغییر کاربری دهیم را جزو اولویت‌های خود قرار دهیم و در برنامه ششم توسعه هم با این نگاه پیش می‌رویم.

پایه تعرفه خدمات روانپزشکی پایین است

معاون فنی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت همچنین درباره انتقاداتی به پایین بودن تعرفه خدمات در بخش روانپزشکی، توضیح داد: تعرفه‌های پزشکی طی سال‌های قبل پایین بود که با اصلاح آن، نسبت به گذشته تغییر کرده است. مثلا اگر تعرفه یک متخصص ارتوپدی ۱۰۰هزار تومان بوده، بعد از اصلاح ۱۲۰ هزار تومان شده است. اگر فرض کنیم تعرفه روان هم ۸۰ هزار تومان بود، امروز ۱۰۰ هزارتومان شده است.

وی افزود: کار در یک بیمارستان روانی در مقایسه با یک بیمارستان تخصصی دیگر راحت نیست. در بخش روانپزشکی به دلیل کار سخت در رابطه با بیماران، نوعی فرسودگی وجود دارد و طبیعی است که باید تعرفه‌ها بالا باشد. فعلا در برنامه طرح تحول نظام سلامت همه خدمات بازنگری شده، اما این بازنگری نسبت به سطح پایه بوده است.

اسدی با اشاره به تلاش دولت برای ارتقا در تمام بخش‌های حوزه سلامت حتی درآمدها با اجرای طرح تحول ادامه داد: مهم‌ترین مساله در نظام تحول این است که هزینه بیماری روی دوش دولت باشد. به همین خاطر بسیاری از خدماتی که مردم بیش از ۷۰ درصد هزینه آن را پرداخت می‌کردند، الان کاهش پیدا کرده است. اما بازهم جا دارد که تعرفه‌ها در حوزه خدمات روان پزشکی بازهم افزایش پیدا کند.

پیشنهاد تغییر در سختی کار پرسنل بیمارستان‌های روانپزشکی

معاون فنی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت از پیشنهاد این معاونت برای بازنگری در سختی شرایط کار پرسنل بخش روانپزشکی خبر داد و گفت: ما تقریبا دو یا سه ماه قبل شاخص‌های مربوط به سختی شرایط کار در بیمارستان‌های روانپزشکی، بخش‌های روانپزشکی در بیمارستان‌های عمومی و درمانگاه‌های سرپایی از نگهبان تا متخصص روانپزشکی و … را در دفتر سلامت روان وزارتخانه بازنگری کردیم و پیشنهاداتی نیز برای تغییر سختی کار ارائه کرده‌ایم، اما هنوز مصوب نشده است؛ چراکه در حوزه دیگری از وزارت بهداشت باید مصوب شود. ما به عنوان دفتر فنی، مجری آن نیستیم فقط برخی پیشنهادات فنی در این باره ارائه کرده‌ایم. این که چقدر و چند درصد این پیشنهادات پذیرفته می‌شود، بعدا مشخص می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7