دیده بان سلامت

اولین بخش درد و مراقبت‌های تسکینی سرطان کودکان در ایران افتتاح شد

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایلنا، اولین بخش درد و مراقبت‌های تسکینی سرطان کودکان در ایران و خاورمیانه ۷ آذرماه ۱۳۹۴ در بیمارستان فوق تخصصی محک افتتاح شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنها، اصحاب رسانه، مسئولان و فعالان حوزه سلامت، اعضای هیأت امنا و مدیره محک، پزشکان و متخصصان و جمعی از نیکوکاران برگزار شد، بخش درد به دست یکی از فرزندان محک که از اولین بیماران بستری در این بخش است افتتاح شد.

این بخش به عنوان بخشی از دپارتمان درد در بیمارستان محک به ارایه کلیه مراقبت‌های تسکینی و حمایتی مورد نیاز کودک از بدو پذیرش تا مراحل پایانی درمان می‌پردازد. دپارتمان تخصصی درد شامل مرکز تشخیصی، تحقیقاتی و درمانی است که در کشور و منطقه منحصر به فرد بوده و با همت نیکوکاران این سرزمین به پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا در زمینه دردهای سرطانی مجهز شده است.

مدیرعامل محک: شفافیت و پاسخگویی و ارائه گزارش‌های شفاف مالی؛ وظیفه محک در پاسداشت اعتماد یاوران

دکتر آراسب احمدیان مدیر عامل مؤسسه خیریه محک در نشست خبری ضمن خیر مقدم به یاوران رسانه‌ای کودکان مبتلا به سرطان گزارشی اجمالی از عملکرد مؤسسه خیریه محک را عنوان کرد و گفت: « محک در آستانه ورود به بیست و پنجمین سال فعالیت خود قرار دارد و پس از ربع قرن تجربه،‌ این باور در محک ایجاد شده که با تکیه بر مشارکت مردم و پاسداشت اعتماد آنان می‌توان برای پیشبرد اهدف این مؤسسه که همانا حمایت همه جانبه از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنهاست گام برداشت.»

 احمدیان با اشاره به روش‌های مرسوم در اداره بیمارستان‌های خیریه گفت: «اداره بیمارستان از ساخت و تجهیز آن پیچید‌ه‌تر است. در کشور ما عموماً وقتی بیمارستانی به دست نیکوکاران ساخته و تجهیز می‌گردد، اداره آن به وزارت بهداشت سپرده می‌شود. اما اکنون در محک شاهد آن هستیم که مشارکت‌های مردمی سبب ایجاد و تجهیز بیمارستانی فوق تخصصی شده که علاوه بر آن که با مشارکت‌های مردمی ساخته شده، با همین مشارکت‌ها نیز اداره می‌شود. این امر سبب ایجاد ظرفیت‌های جدیدی در حوزه سلامت در کشور شده است. منابع مالی مؤسسه خیریه محک تنها با اتکا به مشارکت‌های مردمی تأمین می‌شود. این دستاورد زمانی امکان‌پذیر می‌شود که نیکوکاران به طور شفاف شاهد ارائه خدمات به واسطه کمک‌های مالی خود باشند. محک با برقراری بازدیدهای روزانه از فعالیت‌های خیریه و بیمارستان و همچنین ارائه ریز صورت‌های مالی و گزارش بازرس بر روی وبسایت رسمی مؤسسه این امکان را ایجاد می‌کند تا هزینه و عواید سازمان به طور کامل به اطلاع نیکوکاران برسد. رفتار شفاف و پاسخگو نیز عاملی است که اعتماد مردم را نسبت به محک بالا می‌برد و اکنون شاهد این هستیم که در کشور عزیزمان بیمارستانی خیریه پس از ایجاد و تجهیز با مشارکت‌های مردمی توسط همین کمک‌ها اداره می‌شود.»

رئیس بیمارستان محک: در تمام مراحل درمان همراه کودکان مبتلا به سرطان خواهیم بود

 عظیم مهرور رئیس بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودک محک، در خصوص روند رشد بیمارستان محک در طی سال‌های فعالیت گفت: «سال ۱۳۸۶ که بیمارستان با یک بخش شیمی درمانی سرپایی آغاز به کار کرد اما اکنون بیمارستان محک دارای ۳ بخش فوق تخصصی آنکولوژی کودک، بخش پیوند سلول‌های بنیادی، رادیوتراپی، دو فوق تخصصیICU ، آزمایشگاه ژنتیک، آزمایشگاه پاتولوژی، بخش‌های پاراکلینیکی و کلینیکی است که با تمام ظرفیت خدمات فوق تخصصی را کودکان مبتلا به سرطان ارائه می‌کنند.

