فرهنگی

فرهنگ حذف و نبود تحمل و مدارا نسبت به همدیگر، معضلی ملی برای کشور

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری دانشجو از شیراز، حسام‌الدین علامه مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری امروز با اشاره به هفتمین جشنواره ملی فرهنگی هنری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورگفت: دارا در فرهنگ دینی تشیع با فرهنگ غربی بسیار متفاوت است و برای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ دینی این موضوع مهم محوریت اصلی جشنواره فرهنگی و دانشجویی قرار گرفته است.
وی افزود: این جشنواره هنری در فضای جدی و علمی دانشگاه علوم پزشکی باعث می‌شود دانشجویان چند بعدی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه هفتیمن جشنواره ملی فرهنگی هنری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، در روزهای ۲۴ تا ۲۷ بهمن‌ماه امسال در شیراز برگزار می‌شود، افزود: ایجاد موج مدرنیته و فرهنگ غربی و تهاجم به کانون خانواده ، می‌طلبد بیش از هر زمان دیگری، مسائل فرهنگی را خصوصا در محیط‌های آموزشی مورد توجه بیشتر قرار دهیم.
مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر از حضور تمام دانشجویان دانشگاه ها در این جشنواره دادو بیان داشت:تلاش می‌کنیم امکان حضور تمام دانشجویان دانشگاه‌ها در هشتمین جشنواره فرهنگی هنری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را فراهم کنیم.
علامه در ادامه اظهار داشت: جشنواره فرهنگی هنری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نوع خود بی‌نظیر است و این جشنواره تنها جشنواره‌ای در حوزه آموزش‌‌عالی است که از سال ۸۷ تاکنون برگزار شده و استمرار دارد.
وی گفت: از رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درخواست کرده‌ایم که از این پس در مرحله اختتامیه این جشنواره در سطح دانشگاهی از آثار برتر اعضای هیئت علمی و کارکنان این دانشگاه‌ تجلیل کنند.
مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: حوزه اخلاق و رفتارهای اجتماعی به شدت سکولار شده و حتی دینداران ما اخلاق را از رفتارهای سیاسی متمایز کرده‌اند و همچنین مچ گیری‌ها، حذف و نبود تحمل و مدارا نسبت به همدیگر به معضلی اجتماعی و مهم در کشور تبدیل شده است.
علامه با بیان اینکه فرهنگ سلامت یکی از ویژگی‌های مهم این جشنواره است،تصریح کرد: در بسیاری از کشورها نیمی از مالیات دریافتی وارد حوزه سلامت می‌شود، در ایران نیز در مقطعی از زمان با پیشرفت در علوم پزشکی شاهد توجه زیادی به حوزه درمان بوده‌ایم.
وی در ادامه اظهار داشت: درجشنواره هفتم،بخش معارف به جشنواره ملی قرآن و عترت انتقال یافته واداره نشریات معاونت نیز به اداره رسانه تغییر نام داده است.
مدیرکل فرهنگی اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان داشت: در هفتمین جشنواره، بخش نشریات دانشجویی به جشنواره ملی نشریات دانشجویی واگذار شده است و مقرر شده این جشنواره ملی به صورت چرخشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شود .
علامه در ادامه گفت: بخش مطالعات و کتابخوانی جشنواره نیز به صورت سیر مطالعاتی و تخصصی و به طور جداگانه برگزار می شود.
وی در مورد کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تصریح کرد: بخش زیادی از آزاداندیشی در آئین‌نامه جدید حل شده و براساس آن کرسی‌های آزاداندیشی با محوریت گفت‌وگو، نقد منصفانه و آزادی پس از بیان اجرا می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7