نظام سلامت

پول درمان کارگران کجا هزینه شده است؟/ بگذارند ما سکوت کنیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه سازمان‌های بیمه‌گر هنوز ۱۰۰۰ میلیارد مقرر را به وزارت بهداشت پرداخت نکرده‌اند، با تاکید بر لزوم تحقیق در حق بیمه‌های مردم خطاب به حاشیه‌سازان گفت: بگذارید ما سکوت کنیم و صحبت نکنیم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه برگزاری همایش بین‌المللی راهبری دیابت که از صبح امروز در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما در حال برگزاری است در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه افزایش سفرهای استانی این شائبه در اذهان ایجاد می‌کند قصد مدیریت در سطوح عالی کشور را دارید، گفت: برخی از دوستان در مورد مدیریت بخش سلامت و اداره آن توسط یک چشم پزشک نیز انتقاد کرده‌اند که در پاسخ به این سوال‌ها باید بگویم ما هیچ نیازی به این گونه پست‌ها و موقعیت‌ها نداشته‌ایم .

وی افزود: آمدن ما برای خدمت به مردم و مراقبت از دستاوردهای انقلاب اسلامی و دستیابی به آرمان‌های امام بزرگوار بوده است و افتخارمان این است که بتوانیم گره ای از کار مردم باز کنیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: برای ما که افرادی دانشگاهی هستیم هیچ توفیقی بالاتر از آموختن و آموزش دادن نیست. بنابراین هیچ برنامه‌ای برای مدیریت سطوح عالی کشور ندارم و موقعیت کنونی نیز به من تحمیل گردید و البته من برای خدمت به مردم افتخار می‌کنم.

دکتر هاشمی گفت: آنهایی که خودشان علاقمندبه قدرت هستند، خاطرشان جمع باشد چرا که ما در وزارت بهداشت نگاه متفاوتی داریم و منافع مردم را به هر چیزی ترجیح می‌دهیم و برای اداره نظام سلامت کوتاه نمی‌آییم.

چقدر از پول جامعه کارگری برای درمان آنها هزینه شده است؟

وزیر بهداشت همچنین در ادامه به موضوع تجمیع بیمه‌ها اشاره و تصریح کرد: اعتقاد داریم که حق بیمه درمان تامین اجتماعی فقط باید در حوزه درمان آورده شود و آنهایی که علاقمند به تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت هستند ایکاش تفحص کنند و صادقانه به مردم گزارش دهند که در ۳۰ سال گذشته پولی که جامعه کارگری برای درمان پرداخت کرده‌اند، چه بخشی از آن برای درمان آنان صرف شده است. این سوال ساده نیاز به این همه حاشیه‌سازی ندارد.

دکتر هاشمی در عین حال یادآور شد: البته ما نیز در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  از تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی استقبال می‌کنیم و افتخار می‌کنیم که این کار را انجام دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: آنچه که در مورد بیمه‌ها وجود دارد این است بخش عمده‌ای از جمعیت کلان شهر تهران که عمدتاً جامعه کارگری هستند در حاشیه تهران زندگی می‌کنند و در طول سال‌ها اگر پولی بابت درمان توسط مردم به آن سازمان پرداخت شده‌ است اگر صرف امور درمانی آنها می‌شد باید اطراف تهران چندین بیمارستان داشتیم. بنابراین اجازه دهند ما سکوت کنیم و اگر صحبت کنیم به صلاحشان نیست.

دکتر هاشمی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر گله‌مندی سازمان نظام پرستاری از حذف کنکور در رشته پرستاری تصریح کرد: بهتر است افرادی که در این زمینه اظهارنظر می‌کنند صادق باشند و به طور دقیق اطلاع‌رسانی کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دکتر لاریجانی معاون آموزشی این وزارتخانه بارها اعلام کرده‌اند که کسانی که وارد هر دوره آموزشی علوم پزشکی می‌شوند حتماً از طریق کنکور سراسری و در قالب آزمون‌هایی که سازمان سنجش برگزار می‌کند، پذیرفته می‌شوند.

وی تاکید کرد: مطمئن باشند افرادی که امروز در وزارت بهداشت با سابقه زیاد و کارنامه علمی خود در حال انجام وظیفه هستند در این مورد کوتاه نخواهند آمد. بنابراین اطلاع‌رسانی‌ها باید درست و منصفانه باشد.

دکتر هاشمی یادآور شد: کشور نیاز به پرستار دارد و با توجه به کمبود بسیار نیروهای پرستاری نیازمند تربیت تعداد زیادی از پرستاران هستیم بنابراین هر بیمارستانی می‌تواند در قالب آزمونی که به صورت سراسری توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود و با همان دروسی که در حال حاضر در دانشکده‌هایمان تدریس می‌شود، زیر نظر دانشکده‌های پرستاری کشور مبادرت به تربیت پرستار کند که این موضوع در دوره‌های گذشته هم وجود داشته است.

 

ضرورت پرداخت هزار میلیارد از مطالبات بیمارستان ها

وزیر بهداشت همچنین در مورد پرداخت مطالبات بیمارستان ها از بیمه‌ها اظهار داشت: امیدواریم که هزار میلیارد تومان مطالبات بیمارستان ها را پرداخت کنند.

وی گفت: ما به اندازه کافی حاشیه داریم و باید سراغ متن برویم و به مشکلات مردم توجه کنیم البته این حاشیه برای ما سخت است و عین متن است ولی در این زمینه صبوری می‌کنیم.

دکتر هاشمی در ادامه به وضعیت بیماری دیابت در جهان و کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند.

وی گفت: در کشور ما نیز چهار و نیم میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و بیش از ۲ میلیون نفر نیز از بیماری خود اطلاع ندارند.

دکتر هاشمی افزود: در حال حاضر حدود پنج میلیون نفر نیز در کشور به دلیل افزایش وزن و چاقی در معرض ابتلا به دیابت هستند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7