یکی از اهداف بنیانگذاران محک و همچنین زنده یاد پروفسور پروانه وثوق همواره این بوده است که کودکان مبتلا به سرطان درد و رنج کمتری را در دوران درمان تحمل کنند. از چند سال پیش با اتفاق نظر هیأت امنا و مدیره و پزشکان متخصص طرح افتتاح بخش درد و مراقبت‌های تسکینی در بیمارستان محک  مطرح شد. اکنون می‌توانیم باز هم با توان بیشتری بگوییم که محک در تمامی لحظات همراه کودکان مبتلا به سرطان خواهد بود و آنها را تنها نخواهد گذاشت.»

رئیس بخش درد بیمارستان محک: افتتاح بخش درد؛ پاسخی به اعتماد مردم، حامیان اصلی محک

فرید ابوالحسن قره‌داغی رئیس دپارتمان درد بیمارستان محک، سخنان خود را با قدردانی از حمایت یاوران آغاز کرد. وی تأسیس این بخش را پاسخی به اعتماد و اطمینان مردم که حامیان اصلی محک هستند، دانست و گفت: «با پشتوانه این اعتماد، ارتقای روز افزون خدمات ارائه شده به کودکان مبتلا به سرطان و خانواده آنها را وظیفه خود می‌دانیم. به همین جهت در محک به تدوین برنامه راه‌اندازی دپارتمان درد پرداختیم. هرچند در برخی بیمارستان‌ها در کشور مراکز طب تسکینی و درد وجود دارد، اما این بخش به عنوان بخش تخصصی درد سرطان کودکان برای اولین بار در خاورمیانه، در بیمارستان محک افتتاح می‌شود.»

دردهای سرطانی یکی از عمده¬ترین مشکلاتی است که بیماران با آن روبرو هستند و بر اساس آمارهای جهانی بین ۳۵ تا ۵۵% از بیماران در مراحل اولیه و تا ۹۶% در مراحل انتهایی بیماری دردهای متوسط تا شدیدی را تجربه می¬کنند. کودک مبتلا به سرطان با مشکلاتی همچون اضطراب، افسردگی، خستگی، تهوع، استفراغ، رنج عمومی و دردهای خاص ناشی از یک توده بدخیم مواجه است. بیمار مبتلا به سرطان نه تنها دچار درد عمومی و یا منطقه¬ای ناشی از تهاجم تومور به بافت‌های مختلف می‌باشد، بلکه اکثر روش‌های درمانی و تشخیصی مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی، نمونه‌گیری‌ها و دارو درمانی سرطان که اجتناب ناپذیر می‌باشند نیز می‌توانند برای بیمار درد ایجاد کنند.

قره‌داغی در ادامه به سوابق برگزاری کنگره‌های تخصصی درد در بیمارستان محک به عنوان اولین مرکز درمانی که کنگره مدیریت درد در سرطان کودکان محک را برگزار کرده است، اشاره کرد و گفت: «در بهمن ماه سال جاری نیز اولین کنگره بین‌المللی و چهارمین کنگره ملی مدیریت درد در محک برگزار خواهد شد که مشتاق حضور تمامی صاحبنظران برای مشارکت در این رویداد علمی هستیم.»

معرفی بخش درد و مراقبت‌های تسکینی محک

بیمار مبتلا به سرطان دچار چند الگوی دردی شامل درد نوروپاتیک (ناشی از آسیب رشته های عصبی به طریق شیمیایی، مکانیکی و حرارتی) دردهای نوسی سپتیو (ناشی از تحریک اعصاب و اندام به دلیل مواد ترشح شده آسیب رسان) دردهای احشایی (ناشی از درگیری دستگاه عصبی سمپاتیک و بافت های داخلی بدن) دردهای سوماتیک (ناشی از آسیب موضعی یک اندام) و دردهای استخوانی (ناشی از تهاجم تومور یا شیمی درمانی یا تخریب خونسازی مغز استخوان) است.

