نظام سلامت

مصرف و تجویز غیرمنطقی دارو از مشکلات نظام سلامت

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید براینکه نظام سلامت باید منضبط‌ ترین ساختار را از نظر اثربخشی هزینه‌ها داشته باشد، گفت: برای تحقق این هدف باید عزم و اراده جدی در تمامی اجزای نظام سلامت بوجود آید.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکترسیدتقی نوربخش در نشست کمیته الگوی مصرف و تجویز منطقی دارو که با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، اظهارکرد: برای رفتار صحیح و استاندارد پزشک و بیمار در نظام درمانی کشور باید زمینه مناسب فراهم شود و در شرایط فعلی برای تحقق این هدف برنامه ریزی دقیق صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سیستم نظارتی مناسبی در این رابطه وجود ندارد، تصریح کرد: در شرایطی قرار داریم که به دلیل مشکلات مالی چاره‌ای جز اصلاح این وضعیت وجود ندارد و باید به سوی تدوین یک برنامه عملیاتی مناسب پیش برویم البته این کار لازمه استقرار یک نظام درمانی صحیح و مناسب است.

سید تقی نوربخش با اشاره به اینکه آمار و اطلاعات سازمان‌های بیمه‌گر در رابطه با تجویز و مصرف دارو در کشور به خوبی مشکلات موجود را نشان می‌دهد، گفت: به عنوان نمونه می‌توان به هورمون رشد که بالاترین هزینه دارو را به خود اختصاص داده است، اشاره کرد که در سال ۹۴ شاهد رشد ۱۰۰ درصدی این هزینه هستیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: بررسی هزینه‌های دارویی به خوبی عمق مشکلات را نشان می‌دهد و بررسی تغییرات هزینه‌ها نیز گویای وجود مشکل است.

وی گفت: متولی اصلی انضباط بخشی در هزینه‌های دارویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که مسئول نخست سلامت مردم و انضباط در جامعه پزشکی کشور است.

نوربخش اظهار کرد: سازمان‌های بیمه‌گر از آنجا که به نمایندگی از بیمه‌شدگان بخش قابل توجهی از هزینه درمان را تأمین می‌کنند می‌توانند در اثربخشی هزینه‌ها نقش داشته باشند.

وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی در ذات خود این حساسیت را در مورد اثربخشی هزینه‌ها دارد و امیدواریم سایر اجزای نظام سلامت نیز در این مسیر حرکت کنند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اظهار امیدواری کرد: این حساسیت در نظام سلامت بوجود آید و این موضوع مهم در طرح تحول سلامت مورد توجه قرار گیرد.

رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی: سازمان‌های بیمه‌گر در هزینه‌کرد بهینه منابع تأثیر گذار هستند

رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست تاکید کرد: در حوزه سلامت همه نهادهای مرتبط باید به تکالیف خود به درستی عمل کنند تا نتیجه مطلوب بدست آید.

دکتر عباس کبریایی زاده گفت: سازمان‌های بیمه‌گر مهمترین تأمین کننده منابع مالی نظام سلامت هستند و بر این اساس می‌توانند در هزینه کرد صحیح و اثربخشی منابع تأثیرگذار باشند به نحوی که هزینه‌ها در حوزه درمان به صورت بهینه صرف شود.

وی افزود: هرگونه مداخله‌ای در نظام درمانی کشور باید به صورت هدفمند و همراه با تفکر انجام شود.

دکتر کبریایی زاده دسترسی به اطلاعات و آمار را از موارد بسیار مهم در اتخاذ تصمیم صحیح دانست و اظهارکرد: سازمان‌های بیمه‌گر منابع اطلاعاتی بسیار مهمی در رابطه با حوزه سلامت در اختیار دارند.

وی گفت: باید با برنامه‌ریزی صحیح و رفتار هدفمند و توام با اندیشه به سمتی حرکت کنیم که شاهد رفتار منطقی پزشک و بیمار و همه اجزای نظام سلامت باشیم.

رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی افزود: در حال حاضر در رابطه با تجویز و مصرف دارو در کشور شرابط مناسبی نداریم و اطلاعات و آمار موجود نشان دهنده نوعی رفتار غیرمنطقی در حوزه تجویز و مصرف دارو است.

