نظام سلامت

در حال حاضر پزشک و بودجه کافی برای برنامه پزشک خانواده نداریم

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به برنامه‌ریزی‌های در نظر گرفته شده جهت گسترش شبکه بهداشت و درمان به شهرهای بزرگ، ادامه طرح تحول بهداشت و اجرای بسته‌های جدید آن را مشروط به تخصیص بودجه‌ای دانست که در لایحه بودجه ۹۵ در نظر گرفته شده است.

به گزارش صدای پزشکان دکتر علی اکبر سیاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره شرط ادامه طرح‌ تحول بهداشت در سال آینده گفت: اگر آنچه در لایحه بودجه آمده است به وزارت بهداشت اختصاص دهند، مشکلی برای ادامه برنامه‌های معاونت بهداشت و گسترش شبکه‌های بهداشتی و درمانی نخواهیم داشت.

وی افزود: ما برای ۱۰میلیون و ۱۰۰هزار نفر ساکنان سکونت‌گاه‌های غیررسمی در حاشیه شهرها و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر سیستم بهداشتی و درمانی برقرار کردیم و قرار است آن را به شهرهای بزرگ‌تر گسترش دهیم. دوهزار و ۱۷ میلیارد تومان بودجه برنامه پزشک خانواده است که امسال تصمیم گرفته شد ۶۵ درصد آن را به حوزه بهداشت اختصاص دهند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پزشک و بودجه کافی برای برنامه پزشک خانواده نداریم، ادامه داد: در این برنامه ما در دو استان فارس و مازندران برای هر ۴۰۰۰ نفر یک پزشک داریم. برای بقیه استان‌ها، حاشیه شهرها وهمچنین شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر برای هر دو تا سه هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت در نظر گرفتیم. هنوز پیش بینی پزشک برای شهرهای بزرگ‌تر را به علت کمبود پزشک و هزینه آن نداده‌ایم.

سیاری تصریح کرد: اولویت اول ما روستا بود که هنوز نتوانسته‌ایم تعداد پزشک کافی را برای آن تامین کنیم. نگرانی ما این است که اگر پول پزشکان را در شهرها بالا ببریم آنها از روستا بازگردند. ما باید ابتدا زیرساخت‌ها را برای شبکه‌های بهداشتی و درمانی فراهم کنیم تا بعدا پزشک را هم به آن اضافه کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "در حال حاضر پزشک و بودجه کافی برای برنامه پزشک خانواده نداریم"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
میثم
Guest
کاری نداره که. قانون استریتی نخبگان رو بردارین. پزشان عمومی هرچند که نخبه باشند و رتبه ۱ کنکور و المپیاد و پژوهشگر برجسته باشند رو بفرستین به روستاهای دورافتاده. مدت طرح اجباری رو هم از ۲ سال بکنین ۸ سال. نه ببخشید تا آحر عمر. این مشکل به سادگی حل میشه. تازه برای بودجه هم میتونید بگید چون این پزشکان از تحصیل رایگان استفاده کردند به مدت ۸ برابر سال های تحصیل هیچ حقوقی بهشون پرداخت نمیشه. راحت! دل مردم تنگ نظر هم از داغون شدن پزشکان ایرانی شاد میشه. وزیر محترم هم رییس جمهور میشه. ببینید چه طرح خوبی… بیشتر
رضا
Guest

من یک پیشنهادی دارم. اتندینگ محترم که انقدر ادعای اخلاق و خدمت به جامعه و جهان باقی دارن خودشون تشریف ببرن روستاها. به خدا خیلی ثواب داره عالیه! ما هم دعاشون می کنیم

wpDiscuz
Powered by Themes24x7