آموزشی نظام سلامت

وزیر بهداشت: نباید بگذاریم که ایرانیان برای ادامه تحصیل به خارج بروند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم اولین گردهمایی روسای دبیرخانه هیئت‌ امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور با حضور در جمع خبرنگاران درباره افزایش قیمت یکی از داروهای خوراکی بیماران تالاسمی گفت: روز گذشته خبری را در این مورد داشتیم مبنی بر اینکه یک داروی مورد نیاز بیماران تالاسمی گران شده است. من تاکید کردم که این دارو گران نشده مگر اینکه حمایت‌ بیمه‌ای از آن کم شده باشد.

وی افزود: در این زمینه متاسفانه سازمان تامین اجتماعی به صورت یکطرفه حمایت خود را از این دارو کاهش داده و خلاف مصوبه دولت و مجلس عمل کرده است؛ چرا که بر اساس مصوبه دولت هیچ یک از بیمه‌ها حق کوچک کردن سبد حمایتی خود را ندارند و این کار به نحوی کم فروشی است و تخلف محسوب می‌شود که باید اصلاح شود.

وی در زمینه افزایش آمار ایدز نیز گفت: افزایش آمار ۱۰ درصدی را شاهد بودیم. متاسفانه آسیب‌های اجتماعی بار این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد و برای خدمات بهداشتی که به افراد در معرض خطر داده می‌شود، حاشیه سازی می‌کنند؛ اما نباید تحت تاثیر این حاشیه‌ها قرار گیریم و وظیفه خود را که پیشگیری است، انجام دهیم. البته در این زمینه بخش کوچکی از کار که کمک به پیشگیری است، در اختیار ماست و سایر دستگاه‌ها هم باید در زمینه آسیب‌های اجتماعی کار کنند؛ چرا که این آسیب‌ها بیماری‌هایی مانند اعصاب و روان و بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز را افزایش می‌دهند و این بیماری‌ها در گذشته تزریقی بوده اما الان شکل آن عوض شده است.

هاشمی در باره نحوه پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های خودگردان گفت: تا جایی که می‌دانم پذیرش دانشجو از مسیر کنکور سراسری است، نظر وزارت بهداشت نیز رعایت قانون فعلی است. همچنین پذیرش دانشجویانی که خودشان هزینه‌شان را در قالب خودگردان می‌دهند نیز از مسیر کنکور است و فکر می‌کنیم این کار به عدالت نزدیک‌تر است. البته پذیرفته شدگان در کنکور نیز در دانشگاه‌های مهم کشور در رتبه‌های ۲۰۰، ۲۲۰ و ۲۵۰ بوده است که این نشان می‌دهد افراد با استعداد این صندلی‌ها را پر کرده‌اند.

وی افزود:‌من شخصا معتقدم نباید بگذاریم که ایرانیان برای ادامه تحصیل به خارج روند و باید برایشان فرصت ایجاد کنیم. اما این کار با زور شدنی نیست. متاسفانه در حال حاضر تعداد زیادی دانشجو در بعضی کشورها هستند که مدرسان‌شان دانشجویان ایرانی هستند. دانشگاه‌های خصوصی که ثروت مردم را می‌برند و آموزش استاندارد هم ندارند. بنابراین باید در داخل کشور و یا در کشورهای حاشیه‌ای دانشگاه‌هایی را ایجاد کنیم که این جزو برنامه‌های جدی ما در حوزه آموزش است. یعنی ایجاد و توسعه دانشگاه‌ها و سرمایه گذاری بخش خصوصی با همکاری برخی از دانشگاه‌های معتبر جهانی که در درجه بندی بین المللی رتبه زیر ۱۰۰۰ دارند و از این موضوع به شدت حمایت می‌کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید از رفتن فرزندانمان به دانشگاه‌های کشورهایی مانند امارات،‌ اوکراین و فیلیپین که سطح دانش‌شان با ما قابل مقایسه نیست، جلوگیری کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "وزیر بهداشت: نباید بگذاریم که ایرانیان برای ادامه تحصیل به خارج بروند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
رضا
Guest

بله درسته با این بخشنامه های خلق الساعه مثل شرط سنی و صلاحیت بالینی و …. و استرسهای یومیه ای که وارد می کنین هیچ کس برای ادامه تحصیل به خارج از کشور نخواهد رفت!!!…. تناقض آشکار بین حرف و عمل مسئولین ما بیداد میکنه ….

wpDiscuz
Powered by Themes24x7