کنترل دردهای حاد و دردهای مزمن بیمار مبتلا به سرطان به ویژه کودکان، نیاز به برخورد اصولی و علمی دارد که همکاری نزدیک پزشک متخصص درد و نزدیکان بیمار و خود بیمار را می‌طلبد.

بخش درد بیمارستان محک مجهز به اتاق عمل، اتاق مخصوص سونوگرافی، تکنولوژی‌های نوین لیزر درمانی کم توان و پرتوان، اوزون تراپی، اقدامات کنترل دردهای حاد و مزمن با استفاده از تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS) بلوک‌های عصبی محیطی و مرکزی، اپیدوروسکوپی (تشخیص و درمان چسبندگی‌های فضای اپیدورال به دنبال جراحی ستون فقرات یا تهاجم تومور) کارگزاری پمپ‌های بی دردسازی داخل نخاعی و فضای اپیدورال و همچنین بوتاکس درمانی (تزریق بوتاکس جهت سردردهای سرکش، دردهای عضلانی و اسپاسم) فوتوداینامیک تراپی، تکنیک دارویی و تهاجمی، نوردرمانی، رایحه درمانی و موزیک درمانی می‌باشد.

بنیانگذار محک:‌ بخش درد، آرامی برای درد‌های بی‌امان

سعیده قدس بنیانگذار مؤسسه خیریه محک نقش نهاد‌های مدنی و مسئولیت‌پذیری آنها در رابطه با مشکلات جامعه را انکارناپذیر دانست. وی ابراز امیدواری کرد که با افتتاح بخش درد و کوشش متخصصان در زیر سقف محک بتوانیم آرامی برای دردهای بی امان کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنان باشیم.

قدس عنوان کرد که دغدغه محک در کنار حمایت از درمان کودکان مبتلا به سرطان رسیدگی به مشکلات خانواده آنان چه در زمینه مالی و چه روحی است. وی گفت:‌ «عمدتاً در بیمارستان‌ها از پذیرش بیمارانی که امید اندکی به بهبودی آن‌ها وجود دارد سرباز می‌زنند اما در محک به علت اهمیت حفظ کیفیت زندگی و احترام به کرامت انسانی خدمات درمانی و حمایتی در تمام مراحل درمان که گاهی بسیار سخت و طاقت فرساست به کودک بیمار و خانواده او ارائه می‌شود.»

قدس با قدردانی از نیت خیر مردمان نیک اندیشمان در حمایت از محک و تلاش پزشکان و کادر درمانی و حمایتی مؤسسه ابراز امیدواری کرد که محک بتواند در همه مراحل درمان و همچنین در ارائه خدمات و درمان‌های تسکینی در کنار کودکان مبتلا به سرطان و خانواده آنان باشد.

 خدمات بخش درد بیمارستان محک

تأسیس بخش درد و مراقبت‌های تسکینی در بیمارستان محک گامی در جهت ارتقای کیفیت زندگی کودکان مبتلا به سرطان است.  مدیریت و درمان درد برای کاهش رنج و تنش بیماران، امروزه جایگاه ویژه‌ای نزد پزشکان پیدا کرده است. محک نه تنها به درمان و حمایت کودکان مبتلا به سرطان می‌اندیشد، بلکه کیفیت زندگی آنها در طول درمان نیز از دغدغه‌های همیشگی این مؤسسه بوده و تأسیس این بخش در بیمارستان محک گامی در جهت ارائه خدمات تخصصی به کودکانی است که می‌بایست در حین درمان سرطان کودک بودن را از یاد نبرند و از کیفیت زندگی بالاتری مطابق با استانداردهای جهانی بهره‌مند شوند.

سرطان غیر از درد، هزینه دارد

محک در راستای تلاش برای ارائه بهترین خدمات درمانی و حمایتی با ایجاد بخش درد در بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک، قدمی دیگر برای ارتقای سطح کیفی خدمات در کنار سایر بخش‌های تخصصی کلینیکی و پاراکلینیکی برداشته است.

به امید آنکه با تداوم مشارکت همراهانمان، روز به روز در مسیر ارتقای خدمات حمایتی و درمانی به کودکان مبتلا به سرطان گام برداشته و در چهارچوبِ منشور حقوق بیمار مأموریت محک را با بالاترین کیفیت تحقق بخشیم تا هیچ کودک مبتلا به سرطانی از فقر و ناتوانی در پرداخت هزینه درمان و عدم اطلاع از خدمات محک فوت نکند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7