کبریایی‌زاده اظهارکرد: در سال گذشته ۸۰ درصد هزینه‌ای که سازمان تأمین اجتماعی در رابطه با دارو پرداخت کرده است مربوط به ۲۰۵ قلم دارو بوده است که بسیاری از این اقلام دارویی نیز به صورت استاندارد تجویز نمی‌شوند.

وی افزود: همچنین ۳۰ درصد هزینه‌های دارویی سازمان تامین اجتماعی به ۲۲ قلم دارو اختصاص یافته است.

رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در تمام دنیا برای کنترل بهتر هزینه‌ها و خدمت رسانی مناسب به بیماران پرهزینه برنامه ریزی می‌شود، گفت: استانداردسازی تجویز دارو باید از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شود و به پزشکان و سازمان‌های بیمه‌گر ابلاغ شود.

دکتر کبریایی زاده اظهار کرد: در حال حاضر ۷٫۵ درصد داروها ۸۰ درصد هزینه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند ودر بخش خدمات پاراکلینیکی نیز ۳ درصد از خدمات ۸۰ درصد هزینه‌ها را مصروف ساخته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی: اثربخشی هزینه‌های دارویی باید با همکاری تمامی اجزای سلامت کشور انجام شود

در ادامه این نشست، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی گفت: تولیت اثربخشی هزینه‌های دارویی باید در وزارت بهداشت باشد و تمامی اجزای نظام سلامت از جمله بیمه‌ها بایستی در این رابطه به صورت هماهنگ به فعالیت بپردازند.

دکتررضا ملک زاده افزود: بدنه جامعه پزشکی نیز در این رابطه باید نقش آفرینی کند و استفاده از فن آوری اطلاعات نیز موضوع بسیار مهمی است که باید در این خصوص مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: منابع حوزه سلامت باید به صورت صحیح و اثربخش هزینه و ضوابط این کار تدوین شود.

ملک زاده اظهارکرد: یکی از مشکلات سازمان‌های بیمه‌گر ضعف در برقراری ارتباط با پزشکان است و سازمان‌های بیمه‌گر باید ارتباط مناسب‌تری با جامعه پزشکی، نظام پزشکی و انجمن‌های علمی و تخصصی داشته باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی خاطر نشان کرد: جمع بندی نتایج این جلسه به شورای معاونین وزارت بهداشت ارائه می‌شود.

معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی: ساماندهی تجویز و مصرف منطقی دارو نیازمند ایجاد انگیزه کافی در متولیان نظام سلامت است

دکتر محمدعلی همتی، معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی نیز در این جلسه بر لزوم ایجاد انگیزه کافی در متولیان نظام سلامت برای ساماندهی تجویز و مصرف منطقی دارو تأکید کرد و گفت: سازمان‌های بیمه‌گر بر اساس ماهیت کار و مأموریت خود و وظیفه‌ای که در نظام سلامت برعهده دارند باید هزینه‌های بالاتر و ریسک‌های بالاتر را بیشتر پوشش دهند اما از سوی دیگر توجه به این مسئله لازم است که باید هنجارها و قواعدی نیز برای این هزینه‌ها وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: برای اثربخشی هزینه‌های درمانی راهکارهای قانونی گوناگونی پیش‌بینی شده است اما در نهایت برای تحقق اهداف و مصرف بهینه منابع همکاری و همدلی تمامی اجزای نظام سلامت مورد نیاز است.

همتی افزود: یکی از مهمترین موضوعاتی که می‌تواند زمینه‌ساز تحول جدی در رابطه با تجویز و مصرف صحیح دارو در کشور باشد، نسخه الکترونیک است که در سازمان تأمین اجتماعی اقدامات و زمینه‌سازی‌های لازم در این رابطه صورت گرفته است.

معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی گفت: در صورتی که هماهنگی لازم بین تمامی اجزای نظام سلامت در رابطه با استفاده از نسخه الکترونیک بوجود آید امکان تحقق بسیاری از اهداف در رابطه با تجویز و مصرف منطقی دارو فراهم می‌شود.

