اقتصاد سلامت

اقتصاد آزاد در حوزه سلامت پاسخگو نیست

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری فارس،‌ علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از سند تحول سلامت دهان و دندان گفت: ما در موضوع بهداشت باید ۴ اصل را که عدالت در راس آن قرار می‌گیرد پیگیری کنیم.

وی در مورد اصل عدالت گفت: دسترسی مردم باید در محل زندگی خود به خدمات مورد نیاز فراهم باشد و آنها بتوانند ضمن اینکه از نظر مالی برایشان مشکلی به وجود نیاید از این خدمات بهره‌مند شوند.

سیاری با تاکید بر اینکه در کنار دسترسی باید کیفیت خدمات افزایش پیدا کند گفت: در برنامه چهارم توسعه قرار شد پرداخت از جیب مردم به ۳۰ درصد برسد که این امر محقق نشد.

وی با بیان اینکه کاهش پرداخت جیب مردم در دولت تدبیر و امید کاهش پیدا کرده است گفت: وزیر بهداشت برای این منظور بررسی‌هایی کرد و دید پرداخت جیب مردم ابتدا در بیمارستان‌ها و بعد در حوزه دهان و دندان صورت می‌گیرد که تا کنون کسی برای آن فکری نکرده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اصل آزادی مشتری و جریان اطلاعات گفت: این دو موضوع سبب می‌شود تا کیفیت خدمات افزایش و قیمت کنترل شود اما این اصل در حوزه سلامت اتفاق نمی‌افتد چرا که اگر اتفاق می‌افتاد کشورهایی سرمایه‌دار مانند کانادا، استرالیا و انگلیس نظام سلامت را به صورت سوسیالیستی اداره نمی‌کردند.

وی تصریح کرد: سال گذشت با اعتباری که در روستاها خرج شد ۷۰۷ مرکز بهداشتی تجهیز و امکانات دندانپزشکی آنها به روز شد اما اکنون مشکل ما تامین نیروی انسانی است.

سیاری خاطر نشان کرد: استفاده از تکنولوژی و نیروی انسانی مناسب می‌تواند سبب شود تا ما کمبود نیرو نداشته‌ باشیم البته اکنون کمبود نیروی میانی نیز داریم و همینطور دندانپزشکان حاضر نمی‌شوند با مبالغ پایین برای ما کار کنند.

وی گفت: طرحی نوشته شده که خدمات بهداشت دهان و دندان به روستاییان در اولویت آن قرار دارد و همین طور شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر نیز در اولویت بعدی هستند.

سیاری با بیان اینکه ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از خدمات بهداشتی محروم بودند که آنها در اولویت قرار دارند گفت: کارشناسان سلامت ما در خانه‌های بهداشت حاضر شده و بسته آموزشی سلامت دهان و دندان را ارایه می‌کنند و در صورت لزوم بیمار را ارجاع می‌دهند به واحد سلامت که قرار است راه‌اندازی شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: تا سال ۹۳ برنامه بهداشت ما شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر را شامل می‌شد اما امسال برنامه را تا تحت پوشش قرار دادن ۵۰۰ هزار نفر تا تحت پوشش قرار دادن شهرهای تا ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ارتقاء دادیم.

وی در ادامه به موضوع بهداشت دهان و دندان در مدارس اشاره کرد و کفت: ۱۲ میلیون دانش‌آموز در کشور وجود دارد که بررسی‌ها نشان می‌دهد وضعیت DMF آنها رو به بدتر شدن است.

سیاری از استقرار مراکز سلامت دهان و دندان در تعدادی از مدارس خبر داد و گفت: در تعدادی دیگر از مدارس نیز خدمات سیار ارایه می‌‌شود و دانش‌آموزان در مجموع خدمات بهداشتی دهان و دندان دریافت می‌کنند

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7