سیاست گذاری سلامت

امضای یادداشت تفاهم بین وزرای بهداشت ایران و ایتالیا

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا با هدف گسترش همکاری های یادداشت تفاهم همکاری در بخش های گوناگون امضا کردند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا، دکتر سید حسن هاشمی و خانم لورانزین با هدف گسترش همکاری علمی و فنی در زمینه های مختلف سلامت، دارو، تحقیقات، علوم دارویی و سایر حوزه های وابسته پزشکی  بمنظور حمایت و تقویت همکاری مشترک برای دستیابی به بالاترین استانداردهای بین المللی در حوزه پزشکی یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

همکاری در زمینه درمان و خدمات بیمارستانی شامل تشویق و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی ایتالیا جهت ساخت و تأسیس مراکز درمانی و بیمارستانهای مدرن درجمهوری اسلامی  ایران از طریق تبادل تجارب موفق و همکاری جهت ایجاد و تقویت یک چارچوب جامع بیمارستانی و غیر بیمارستانی به منظور دسترسی به مراقبتهای کیفی با استفاده از تکنولوژیهای جدید از سوی ایتالیا از جمله محورهای تفاهم نامه است.

همچنین طرفین توافق می نمایند که توانمندیهای خود را در زمینه گردشگری سلامت براساس توافقات دو جانبه گسترش دهند.

گسترش همکاری مشترک در زمینه های انتقال خون، داروهای مشتق شده از پلاسما، تستهای آزمایشگاهی و تجهیزات زیست پزشکی که تضمین کننده بالاترین سطح از ایمنی وکیفیت از دیگر موارد توافق است.

در زمینه همکاری در زمینه های دارو، تجهیزات پزشکی و مواد آرایشی طرفین توافق می نمایند؛    اطلاعات مربوط به قوانین تولید، توزیع، پایش وهشداردو کشوررا مبادله نمایند؛ اطلاعات و تجارب موفق دو کشور در زمینه سازماندهی و اجرای چشم انداز و قوانین کنترل با تمرکز ویژه بر بازرسی و کنترلهای آزمایشگاهی را به اشتراک گذارند.

تبادل اطلاعات و تجارب موفق در زمینه سیستمهای هشدار دهنده و طرحهای پایش در زمینه استفاده صحیح از داروها، تجهیزات پزشکی و مواد آرایشی از دیکر مفاد این تفاهم نامه است.

در بخش غذا و تغذیه، طرفین در زمینه ابعاد تغذیه ای غذا، نظیر سوء تغذیه  و تغذیه مفرط و ابعاد مربوط به غذاهای جدید، در حوزه های خصوصاً تحقیقات، سازماندهی و مدیریت خدمات تغذیه ای، آموزش فعالان عرصه مواد غذایی، تبادل اطلاعات و آموزش عموم مردم همکاری خواهند نمود.

همچنی در زمینه آموزش و علوم پزشکی طرفین با هدف توسعه همکاری در زمینه هایی همچون برگزاری دوره های کوتاه مدت، میان مدت و ضمن خدمت برای پرسنل حرفه ای و متخصصان پزشکی  و پیراپزشکی بر اساس توافق طرفین و نیز تبادل اساتید دانشگاه، دانشجویان دکترای تخصصی (Ph.D) و پسا دکتری در تمام رشته های پزشکی و پیراپزشکی و  اجرای  فعالیتهای بالقوه مربوط به خدمات سلامت در زمینه های مورد توافق، بر اساس قوانین و مقررات مربوطه کشور میزبان باهم همکاری خواهند کرد.

در بخش دیگری از این تفاهم نامه نیز طرفین توافق می نمایند که تجارب موفق خود را در زمینه پیشگیری و مدیریت یکپارچه بیماریهای غیر واگیر نظیر دیابت و تالاسمی و کاهش عوامل خطر به اشتراک بگذارند

این یادداشت تفاهم در ۵ بهمن ۱۳۹۴ برابر با ۲۵ ژانویه ۲۰۱۶  بین دکتر بیتریس لورانزین وزیر بهداشت جمهوری ایتالیا و    دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در حضور روسای جمهور دو کشور به امضا رسید

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7