مشاور رئیس سازمان غذا و دارو: دانش الگوی مصرف دارو عملیاتی شود

مشاور رئیس سازمان غذا و دارو در این نشست با بیان اینکه برای بهبود الگوی مصرف و تجویز دارو در کشور تا کنون دوره‌های آموزشی و سمینارهای زیادی برگزار شده است، گفت: اما این اقدامات، اثربخشی مورد نظر را به دنبال نداشته است.

دکتر مجید چراغعلی افزود: دانش پزشکان ما در رابطه با الگوی مصرف دارو به اندازه مناسب بالا رفته است اما باید راهکاری اتخاذ شود تا این دانش تبدیل به الگوی رفتاری شود.

وی اظهار کرد: باید شاخص‌های مناسبی در رابطه با تجویز و مصرف منطقی دارو طراحی شود و ایجاد پروتکل های قابل اجرا و عملیاتی در کشور مورد توجه قرار گیرد.

چراغعلی گفت: مقررات تشویقی و تنبیهی در رابطه با الگوهای تجویز منطقی دارو باید در دستور کار قرار گیرد.

مشاور رئیس سازمان غذا و دارو گفت: استفاده از سیستم‌های نرم افزاری و ایجاد نسخه الکترونیک نیز از دیگر مسائلی است که در این رابطه بایستی مورد توجه باشد.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی: موفقیت برنامه نسخه الکترونیک نیازمند هماهنگی و همکاری تمامی اجزای نظام سلامت است

دکتر محمد جهانگیری، معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی موفقیت برنامه نسخه الکترونیک و استفاده از فن آوری اطلاعات را نیازمند هماهنگی و همکاری تمامی اجزای نظام سلامت و پیشگیری از موازی کاری دانست و گفت: باید با هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف و با مدیریت صحیح به دنبال حصول نتیجه مطلوب و اثربخش باشیم.

وی ادامه داد: برای اجرایی شدن نسخه الکترونیک و کارت هوشمند سلامت برنامه ریزی برای امضای الکترونیک پزشکان انجام شده و اقدامات قانونی لازم صورت گرفته و با هماهنگی و همکاری نظام پزشکی مراحل عملیاتی این کار طی روزهای آینده انجام خواهد شد.

مشاور سازمان غذا و دارو: با مشکل مصرف و تجوز غیرمنطقی دارو مواجه هستیم

دکتر داوری، مشاور سازمان غذا و دارو نیز با بیان اینکه در حال حاضر با مشکل مصرف و تجویز غیرمنطقی دارو مواجه هستیم، گفت: باید برای رفع این مسئله به دلایل ایجاد آن توجه شود و اقدامات کوتاه‌مدت و بلند مدت در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مصرف غیر منطقی دارو بیمه‌ها و نظام سلامت کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهند، افزود: وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه گر باید به صورت مشترک برای رفع این مشکل همکاری کنند و بدون مشارکت هر دو نهاد امکان اقدام موثر برای رفع مشکل وجود نخواهد داشت.

دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو: مصرف منطقی دارو از نظر حفظ سلامت مردم و هزینه بهینه منابع مالی نظام سلامت بسیار مهم است

دکتر فاطمه سلیمانی، دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو نیز در این جلسه گفت: برای اتخاذ راهکارهای لازم در رابطه با تجویز و مصرف منطقی دارو از سال‌های قبل ساختارهای لازم در نظام سلامت بوجود آمده است اما متأسفانه شاهد کم توجهی به این ساختارها و ایجاد ساختارهای موازی هستیم.

وی افزود: در صورت هماهنگی بین بخشی و ایجاد عزم و اراده مشترک امکان مدیریت صحیح تجویز و مصرف دارو وجود خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکتر سلیمانی ادامه داد: مصرف منطقی دارو هم از نظر حفظ سلامت مردم و هم از نظر هزینه بهینه منابع مالی نظام سلامت بسیار مهم است و این کار تنها با هماهنگی و همکاری بیمه‌ها و نظام سلامت امکان پذیر خواهد بود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7