دستیاران تخصصی متخصصین

نماینده درود و ازنا در مجلس ادعا کرد: در هیچ کجای دنیا روانپزشکان رواندرمانی نمی کنند

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید براینکه روان درمانی وظیفه روانشناسان است، گفت: واگذاری وظیفه روان درمانی از روانشناسان به روانپزشکان غیرقانونی است.

به گزارش صدای پزشکان عباس قائیدرحمت درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص صحبت‌های وزیر بهداشت مبنی بر اینکه روانکاوی و روان درمانی بخشی از خدمات حوزه روانپزشکی است، گفت: متاسفانه اخیرا برخی روانپزشکان موضع‌گیری‌هایی داشتند در این خصوص که بحث سلامت روان و روان‌درمانی وظیفه روانشناسان نیست، این درحالی است که این موضوع در دنیا به این شکل نبوده و وظیفه تخصصی روانشناسان است.

نماینده مردم درود و ازنا درمجلس شورای اسلامی، افزود: باید به این نکته اشاره کرد که یک فرد برای روان درمانی باید بین ۱۰ تا ۱۴ سال تجربه وعلم کسب کند، اما روانپزشکان افرادی هستند که تنها دوره‌های تخصصی روانپزشکی را می گذرانند؛ اما در طی چندماه گذشته اظهاراتی مطرح شده مبنی براینکه روانپزشکان پس از طی یک دوره فلوشیب یکساله کار روان درمانی را انجام دهند.

وی تاکید کرد: همچنین از طرف دیگر موضوعاتی مطرح شده که در بخش‌های مختلف روانشناسی یکی از گرایش‌ها که روانشانسی بالینی است ازوزارت علوم جدا شده و زیرمجموعه وزارت بهداشت قرار گیرد که این تصمیم و مصاحبه موجی را در جامعه روانشناسی و روانپزشکی ایجاد کرده است، این در حالی است که روان درمانی وظیفه روانشاسان بوده و همانطور که پیشتر گفته شد برای این موضوع باید بین ۱۰ تا۱۴ تجربه کسب شود.

قائیدرحمت با بیان اینکه روانشناسان و روانپزشکان باید هرکدام به وظیفه قانونی خود عمل کنند، تصریح کرد: هرچند روانشناسان و روانپزشکان می توانند به عنوان یک تیم همکاری و تعامل داشته باشند اما ازگذشته تاکنون روان بر این بوده که تیم سلامت روان شامل روانپزشک، روانشناس، مشاور و مددکار اجتماعی هرکدام به وظیفه قانونی خود عمل می کنند.

با  گذراندن یکسال دوره فلوشیب تنها یک دوازدهم تخصص روان درمانی کسب می‌شود

این نماینده مردم درمجلس نهم، با بیان اینکه یک روانشناس ازابتدا تا اخذ مدرک دکترا با تکنیک‌های روان درمانی و رفتار درمانی آشنا می‌شود، گفت: یک روانشناس به روانکاوی کاملا مسلط بوده و شناخت درمانی را به خوبی انجام می دهد، بنابراین با یکسال گذراندن دوران فلوشیب تنها یک دوازدهم تخصص ها کسب شده و به طور حتم این اقدامی غیرقانونی است، زیرا دراین شرایط روانشناس هم می‌تواند با گذراندن برخی دوره ها دارو برای بیمار تجویز کند؛ بنابراین برای کاهش تنش‌ها بهتراست دو گروه با همکاری و همدلی به وظایف خود عمل کنند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: البته جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت بهداشت، وزارت علوم و مسئولان سازمان روانشناسی هفته پس از تعطیلات مجلس برای بررسی های بیشتر دراین خصوص این موضوع برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از بیمارستان آموزشی درمانی روانپزشکی ایران در پاسخ به این سوال که “روانپزشکان نمی توانند کار روانشناسان را انجام دهند و در این زمینه همپوشانی وجود دارد، برنامه وزارت بهداشت در این خصوص چیست”، گفت: همپوشانی که قطعا وجود دارد اما بخش عمده ای از کار روان پزشک مربوط به روانکاوی و روان درمانی است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "نماینده درود و ازنا در مجلس ادعا کرد: در هیچ کجای دنیا روانپزشکان رواندرمانی نمی کنند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
سجاد
Guest

ببخشید …پدر علم روانکاوی و روانشناسی نوین کسی جز زیگموند فروید بوده؟! که در درجه اول پزشک بوده … اما چقدر عقده در این زمینه وجود داره که فقط کافیه تفاوت دو صفحه ویکی پدیا فروید انگلیسی و فارسیش رو مقایسه کنید… در متن انگلیسی دقیقا گفته شده که از دانشگاه vienna مدرک دکترای پزشکی رو دریافت کرده ولی در صفحه فارسی که مشخصا از طرف افراد مشکلدار تنظیم شده، هیچ اشاره ای به گذراندن تحصیلات پزشکی وی نشده.

GP
Guest
متاسفم که یه نفر که اسم خودشو نماینده مردم گذاشته میاد راجع به یه مطلبی که اصلا اطلاع درستی ازش نداره یه حرف بی ربطی میزنه. مسلما یه عده افراد عقده ای یه سری حرف هایی رو به بنده خدا زدن و این بنده خدا هم تندی حفظشون کرده اومده تحویل داده. اصلا معنی ۱۲ سال تجربه رو نمی فهمم. مگه روانشناس چند سال درس میخونه که از یه روانپزشک علمش بیشتره؟ کارشناس باشه ۴ سال تا نهایت دکتری بگیره ۸ ساله . حال اینکه یه پزشک که جزء برترین های کنکور بوده حداقل بدون فلوشیپ و این حرفا ۱۱… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7