نظام سلامت

وزارت بهداشت تلاش بسیاری برای رسیدگی به نقاط محروم و مرزی کرده است

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی برای پاسخ به سوال موسی الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد در مورد علت اجرا نشدن اصل ۴۸ قانون اساسی ، توسعه متوازن استان ها و اجرای قانون برنامه بودجه توسعه و بودجه سالیانه در جلسه علنی امروز – دوشنبه- مجلس حضور یافت.
به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهارداشت: عمده این سوال مبنی بر وجود بی عدالتی در حوزه سلامت است که پاسخ من مثبت است، البته بی عدالتی در بخش خدمات و بهداشت وجود دارد ولی ما در بقیه قسمت ها هم شاهد آن هستیم.
قاضی زاده هاشمی افزود: البته در ۳۷ سال گذشته اتفاقات زیادی افتاد و ما شاهد رویدادهای مثبتی بوده ایم.
وی ادامه داد: در کل کشور ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که رشته های مختلف پزشکی در آن تدریس می شوند، البته برخی از این دانشگاه ها در استان خراسان شمالی قرار دارد.
وزیر بهداشت با بیان این که کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران در محرومیت زدایی بسیار خوب بوده است، اظهار داشت: اگر جمعیت ایران را ۷۷ میلیون نفر در نظر بگیریم، جمعیت استان خراسان شمالی ۷۵۰هزار نفر یعنی کمتر از یک درصد جمعیت ایران است، اعتبارات شهری توزیع شده در سال ۹۴، ۵۰۰ میلیارد تومان برای کل کشور است که به این استان ۸ دهم درصد تعلق گرفته که حدود ۴ میلیارد و ۲۳۴ هزار میلیون تومان است.
قاضی زاده هاشمی افزود: جمعیت روستایی کشور ۲۷ میلیون ۷۰۰ هزار نفر است که این
رقم در استان خراسان رضوی به ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر معادل ۱٫۵ درصد کل جمعیت روستایی کشور می رسد و اعتبارات روستایی که ما به این استان تخصیص دادیم، معادل جمعیت روستای این حوزه انتخابیه است که ۱٫۵۶ درصد است.
وی با تاکید بر این که ۱۸ هزار خانه بهداشت در کل کشور داریم، اظهار داشت: در استان خراسان شمالی ۳۰۲ واحد خانه بهداشت وجود دارد یعنی تقریبا خانه بهداشت ساخته نشده ای در این استان نداریم جز در مواردی که دوستان انتظار دارند جمعیت روستایی که کمتر از هزار و ۵۰۰ نفر است خانه بهداشت داشته باشد در حالی که خود شما اعتقاد دارید هزینه بی جا نشود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: ۲۸ پایگاه سلامت، ۹ مرکز جامع خدمات سلامت برای حاشیه نشینان استان خراسان شمالی احداث شده است.
قاضی زاده هاشمی خاطر نشان کرد: ما برای ۲۴ میلیون نفر از حاشیه نشینان که جمعیت زیر ۵۰ هزار نفر هستند توانسته ایم مرکز جامع خدمات و پایگاه های بهداشتی ایجاد کنیم که این اولین اقدام برای حاشیه نشینان است و به ازای هر ۱۲ هزار نفر یک پایگاه و به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز جامع خدمات سلامت ایجاد کردیم.
وی با یادآوری این که تعداد تخت های بیمارستانی کشور ۸۵هزار تخت است، گفت: در استان خراسان شمالی ۸۵۰ تخت است که معادل ۱/۱درصد کل کشور است و با جمعیت این استان متناسب است.
وزیر بهداشت همچنین اظهار داشت: تعداد تخت های در حال احداث در این استان ۵۲۰ تخت یعنی ۵٫۶ نسبت به کل کشور است که اگر قرار توازن کشور را در نظر بگیریم باید یک درصد حدود ۵۲ تخت اضافه می کردیم که در این خصوص از برنامه جلو هستیم.
قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: سهم استان خراسان شمالی از تخت های ویژه یک درصد استٰ؛ توسعه اورژانس نیم درصد بیش از سایر استان هاست که معادل ۴/۱ درصد است همچنین ما ۲ هزار و ۷۰ پزشک متخصص اعزام کردیم که از این تعداد ۳۵ نفر را به استان خراسان شمالی معادل ۷/۱ کل کشور است و از حد معمول بیشتر بوده است.
