سیاست گذاری سلامت

مشاور وزیر بهداشت: بیمارستان خصوصی سوددهی ندارد

مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان های خصوصی گفت:هیچ بیمارستان خصوصی سوددهی ندارد و بیشتر این بیمارستان ها از نظر در آمد و هزینه، سر به سر هستند.

به گزارش صدای پزشکان از ایرنا از سازمان نظام پزشکی، دکتر محمد رضا نوروزی با بیان اینکه حمایت های لازم از بخش خصوصی بهداشت و درمان صورت نمی گیرد، افزود: سرمایه گذاری در بخش درمان توسط جامعه پزشکی پیشینه ای قدیمی دارد؛ شعارهائی که برای رشد اقتصادی داده می شود مبنی بر اینکه بخش خصوصی را در قالب سرمایه گذاری تشویق کنیم به طور عملی در بخش های درمانی صورت گرفته است؛ اما اینکه از این موضوع حمایت بهینه شده است یا نه، جای سوال است.

به گفته وی، نگرش سیاستگذاران به بخش خصوصی در صنعت و بهداشت و درمان کمی متفاوت است در حالی که باید حمایت های لازم را از بخش خصوصی بهداشت و درمان انجام دهیم اما متاسفانه در عمل وام های کم بهره برای گردش اقتصادی کارخانه سیمان و فولاد داده می شود اما وقتی که برای تاسیس یک بیمارستان یا مرکز پزشکی تسهیلاتی درخواست می شود، این موضوع کنار گذاشته می شود.

وی با تاکید بر اینکه تقریبا در هیچ بیمارستان خصوصی کشور و در تهران با وجود اینکه خیلی سر و صدا می شود که هزینه ها زیاد است، سودی برای سهامداران وجود ندارد، تصریح کرد: بیمارستان ها اکثرا از نظر درآمد و هزینه سر به سر هستند؛ یعنی سود سرمایه و استهلاک که باید باقی بماند وجود ندارد و علت این است که ما به بخش خصوصی بصورت واقعی نگاه نمی کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید براینکه در هر امری سرمایه گذاری مالی باید مقرون به صرفه باشد اظهار کرد: اکنون آمارها نشان می دهد برای یک تخت بیمارستانی بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه لازم است که این هزینه ها در بخش تامین زمین، ساختمان، تجهیزات و دیگر وسائل موردنیاز است یعنی برای راه اندازی یک تخت بیمارستان یکصد تختخوابی در تهران حدود یکصد میلیارد تومان هزینه لازم است که در بسیاری از موارد با هزینه کرد این مبلغ، سود به بیمارستان بر نمی گردد.

وی با تاکید بر اینکه تقریبا در هیچ بیمارستان خصوصی کشور و در تهران با وجود اینکه خیلی سر و صدا می شود که هزینه ها زیاد است، سودی برای سهامداران وجود ندارد، تصریح کرد: بیمارستان ها اکثرا از نظر درآمد و هزینه سر به سر هستند؛ یعنی سود سرمایه و استهلاک که باید باقی بماند وجود ندارد و علت این است که ما به بخش خصوصی بصورت واقعی نگاه نمی کنیم.

**بخش خصوصی بخش رقابت هاست

مشاور وزیر بهداشت در امور بیمارستان های خصوصی در ادامه با بیان اینکه رقابت پذیری در صنعت را با تعیین قیمت ایجاد می کنیم گفت: محدودیت تعرفه گذاری و عدم رقابت در بخش خصوصی بهداشت و درمان سبب شده است تا سود دهی بخش درمان زیر سوال رود و افراد، حاضر به سرمایه گذاری در این بخش نباشند.

وی افزود: اگر بخواهیم به نتیجه های مطلوب در این زمینه برسیم باید پای سرمایه گذاران صنعتی به بحث های سرمایه گذاری بهداشت و درمان باز شود تا سوددهی داشته باشیم یعنی باید حداقل سود سرمایه و استهلاک و سود معقولی در حد تعرفه های بانکی یا کمی پایین تر از آن باقی بماند.

نوروزی با عنوان اینکه باید برگشت پول از ارائه خدمات به سرمایه گذاران مناسب باشد، تصریح کرد: این امر شامل دو وضعیت است یکی هزینه های درمان است که واقعی نیست و بسیار کم دیده می شود و هنوز وقتی می گوییم یک تخت بیمارستانی ۳۰۰ هزارتومان است همه می گویند گران است در حالی که در سایر کشورهای مشابه و همجوارمان یک هزار دلار برای یک تخت شارژ می کنند که این باعث می شود تا سرمایه گذاری به صرفه باشد.

وی ادامه داد: قدم هائی برای واقعی شدن تعرفه ها برداشته شده اما با رقم واقعی خیلی فاصله دارد و هنوز هزینه تمام شده به صورت رسمی اعلام نمی شود؛ چرا که آنقدر بالاست که اگر بخواهد اعلام شود شوک به بازار درمان وارد می کند.

بر اساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت، اکنون حدود ۹۰۰ بیمارستان در کشور فعاند که از این تعداد ۵۷۰ بیمارستان متعلق بخش دولتی است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7