دیده بان سلامت

آخرین وضعیت درمان سوختگی مادر باردار و ارجاع پرونده تخلف به دادگاه

مشاور وزیر بهداشت ضمن اشاره به دستور و تاکید وزیر بهداشت برای پیگیری وضعیت مادری که هنگام سزارین در بیمارستان شهید چمران تهران دچار آسیب شده بود، گفت: به دنبال اقدام معاونت درمان وزارت بهداشت، تیم تخصصی وضعیت این بیمار را تحت نظر دارند و فعلا وضعیت وی پایدار و رو به بهبود است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر عباس زارع‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به حضور معاون درمان وزیر بهداشت در بیمارستان محل بستری مادر مذکور در پی دستور وزیر بهداشت، ادامه داد: به دنبال اقدامات و دستور معاون درمان وزارت بهداشت تیمی تخصصی وضعیت این مادر را تحت نظر و کنترل دارند. بر اساس بررسی‌ها و اقدامات انجام شده فعلا وضعیت بیمار پایدار و رو به بهبود است و خطری سلامت وی را تهدید نمی‌کند.

زارع‌نژاد تاکید کرد: اقدامات درمانی مناسب برای این بیمار انجام شده و وضعیت روحی وی نیز بهتر شده و هوشیار است. اکنون نیز به دستور معاون درمان وزارت بهداشت زیر نظر کادری از پزشکان مجرب، مراحل درمان را سپری می کند و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی گفت: همچنین بخشی از صورت بیمار که دچار آسیب شده بود، پیوند شده و مراحل درمان او به طور دقیق و کامل در حال انجام است.

زارع‌نژاد درباره بیمارستان محل مداوای این بیمار نیز به ایسنا گفت: هرچند این حادثه در بیمارستان شهید چمران تهران رخ داده ولی در حال حاضر بیمار حادثه دیده در بیمارستان دیگری تحت مراقبت‌های درمانی قرار دارد. نظارت بر روند درمان این بیمار نیز دنبال می‌شود.

زارع‌نژاد تاکید کرد که پرونده این حادثه برای بررسی زوایا و علت پر شدن کپسول با گازی غیر از اکسیژن به دادگاه ارسال شده است.

گفتنی است؛ حدود یک ماه گذشته در بیمارستان شهید چمران تهران (این بیمارستان وابسته به وزارت بهداشت نیست) مادری هنگام سزارین و به دنیا آمدن دوقلوهایش، دچار آسیب در ناحیه لب، دهان و ریه شد. این مادر که دوقلو باردار بود، در اتاق عمل به علت استنشاق گازی که اشتباها به جای گاز تنفسی حین بیهوشی به او وصل شده بود، دچار آسیب شد.

همچنین عکس‌هایی از بیمار مبتلا به سوختگی شدید در برخی از رسانه‌ها منتشر و به این بیمار منتسب شده است که روابط عمومی وزارت بهداشت ضمن تکذیب این موضوع، این عکس‌ها را مرتبط با این بیمار ندانست.

همچنین دکتر محمد آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت در این باره به ایسنا گفت: در هنگام انجام عمل در زمان بیهوشی به جای کپسول گاز اکسیژن گاز دیگری اشتباها مورد استفاده قرار گرفته و ورود این گاز به ماشین بیهوشی تولید گرما کرده است.

در مدت این یک ماه بیمار تحت درمان بوده است و برای ترمیم سوختگی پوستش تحت عمل گرافت پوستی قرار گرفته است. همچنین درمان‌هایی برای مجاری تنفسی این بیمار انجام شده؛ به طوری که یک راه مصنوعی تنفسی برای بیمار برقرار شده است و مراحل درمان برای حل این عارضه در حال انجام است.

وی افزود: گاز وارد مجاری تنفسی بیمار شده و منجر به سوختگی مجازی تنفسی و پوست صورت شده است. بعد از این عارضه بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه قرار گرفته است.

آقاجانی با بیان اینکه این اتفاق یک ماه گذشته رخ داده است، گفت: در مدت این یک ماه بیمار تحت درمان بوده است و برای ترمیم سوختگی پوستش تحت عمل گرافت پوستی قرار گرفته است. همچنین درمان‌هایی برای مجاری تنفسی این بیمار انجام شده؛ به طوری که یک راه مصنوعی تنفسی برای بیمار برقرار شده است و مراحل درمان برای حل این عارضه در حال انجام است.

وی همچنین گفت: از روزهای اول بروز این حادثه مسئولین نظارت بر درمان به این بیمار مراجعه کردند، بنابراین هم پرونده این اتفاق به دادگاه جرایم پزشکی برای بررسی بیشتر فرستاده شده و هم ما پیگیر درمان بیمار هستیم و همچنان اقدامات درمانی لازم در حال انجام است. همچنین بیمار برای ادامه درمان به بیمارستان دیگری منتقل شده است.

آقاجانی با بیان اینکه بنا به دستور وزارت بهداشت از این بیمار عیادتی داشتم و در جریان درمان‌های او قرار گرفتم، گفت: دستورات لازم جهت استفاده از همه امکانات درمانی و استفاده از مجرب‌ترین کادر پزشکی در این زمینه داده شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا این اتفاق قصور پزشکی بوده یا خیر؟ گفت: اینکه قصور پزشکی بوده است را دادگاه باید اعلام کند. اینکه چطور این اتفاق افتاده از نظر قضایی قابل پیگیری است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "آخرین وضعیت درمان سوختگی مادر باردار و ارجاع پرونده تخلف به دادگاه"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
مرتضی
Guest

حتما پزشک متخصص مسئول پر کردن کپسول اکسیژن !!!کارشو درست انجام نداده. ای پزشکای پول پرست. خوبه مریضا هم به جای پول جیبتونو با یه چیز دیگه پر کنن؟! من نمیدونم چرا وقتی چنین اتفاقاتی میوفته بازم همه به پزشکا ناسزا میگن. واقعا مردم چی تو سرشون میگذره؟!

سجاد
Guest

از ملتی با سرانه مطالعه ی کمتر از دو دقیقه در سال انتظاری بیش از این هم نیست دکتر جان…

مهدی
Guest

وقتی کامنت های مردم رو توی سایت های خبر گزاری ها می خونم اعصابم خورد میشه. چقدر جماعت ما قدر نشناس هستن؟ چقدر بی فکر هستن؟ بابا آخه کپسول رو اشتباه پر کردن چرا به ما فحش میدین؟ اصلا می دونین قضیه چی بوده که همین طور یه ریز دارین به پزشک و پرستار و کادر اتاق عمل بد و بیراه میگین؟ برای این مردم متاسفم. کاش زمان دانشجویی از این مملکت می رفتم.

wpDiscuz
Powered by Themes24x7