اقتصاد سلامت سیاست گذاری سلامت

حمله به پزشکان، داستان تازه ای نیست

به گزارش صدای پزشکان به نقل از نظام پزشکی، رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: زمانی که بیمار با همراه خود وارد بیمارستان به خصوص اورژانس ها و مراکز فوریت های درمانی می شود، از آن جایی که بدترین حالت را برای بیمار خود متصور است، انتظار اقدامات بسیار حیاتی و عاجلی را توسط تیم پزشکی دارد، به این معنا که پزشک باید مانند مسیح (ع) با یک فوت بیمار را سرپا کند.

دکتر عباس آقازاده رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نظام پزشکی در خصوص هجمه به پزشکان در سال های اخیر خاطرنشان کرد: برای بنده با ۳۰ و چند سال سابقه کاری در پزشکی و ۲۳ سال خدمت در اورژانس، بارها مورد حمله قرار گرفتم و این مسئله داستان تازه ای نیست.

وی با بیان اینکه در برخی بیماری ها باید بیمار را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه یا در بخش جراحی و نزد جراح بفرستیم، ابراز داشت: از آن جایی که مدت زمانی که در این زمینه طی می شود در اکثر مواقع برای همراه بیمار غیر قابل تحمل است، شروع به بیتابی و حرکات غیرقابل توصیف می کند.

آقازاده با گلایه از اینکه پیش از انقلاب هم این مسائل وجود داشته و پدیده جدیدی نیست، گفت: برخی بیمارستانهای مرکز شهر تهران معروف بود به اینکه افراد هنگام مراجعه اول به زد و خورد انترن می پرداختند و بعد مشکل خود را شرح می دادند.

وی با اهمیت خواندن رفتار و کردار کادر پزشکی، درمانی و اداری متناسب با حدت وضعیت بیمار در بدو ورود وی و همراهانش، افزود: در این زمینه باید عکس العمل های کادر پزشکی اعم از پزشک، پرستار، بهیار و کادر امور اداری  چون پذیرش، ترخیص و .. متناسب با این حدت باشد.

 

برخی پزشکان به دنبال کدهای القایی هستند

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: وقتی همراه بیمار، پرسنل درمانی را بی تفاوت و یا غیر جدی می پندارد خود به خود برای تهاجم به کادر پزشکی، تحریک می شود. حتی در برخی اوقات پزشکان در زمان ورود بیمار به فکر زدن کد اضافه تر و یا کدهای القایی در جهت افزایش درآمد هستند، که این مهم نیز احتمال حمله و تهاجم به کادر پزشکی را تشدید می کند.

وی با اشاره به علل تهاجمات به کادر پزشکی و تغییرات آن در طی ۴ سال اخیر تصریح کرد: یکی از مشکلات افزایش امکان تماس مردم با یکدیگر در سایه امکانات الکترونیک موجب انعکاس خبر در شبکه های اجتماعی در لحظه را برای همه فراهم کرده است.

برخی بیمارستانهای مرکز شهر تهران معروف بود به اینکه افراد هنگام مراجعه اول به زد و خورد انترن می پرداختند و بعد مشکل خود را شرح می دادند.

به گفته آقازاده در سایه تحولات سیاسی در جامعه، با افزایش اتکا و تاکید بر مسئله سلامت، گروه ها و جناح های سیاسی در جامعه در تلاش برای نشان دادن خود به عنوان مدعی و منجی سلامتی مردم هستند تا در میان مردم رای جمع کرده و محبوبیتی اخذ کنند و از آن جایی که سلامت جزء سه اولویت جامعه قرار گرفته، توقعات عمومی از پرسنل درمانی و سلامت به علت تبلیغات حکومتی بالا رفته است.

 

تصور مردم اخذ بهترین نتیجه با هر مراجعه به هر مرکز درمانی است

وی با انتقاد از اینکه تصور بیماران و همراهانشان بر این است که باید با هر مراجعه ای به هر مرکزی، بهترین نتیجه را بگیرند، تصریح کرد: در غیر این صورت موجب عصبانیت و درگیری میان کادر پزشکی و همره بیمار خواهد شد.

