دیده بان سلامت

دیابت هر سه دقیقه باعث قطع یک پا در ایران می شود

به‌گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، محمدعلی عطاری عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: در حال حاضر دیابت به یک سونامی در دنیا تبدیل شده و طبق آمار در سال ۲۰۱۵ تعداد مبتلایان به دیابت از مرز ۴۰۰ میلیون نفر گذشته است.

وی افزود: استرس، پرخوری و تغییر سبک زندگی و همچنین کم تحرکی از جمله علل اصلی شیوع این بیماری است؛ بیماران مبتلا به کبد چرب نیز بیشتر در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند.

در سال ۲۰۰۰ در آمریکا ۲۰۰ هزار پا به علت دیابت قطع شده است و در ایران طبق آمار وزارت بهداشت در هر سه دقیقه یک پا به علت بیماری دیابت قطع می‌شود که متأسفانه آمار نگران کننده و قابل تاملی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: دیابت به عنوان یک بیماری پایه محسوب می‌شود و در کنار آن ممکن است فرد دیابتی به بیماری‌هایی همچون نابینایی و نارسایی کلیه و انواع بیماری‌های قلبی نیز مبتلا شود.

وی با بیان بیان آمار بروز و شیوع این بیماری در جهان، گفت: در سال ۲۰۰۰ در آمریکا ۲۰۰ هزار پا به علت دیابت قطع شده است و در ایران طبق آمار وزارت بهداشت در هر سه دقیقه یک پا به علت بیماری دیابت قطع می‌شود که متأسفانه آمار نگران کننده و قابل تاملی است.

عطاری با بیان عوارض جبران ناپذیر بیماری دیابت بر لزوم کنترل و پیشگیری از آن تاکید کرد و گفت: دیابت یک بیماری پیشرونده است و نیاز به کنترل و مهار دارد و اطلاع ناکافی از صدمات غیر قابل بازگشت این بیماری می‌تواند فاجعه آفرین باشد؛ به‌طوری که دیابت تنها در استان اصفهان باعث قطع هر دو دست و دو پای ۱۶ بیمار مبتلا به دیابت شده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7