وی تصریح کرد: تمام پزشکان مورد نیاز عمومی در طول مدت وزارت بنده تأمین شده و تا پایان امسال بقیه خدمات پزشکی ارایه می شود.
وی افزود: من در مقابل پزشکان، پرستاران و کارمندان وزارتخانه روسیاه هستم، این افراد هنوز حق و حقوق خود را دریافت نکرده اند اما خدمت به مراجعان را ادامه مز دهند بنابراین تخصیص نیافتن اعتبارات برای همه استان ها وجود دارد.
وزیر بهداشت یادآور شد: ممکن است نمایندگان استان تهران اعتراض کنند که وارد است چرا که به مراتب رسیدگی ما به این استان نسبت به سایر استان ها کمتر است؛ در مورد بیمه و ادغام بیمه نیز مطالبه کردیم و مظلوم هم واقع شدیم ولی اتفاقی نیفتاد از طرف دیگر درباره پرداخت بیمه که باید دو هفته بعد از دریافت خدمات باشد که مصوبه قانون است و پرداخت ۶۰ درصدی انجام شود اما اجرا نمی شود.
قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: نماینده سوال کننده در مورد تخت های بیمارستانی بی اطلاع است چرا که ۸۵۰ تخت بیمارستانی در حوزه انتخابیه ایشان وجود دارد که در ۲ سال گذشته زمانی که کار را تحویل گرفتیم با ۱۹ درصد پیشرفت به ۹۰ درصد رسیدیم و ظرف ۶ ماه آینده به بهره برداری می رسد.
وی خطاب به ثروتی که بیان کرده بود یکی از معاونان وزیر ۸۰ میلیون حقوق می گیرد گفت: شما گفتید معاون من ۸۰ میلیون تومان می گیرد که اگر اینگونه نباشد باید در درگاه خداوند پاسخگو باشید و نباید تهمت زد ضمن اینکه معاونان من هم زندگی خود را در طبق اخلاص گذاشته اند و نباید مورد عتاب قرار گیرند.
وی همچنین خطاب به ثروتی اظهار داشت: شما از رشد ۳۰۰ درصدی خدمات پزشکی شکایت دارید که مثلا برای برداشتن لوزه که ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان بود و به ۶۰ هزار تومان رسیده است اما از طرف دیگر نمی گویید که برای عمل کبد باید در خارج از کشور ۵۰۰ هزار دلار از سوی بیمار پرداخت شود اما در ایران این خدمات رایگان انجام می شود.
وزیر بهداشت تاکید کرد: همچنین پیوند قلب و کلیه و اعضای بدن را نیز باید ببینید و به فرمایشات رهبری هنگام ترخیص شدن از بیمارستان توجه کنید که گفتند باید به این مجموعه مباهات کرد.
قاضی زاده هاشمی همچنین گفت: نگاه مردم را باید نسبت به شهرداری ها، دادگستری ها و دیگر بخش های نظام دید که آیا نسبت به آنها انتقاد بیشتر است یا وزارت بهداشت ضمن این که قصد من دفاع از صنف نبوده و دفاع از سلامت مردم است چرا که وقتی چند بار گروهی را مورد عتاب و خطاب بدون مدرک قرار دادید طبیعی است که آنها رفتار مناسبی نداشته باشند.

** طرح تحول سلامت یک افتخار برای ایران است
موسی الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد نیز در سوال خود از وزیر بهداشت گفت: به رغم تلاش های صورت گرفته معضلات زیادی در حوزه بهداشت داریم و مواد برنامه پنجم توسعه در بخش بهداشت و درمان هنوز اجرا نشده است.
وی افزود: طرح تحول سلامت از سوی مرکز تحقیقات ریاست جمهوری بررسی شده است؛ امروز این طرح یک افتخار برای ایران است ولی چه اقداماتی در راستای آن انجام شده است.
این نماینده مجلس از وزیر بهداشت خواست با قدرت کار را پیگیری کنند تا قانون برنامه پنجم توسعه اجرایی شود.
وی در پایان اعلام کرد که از پاسخ های وزیر بهداشت قانع نشده است و محمد حسن ابوترابی فرد نایب رییس اول مجلس که ریاست ساعاتی از جلسه علنی را برعهده داشت این سوال را به رای مجلس گذاشت.
نمایندگان نیز با آرای خود اعلام کردند که از پاسخ های دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت قانع شدند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7