وی با ابراز تاسف از اینکه چنین تبلیغاتی توسط افرادی مطرح شده که نیاز به اعتماد ملی و حمایت مردم برای قرار گرفتن در حکومت داشتند، عنوان کرد: اما در عمل نه تنها امکانات و ملزومات این حمایت را فراهم نکردند بلکه در برآوردن نیازها و مطالبات پرسنل درمانی، بهداشتی و اداری امر سلامت، تلاش کافی را مبذول نداشتند.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی از دفترچه بیمه سلامت و تامین اجتماعی به عنوان امری مثبت در آغاز طرح تحول سلامت نام برد و افزود: افراد دارای دفترچه در مراجعه به مراکز درمانی کل کشور، از امتیازات تازه ای برخوردار شدند که این امر بسیار مطلوب، مورد انتظار و افتخار ما است اما این طرح در طی مسیر خود نتوانست تمام جوانب آن را برآورده کند.

وی ناموفق بودن تجمیع بیمه ها را یکی دیگر از مشکلات این طرح دانست و اضافه کرد: در رابطه با همکاری بیمه های تکمیلی نیز هر استان با استان دیگر و هر شهر با شهر دیگر متفاوت بود و صاحبان فرآیند اعم از پزشکان، پرستاران، ماماها و کادر اداری نتوانستند از تسهیلات به وجود آمده استفاده لازم را ببرند.  

 

حمایت نظام پزشکی از عدم پرداخت هزینه های سلامت از جیب مردم

آقازاده با اشاره به حمایت سازمان نظام پزشکی در جهت عدم پرداخت مبلغ از سوی مردم در مقابل اقدامات درمانی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر باید آن چه که به کادر پزشکی و درمانی وعده داده شده بود، هم اجرا می شد.

به گفته وی بیمارانی که از چنین امکاناتی برخودار می شوند، تصورشان بر این است که در هر مرحله و در هر کجا از این امتیازات برخودارند و نه تنها نباید کل فرانشیز را پرداخت کنند، بلکه با پرداخت ۳ تا ۵ درصدی، انتظار اقدامات عاجل را نیز دارند.

متاسفانه همزمان با اجرای این کار، پزشکان را طوری معرفی کردند که گویا تمام آن ها مبالغ اضافه از مردم دریافت و آن ها را سرکیسه می کنند و هزار کار خلاف دیگر.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: اگر بیماران به عللی مانند سقوط از بلندی، حادثه غیر مترقبه و غیره تحت پوشش نباشند، متاسفانه به سمت کادر درمانی و اداری امر سلامت حمله می کنند در این راستا اگر دولت نتواند در پوشش همگانی بیمه و در تخصیص اعتبارات سلامت، از اولویت و تولیت بهداشت و درمان برخودار شود، با توجه به افزایش سطح توقعات مردم، کادر سلامت مورد تهاجم قرار خواهند گرفت.

 

 آغاز طرح تحول با حمله به پزشکان به صورت یکجا توسط دولتمردان

وی با انتقاد از اینکه دولتمردان آغاز طرح تحول و تخصیص اعتبارات سلامت را با حمله به پزشکان به صورت یکجا شروع کردند، ابراز داشت:  این که در بودجه ملی کشور سلامت باید در اولویت اول قرار گیرد، از خواسته های همیشگی، افتخارات و آرزوهای ما بود.

آقازاده با تاکید بر اینکه یکی از رویاهای بنده نیز در اولویت قرار دادن سلامت در بودجه نویسی بود و این اتفاق نیز افتاد، با ابراز تاسف از آغاز هجمه و حمله از سوی زعمای امر سلامت علیه پزشکان، تصریح کرد: متاسفانه همزمان با اجرای این کار، پزشکان را طوری معرفی کردند که گویا تمام آن ها مبالغ اضافه از مردم دریافت و آن ها را سرکیسه می کنند و هزار کار خلاف دیگر.

وی اضافه کرد: اما بعدها همان زعمای امر سلامت در مصاحبه های خود درصدد کمرنگ تر کردن این مهم برآمده و به ابداعات و مباحث جدید که منظور ما این نبود و پزشک تحت فشار است، دست زدند که حاصلی جز  روی آنتن رفتن پزشکان به عنوان قشر زیرمیزی بگیر نداشت.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه روی آنتن بردن قشر پزشک به عنوان سردمداران امر سلامت در جامعه در همه رسانه های ملی نوشتاری و شنیداری، امری بود که مردم را به سمت توقعات بیشتر از جامعه پزشکی سوق داد، افزود: این امر موجب شد افرادی هم که گاهی حقی نداشتند، به عنوان مدعیان پزشکان به پرخاش و دعوا پرداختند.

 

پزشک در کشیدن نخ بخیه (در خمینی شهر) کمترین سهم را داشت

وی با اشاره به مسئله خمینی شهر در خصوص کشیدن بخیه زیر چانه کودکی توسط پزشک معالج، گفت: پزشک اورژانس هیچ بخیه ای را نکشید و دستور چنین کاری را هم نداد اما در زدن کد مربوطه برای اخذ مبلغی از مادر بیمار، اشتباهی صورت گرفت که شامل تمام کادر درمانی همراه با پزشک مربوطه شد هرچند که پزشک در کشیدن نخ بخیه کمترین سهم را داشت.

