اقتصاد سلامت سیاست گذاری سلامت

طرح نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد در ۷۳ درصد بیمارستان‌های کشور اجرا می‌شود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از دانشجو، سعید معنوی روز در حاشیه اجلاس معاونان درمان دانشگاه‌های قطب شمال شرق کشور در جمع خبرنگاران، گفت: وضعیت پرداخت مطالبات حوزه پزشکی از سوی بیمه ها به شرایط قبل بازگشته و اکنون حتی شرایط از سال های ۹۲ و ۹۳ هم بدتر شده است.

 وی ادامه داد: در ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت وضعیت پرداخت مطالبات از سوی بیمه‌ها اصلاح شد و زمان پرداخت مطالبات به یک و دو ماه بعد از ارائه مستندات رسید که متاسفانه معوقات پرداختی بیمه‌های از دو ماه به شش ماه افزایش پیدا کرده است.

 رئیس اداره سیاستگذاری تعرفه و نظام پرداخت وزارت بهداشت با بیان این نکته که از زمان اجرایی شدن دستورالعمل ارزشگذاری نسبی خدمات پزشکی، پرداخت مطالبات به روال قبل بازگشت و اکنون با تاخیرهای شش ماهه مواجه شده، بیان داشت: ما در این جلسه تلاش داریم تا بتوانیم مشکلات خود با بیمه های پایه را حل کنیم.

معنوی ادامه داد: تاخیر در پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها اکنون یکی از چالش‌های «طرح قاصدک» یا نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد است که در اجلاس معاونان درمان دانشگاه‌های قطب شمال شرق کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی طرح قاصدک را یک سامانه ملی دانست و تصریح کرد: بر اساس معیارهای  این طرح دستمزد کارکنان شاغل در بیمارستان‌ها شامل پزشک و غیر پزشک پرداخت می‌شود که باید گفت این پرداختی بسیار بهتر از گذشته شده است.

رئیس اداره سیاستگذاری تعرفه و نظام پرداخت وزارت بهداشت ادامه داد: در قالب این طرح پرداخت‌ها عادلانه‌تر و امکان پیگیری و بررسی شکایت‌ها هموار و شفاف تر شده است.

معنوی از برگزاری طرح نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد در ۷۳ درصد بیمارستان‌های کشور خبر داد و متذکر شد: اجرای این طرح در برخی از بیمارستانهای کشور به علت فراهم نبودن زیرساخت‌ها و مستقر نشدن سامانه اچ.آی.اس با مشکل مواجه است.

وی در پایان یادآور شد: اشتراک گذاشتن تجربیات و بررسی نقاط قوت و ضعف طرح نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد از مهمترین مباحث اجلاس معاونان درمان دانشگاه‌های قطب شماره شرق کشور است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7