دیده بان سلامت

معاون وزیر بهداشت: با تهدید و برخورد فیزیکی آسیب‌های اجتماعی کاهش نخواهد یافت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه به تنهایی نمی‌توان مشکلات آسیب دیدگان اجتماعی را رفع کرد، گفت: حمایت اجتماعی در جهت توانمندسازی این افراد لازم است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، علی اکبر سیاری در حاشیه بازدید از دو مرکز کاهش آسیب‌های اجتماعی اظهارداشت: در گفت‌وگویی که با معتادان مرکز واقع در میدان شوش، داشتم، متوجه شدم که آنها افرادی بیکار و کارتن خواب هستند.

وی با بیان اینکه خدماتی که در این مرکز به معتادان ارائه شده، توسط بخش خصوصی و با نظارت دانشگاه بود، اظهار داشت: در این مرکز یک پزشک و چهار پرسنل حضور داشتند که به معتادان غذای رایگان، داروی متادون و مراقبت‌های پزشکی ارائه می‌کردند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن ابراز تأثر و تأسف از وجود آسیب‌های اجتماعی در کشور، گفت: عمده این افراد معتاد، بیکار، نیازمند و برخی از آنها نیز مبتلا به بیماری ایدز هستند و جامعه نیز به این افراد، بی‌تفاوت هستند اما آنها این مشکلات را به جامعه منتقل می‌کنند.

افرادی که دارای آسیب‌های اجتماعی هستند به حمایت‌های اجتماعی و اشتغال نیاز دارند و وزارت بهداشت نمی‌تواند به تنهایی مشکلات آنها را برطرف کند.

وی افزود: افرادی که دارای آسیب‌های اجتماعی هستند به حمایت‌های اجتماعی و اشتغال نیاز دارند و وزارت بهداشت نمی‌تواند به تنهایی مشکلات آنها را برطرف کند.

سیاری با اشاره به بازدید از مرکز کاهش آسیب‌ های زنان واقع در منطقه خاک سفید تهرانپارس، خاطرنشان کرد: این مرکز بیش از ۳۰۰ مراجعه کننده دارد که عمدتاً زنان معتاد و دارای رفتارهای پرخطر جنسی هستند.

وی ادامه داد: تعداد بسیار اندکی از زنان مراجعه کننده به این مرکز به بیماری ایدز مبتلا بودند و تعدادی دیگر از مراجعان از متادون رایگانی که در اختیار آنها قرار می‌گیرد، استفاده می‌کنند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: در این مرکز همچنین به مراجعان، خدمات معاینه بهداشتی ، دارو و آموزش‌های لازم در جهت پیشگیری ارائه می‌شود.

سیاری به مناسب بودن ارائه خدمات بهداشتی به آنها اشاره کرد: علاوه بر خدمات بهداشتی، آنها به حمایت اجتماعی در جهت توانمندی و در نهایت به داشتن شغل نیاز دارند که امیدوارم جامعه از احساس بی‌تفاوتی بیرون آید و نهادها و سازمان‌های درگیر مانند وزارت رفاه، شهرداری، وزارت بهداشت و انجمن‌های مردم نهاد با یک همکاری مناسب، این افراد را توانمند کنند.

وی با بیان اینکه در برخورد با معتادان می‌توان با دو نوع نگاه با آنها مواجه شد، افزود: ابتدا باید توجه داشت که آنها انسان هستند و نگاه دوم اینکه اینها افرادی هستند که به حمایت نیاز دارند و اگر دید انسانیت و حمایت طلبی را جدی بگیریم، بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: با تهدید و برخورد فیزیکی آسیب‌های اجتماعی کاهش نخواهد یافت.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7