آقازاده ادامه داد: در مواردی هم ادامه دعواهای خانوادگی، اجتماعی و طبقاتی به دنبال مصدومان به اورژانس کشیده می شود و کافیست یک طرف از دعواها، کادر درمان را در طرف مقابل تصور کند، که در آن صورت به جسارت و بی ادبی به کادر درمانی خواهند پرداخت. در این جا مقصر مسئله کیست و کجاست؟

وی اظهار داشت: اگر بیمه همگانی و تکمیلی، پوششی ملی شامل تصادفات، حوادث و سوانح داشتند، آیا باز هم دعوایی پیش می آمد؟ اگر سیستم اداره کننده درمان کشور اعم از وزارت خانه های بهداشت و رفاه در تامین مطالبات و مزایای کادر سلامت از کفایت کافی برخوردار بوده و پرداخت ها را به موقع انجام می دادند، عوامل سلامت با دلخوشی، دلگرمی و خوش رویی با بیماران برخورد نمی کردند؟

وی اظهار داشت: اگر رسانه های نوشتاری، دیداری و گفتاری در رابطه با امر سلامت به آگاهی سازی مردم می پرداختند و ایشان را به وظایف خویش در مقابل خود مراقبتی آگاه می کردند، توقعات ایشان را برآورده کرده و تبلیغات سوئی را انجام نمی دادند، شاهد این همه هجمه به جامعه پزشکی بودیم؟ اگر با خاطیان مربوط به مسئله تهاجم و بی ادبی با کادر درمانی برخورد صحیح و قاطعی از جانب قوه قضاییه صورت گرفته بود، شاهد ادامه این مسائل می شدیم؟ اگر نظام پزشکی با سرعت و قاطعیت بیشتری با خاطیان احتمالی که علی رغم مسائل پیش گفته، صاحب تقصیر در این قضایا بودند برخورد قاطعی می کرد، آیا اعتماد عمومی به این سمت جلب نمی شد؟

 

قانون برنامه ششم توسعه و الزامات توسعه سلامت

وی با ارائه پیشنهاداتی مبنی بر اصلاح این مسائل، گفت: در قانون ششم توسعه باید به الزامات مربوط به توسعه پایدار کشور از جمله الزامات سلامت توجه کافی انجام شود، اگر دولتمردان و زعمای امر سلامت در رابطه با وظایف و اختیارات کادر سلامت، تبلیغات نادرستی انجام ندهند، صاحبان فرآیند شامل پزشکان، پرستاران و کادر اداری امر سلامت در رابطه با مردم وظایف خویش را به درستی انجام دهند، رسانه های ملی تصویری، صوتی و مطبوعاتی تغییر رویه داده و حمله به جامعه خدوم پزشکی را مسئله ای مشتری آفرین تلقی نکنند، می توان امیدوار بود که تکرار و تعدد وقایع تاسف بار اخیر کاهش یابد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نظام پزشکی با تمام وجود و امکانات خویش با برخورداری از حمایت بی دریغ تمامی اعضای خدوم خود که بالغ بر ۲۴۰ هزار نفر در کل کشور و سازمان های موجود در حدود ۲۰۰ شهرستان کشور، آماده است با اهداف فوق، همکاری لازم را ضمن صیانت از حقوق مردم انجام داده و از فداکاری ها و ایثارگری های جامعه خدوم پزشکی نیز دفاع لازم را به عمل آورد. 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "حمله به پزشکان، داستان تازه ای نیست"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
پزشک اورژانس
Guest
کاش فقط همین بود بسیاری از بیمارا فکر میکنن تشکیل پرونده یعنی همین الان باید هزینه خدمات و پرداخت کنن درصورتی که اصلا این طور نیست و برای تشکیل پرونده هزینه ای دریافت نمیشه بارها برای این موضوع مورد فحاشی همراهان بیمار و خود بیماران قرار.گرفتم این درحالیه که از لحظه ورود بیمار اقدامات درمانی اورژانسی شروع میشه ولی نمیشه مثلا ازمایشات بیمار یا گرافی های اولیه رو بدون پرونده و کد پرونده درخواست داد خیلی از مریضا و همراهاشون فکر میکنن اورژانس کلاس درسه و تمام سوالات با ربط و بی ربط درباره بیماری مریضشون و میخوان بپرسن و… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7