دیده بان سلامت

توضیح مدیرعامل شرکت داروپخش درباره بسته بندی اشتباه دو داروی این شرکت

مدیر عامل شرکت دارو پخش، در خصوص بسته بندی اشتباه آمپول رانیتیدین و هپارین که در چند روز گذشته رخ داداه است، توضیحات کاملی ارائه داد.

گفتنی است طی روزهای گذشته داروی هپارین به طور اشتباهی در جعبه داروی رانیتیدین، قرار داده شد و ایرنا نیز در این باره گفت و گویی را با مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو انجام داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا از سازمان غذا و دارو، کامبیز امجدی خاطرنشان کرد: از روز گذشته موضوع اختلاط نابجای آمپول هپارین در درون جعبه رانیتیدین تولیدی این شرکت در رسانه­ ها و فضای مجازی منتشر و سبب تشویش اذهان عمومی شده و متأسفانه در بعضی موارد با اظهار نظرهای غیرکارشناسی و بدون اطلاع از جزئیات موضوع و واقعیات آن، جو عمومی نسبت به کیفیت داروهای ایرانی و نظارت بر روند تولید و عرضه آنها دچار شبهه شده است.

وی گفت: ازظهر روز یکشنبه مورخ ۲۷ دی ماه، به دنبال تماس تلفنی سازمان غذا و دارو مطلع شدیم که در جعبه داروی رانیتیدین، داروی هپارین قرار گرفته است بنابراین بلافاصله پس از دریافت آن گزارش و بدون هرگونه فوت وقت در جهت صیانت از سلامت بیماران با مدیرعامل پنج شرکت توزیعی که داروهای فوق را توزیع کرده بودند تماس گرفته شد و ضمن بیان اهمیت اقدام فوری در خصوص این موضوع از آنان خواسته شد.

وی تاکید کرد: در اسرع وقت به همه داروخانه هایی که این شماره ساخت داروها را دریافت کرده بودند، نسبت به جمع آوری اطلاع رسانی شد تا ضمن اجتناب از فروش آنها، داروهای موصوف را به این شرکت عودت دهند.

مدیرعمل شرکت داروپخش با اشاره به انجام همزمان مکاتبات اداری لازم جهت اجرای ضوابط ریکال مطابق دستورالعمل سازمان غذا و دارو ادامه داد: شماره تلفن تمام داروخانه هایی که این دو سری ساخت از دارو را دریافت کرده بودند از شرکت های توزیعی دریافت شد و با تشکیل کارگروهی ۱۱ نفره تا ساعت ۲۱ شب گذشته با تمام داروخانه ها تماس گرفته شد تا شماره سری های این داروها را جمعآوری و از فروش آنها امتناع کنند.

امجدی در تشریح بیشتر اقدامات صورت پذیرفته جهت جلوگیری از اقدامات پیشگیرانه گفت: در غروب روز یکشنبه و نیز اولین ساعات اداری دوشنبه، کارگروهی متشکل از خودم و معاونین و مدیران و کارشناسان مرتبط شرکت از محل سایت تولیدی دارو بازدید و تمام جنبه­های احتمالی ایجاد این اختلاط را بررسی کردند که گزارش مربوطه آماده ارائه به آن سازمان غذا و دارو است.

وی ادامه داد: آنچه که در بعضی شبکه های مجازی و به غلط، عنوان شده که در درون پوکه آمپول رانیتیدین ماده رانیتیدین وجود ندارد و ماده هپارین است کذب محض بوده و به هیچوجه صحیح نیست ضمن آنکه حاصل بررسی هایی که تاکنون انجام شده بیانگر آن است که از مجموع ۸٫۱۸۱ بسته آمپول رانیتیدین، صرفا در چهار بسته آنهم در یک داروخانه آمپول هپارین وجود داشته که نه تنها هیچ بیماری نیز مصرف نشده بلکه به هیچ بیماری عرضه نشده و به همین دلیل شایسته است از اقدام به موقع و اطلاع رسانی مسئول فنی آن یک داروخانه هم قدردانی شود.

مدیر عامل شرکت دارو پخش با بعید دانستن احتمال اینکه این اتفاق در درون شرکت داروپخش و به طور سهوی ناشی از عدم نظارت و کنترل کیفیت و تضمین کیفیت بوده باشد؛ دلیل دیگری نیز برای ادعای خود اقامه کرد و گفت: در واقع چون بسته بندی ثانویه آمپول رانیتیدین قبل از ظهر بوده و هنوز هیچ آمپول هپارینی در سالن بسته بندی وجود نداشته، ممکن نیست آمپول هپارین در جعبه بسته­بندی آمپول رانیتیدین قرار گرفته باشد.

وی تصریح کرد: تنها موضوعی که احتمال بروز اشکال فوق را تقویت می­ کند سوء نیت شخصی، بوده که ممکن است فردی تعدادی از آمپول­های هپارین را تعمدا در درون بسته بندی آمپول رانیتیدین قرار داده باشد.

مدیر عامل شرکت دارو پخش در خاتمه به عموم شاغلین حوزه سلامت و بیماران اطمینان داد که هرچند مبانی کنترل کیفیت و تضمین کیفیت در این شرکت به عنوان یک اصل مهم مراعات می­ شده اما در آینده نیز با دقت و اهتمام بیش از پیش به این امر اهتمام خواهیم ورزید.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7