دیده بان سلامت

ایران رتبه دوم جهان در تشخیص به موقع آنفلوآنزا

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از کاهش موارد ابتلا به بیماری آنفلوآنزا خبر داد و گفت: موج اول آنفلوآنزا در سراسر کشور به حداقل رسیده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، محمد مهدی گویا با بیان این که موج سنگین آنفلوآنزا را در طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته شاهد بودیم، گفت: در هفته‌های گذشته با ویروس آنفلوانزای نوع H1N1 مواجه بودیم که با توجه به این که این نوع ویروس در بین ویروس‌های آنفلوانزای فصلی از شدت بیشتری برخوردار است، برای خانم‌های باردار و گروه‌های پرخطر، عارضه بیشتری را ایجاد می‌کند بنابراین دریافت واکسن آنفلوانزا برای این افراد ضروری است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها با بیان اینکه با تلاش‌های بسیار انجام شده در کشور برای تشخیص بیماری آنفلوانزا، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ایران، به دلیل تشخیص به موقع بیماری آنفلوانزا در سطح کشور، رتبه دوم را بعد از کانادا در بین کشورهای دنیا دارد.

گویا با بیان اینکه در حال حاضر یک آزمایشگاه مرکزی و ۱۳ آزمایشگاه قطب در کشور فعال هستند، گفت: تشخیص و اطلاع‌رسانی به موقع بیماری به تصمیم‌گیری‌های پزشک و تجویز درمان دارویی برای مبتلایان به این بیماری کمک بسیاری می‌کند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها در عین حال شروع موج دوم آنفلوآنزا طی هفته‌های آینده در کشور را دور از انتظار ندانست و گفت: اگر شاهد همه‌گیری موج دوم آنفلوانزا باشیم شدت و بیماری‌زایی آن خفیف‌تر از موج اول خواهد بود و تعداد کمتری به آن مبتلا خواهند شد.

گویا خاطرنشان کرد: باید آمادگی ‌ را برای مواجهه با این بیماری حفظ کنیم و مردم نیز همچنان توصیه‌های بهداشتی و نکات بهداشت فردی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: به محض این که تغییری در وضعیت فعلی بیماری آنفلوآنزا مشاهده کردیم، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7