دیده بان سلامت

آنفلوانزای فصلی بیش از همه زنان باردار را تهدید می کند

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشگی گفت: ویروس آنفلوانزای H1N1 که امسال شایع شده، بیش از همه سلامت زنان باردار را تهدید می کند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا از وزارت بهداشت، محمد مهدی گویا افزود: آنفلوانزای فصلی امسال شامل سه دسته ویروس H1N1، H3N2 و ویروس آنفلوانزای نوع B است که البته این ویروس ها ممکن است در طی زمان دچار تغییر شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: در میان این سه ویروس، ویروس آنفلوانزای H1N1 که هم اکنون اکثریت موارد ابتلای آنفلوانزای کشور را تشکیل می دهد از بیماری زایی و شدت بیشتری برخوردار است و بیش از همه سلامت زنان باردار را تهدید می کند.

: افرادی که به علایم بیماری آنفلوانزا مبتلا می شوند به ویژه افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای و خانم های باردار از خوددرمانی پرهیز کنند و در اسرع وقت به مراکز درمانی و پزشک مراجعه کنند.

وی افزود: ویروس آنفلوانزای H1N1 در خانم های باردار بیماری زایی بیشتری داشته است و این گروه از افراد باید مواظبت بیشتری از خود داشته باشند تا مبتلا نشوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: چنانچه خانم بارداری به این عفونت مبتلا شود باید قبل از هر چیز هم به پزشک زنان خود اطلاع دهد.

گویا افزود: زنان باردار به محض تشخیص قطعی و در موارد شدید حتی با شک به آنفلوانزا باید تحت درمان دارویی قرار گیرند و خوشبختانه دارو به اندازه کافی در سراسر کشور موجود و در دسترس است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و البته بهتر است که برای پیشگیری واکسن بزنند.

گویا افزود: تمام کسانی که فوت شدند جز یک نفر، دارای بیماری زمینه ای بوده اند.

وی تاکید کرد: افرادی که به علایم بیماری آنفلوانزا مبتلا می شوند به ویژه افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای و خانم های باردار از خوددرمانی پرهیز کنند و در اسرع وقت به مراکز درمانی و پزشک مراجعه کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره بسته شدن مدارس گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بسته شدن مدارس به علت همه گیری آنفلوانزا را تایید نمی کند. این کار نیز هیچ ضرورتی ندارد زیرا چنین اقدامی هرگز موثر واقع نمی شود و تغییری در مسیر همه گیری بیماری ایجاد نمی کند.

گویا تاکید کرد: فرد مبتلا به آنفلوانزا باید تا زمانی که پزشک اجازه نداده است از حضور در مدرسه و محیط کاری خودداری کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7