دیده بان سلامت

دولت انگلیس در حال بررسی طرح ممنوع کردن هومیوپاتی/به اوج رسیدن بحث داغ موافقان و مخالفان

هومیوپاتی یا همئوپاتی طرفداران و مخالفان خاص خودش را در جهان دارد اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که دولت انگلیس به پیشنهاد سرویس خدمات بهداشت این کشور(ان‌اچ‌اس) در حال بررسی طرح ممنوع کردن این روش درمانی است.

بی‌بی‌سی گزارش داده که ان‌اچ‌اس در گزارشی اعلام کرده که شواهد کافی که نشان دهد هومیوپاتی در درمان بیماری‌ها موثر است وجود ندارد. این در حالی است که طرفداران این روش درمانی آن را بسیار مفید توصیف می‌کنند.

هومئوپاتی،یا همسان‌درمان  یک نظام درمانی مبتنی بر اصل «همانند، همانند را شفا می‌دهد.» است.طرفداران این روش می‌گویند هومئوپاتی یک روش درمانی است که باتحریک دستگاه ایمنی بیمار با داروهای هومئوپاتی، فرد را به سمت بهبودی سوق می‌دهد. بر پایه اصول نخستین هومیوپاتی هر ماده‌ای که دربدن تندرست یکسری نشانه‌های بیماری ایجاد کند درصورت تجویز به فرد بیمار باهمان علایم، (با مقادیر بسیار کمتر دارو) بیماری وی را درمان خواهدکرد. داروهای هومئوپاتی به همین خاطر از محلول یک بخش ماده به نسبت ۹۹ بخش آب استفاده می‌شود. سپس محلول به دست آمده با شکر مخلوط می‌شود. طرفداران این روش می‌گویند هر چقدر محلول رقیق‌تر باشد تاثیر آن در درمان بیشتر است اما مخالفان این روش می‌گویند تنها به بیمار تلقین درمان می‌شود و او محلول شکر می‌خورد.

واقعیت این است که سالهاست بحث داغی میان مخالفان و موافقان این روش وجود دارد. بعضی از تحقیقات علمی اثری فراتر از شبه داروها را برای داروهای هومئوپاتی قائل نشده‌اند.از سوی دیگر تحقیقات علمی دیگری نیز ارائه شده‌اند که مؤید تأثیر داروهای هومیوپاتی هستند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7