سیاست گذاری سلامت

مصاحبه صداى پزشکان با دکتر محسن على جانى: با مشکل کمبود امکانات در شهرهاى دورافتاده براى خدمت پزشکان بیشتر مواجه هستیم تا مشکل کمبود پزشک

این مصاحبه دومین مصاحبه صدای پزشکان با کاندیداهای لیست های اصلی (اصلاحطلب و اصولگرا) است. صدای پزشکان می کوشد تا آئینه از نگاه کاندیدا های پزشک نمایندگی مجلس باشد.

نگاه شما و بطور کلی اصلاح طلبان به طرح تحول نظام سلامت چگونه است و برنامه ی شما در مجلس آتی در صورت پیروزی در این خصوص چه خواهد بود؟

بسم الله الرحمن الرحیم ، در بحث تغییر و تحول نظام سلامت باید دسترسى به کلیه سطوح ارائه خدمات درمانى براى مردم فراهم باشد. مشکلات بیمه اى مردم باید با تجمیع بیمه ها حل شود. درمان در بیمارستان دولتى باید با حداقل هزینه براى مردم باشد، تعرفه گذارى خدمات پزشکان که انجام شد به حمدالله. به طور کلى به سمت و سویى برویم که وقتى بیمار به مراکز درمانى مراجعه مى کند، فقط همان رنج بیمارى داشته باشد و دیگر اینکه به گونه اى نباشد که نگرانى از ارائه خدمات و هزینه ها بر رنج بیمارى اش بیفزاید. بتوانیم دسترسى بهتر به خدمات بهداشتى درمانى به طور عام در کل کشور ایجاد کرده و در شهرستان هاى کوچک بخش پزشکى خانواده را تقویت کنیم ، به طور کلى ان شاالله اصلاح طلبان بتوانند قوانین مربوطه رادر مجلس در این چهار سال آتى طورى سیاست گذارى کنند که مشکلات بهداشتى کشور یک بار براى همیشه حل شود.

همان طور که مستحضر هستید طرح تحول سلامت با یک سرى مشکلات مالى مواجه شده که این مشکلات خودش را با تاخیر در دریافتى همکاران هم نشان داده است. به نظر شما راههاى حل این مشکل چیست؟ آیا باید سازمان هاى بیمه تقویت شود ، بودجه افزایش یابد یا فرانشیز پایین را محدود کنند به دهک هاى پایین یا دهک هاى بالا یا خدمات به قیمت اصلى شان ارائه شود راه حل است؟

باید تلفیقى از این راهکارهایى که شما فرمودید انجام شود، هم باید بودجه بیشترى متوجه بخش بهداشت و درمان کشور ما شود، سرمایه گذارى بیشترى انجام شود، هم باید یارانه ها به صورت غیر نقدى در بخش خدمات درمانى افزایش یابد،سازمان بیمه ها به خصوص سازمان تأمین اجتماعى به سمت کارهاى ستادى و نظارتى بروند و خودشان را درگیر نکنند، سرمایه فراوان و امکانات فراوانى که هست باید در اختیار قرار داده شده و به بخش خصوصى به پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان واگذار شود و خود پزشکان گرداننده این بخش ها باشد و بیمه ها فقط هزینه ها را تأمین بکنند.

در بخش آموزش پزشکى با موضوعاتى از جمله تشکیل پردیس خودگردان و پولى شدن آموزش پزشکى روبرو هستیم، طورى که دیگر تنها کنکور شرط ورود به دانشگاه هاى علوم پزشکى نبوده و مسائل مالى نیز مطرح مى باشد. نظر شما در رابطه با پولى شدن آموزش پزشکى چیست؟

کلاً در بخش آموزش و پرورش و آموزش عالى باید طورى برنامه ریزى و قانون گذارى کنیم که عدالت آموزشى در جمهورى اسلامى زیر سوال نرود. باید تا آن جایى که ممکن است کارى کنیم که دانشگاه به سمت پولى شدن نرود و مسائل مادى براى دانشجو جایگاه علمى را نگیرد، همان طور که شما فرمودید مسائل مالى به جاى کنکور ملاک ورود به دانشگاههاى دولتى نباشد. اساساً هم کارى کنیم که دانشگاه ها را از بند مسائل مالى نجات دهیم و دانشگاه گرفتار این مسائل نشود. یکى از جنبه هاى عدالت اجتماعى در جمهورى اسلامى عدالت آموزشى است، ان شا الله بتوانیم کارى کنیم که عدالت آموزشى در نظام آموزشى و همین طور عدالت در زمینه اشتغال جوانان برقرار شود.

به نظر شما بحث استقلال مدیریتی دانشگاه های علوم پزشکی که اخیراً وزیر بهداشت مطرح کردند با وجود ادغام بحث آموزش و درمان در دانشگاه هاى علوم پزشکى امکانپذیر است؟ آیا شاهد روزی خواهیم بود که رؤسای دانشگاه ها منتخب هیات علمی همان دانشگاه باشد؟

به نظر من اکنون همانند سابق اساتید دانشگاه هاى ما هم از جهت علمى، هم از جهت تعهدى ، هم از جهت ارائه خدمات چه آموزشى و چه درمانى سرآمد هستند؛ دیگر وقت آن رسیده است که رؤساى دانشگاه ها توسط خود اعضاى هیأت علمى دانشگاه ها انتخاب شوند، چون هم اساتید متعصب بسیار زیادى وجود دارد که دلبسته مردم و انقلاب هستند و هم خواسته اعضاى هیأت علمى هست که در این انتخاب نقش داشته باشند، و اگر رؤساى دانشگاه توسط اساتید دانشگاه انتخاب شوند با اعتبارى که دارد مى تواند راه گشاتر و کارگشاتر باشد براى آن دانشگاه.

نگاه شما به گسترش کمى آموزش پزشکى چه در سطح عمومى و چه در سطح تخصصى چیست؟ آیا به نظرتان کشور با کمبود پزشک مواجه است یا نه ؟

ممکن است که ما در مناطق دورافتاده و خارج از پایتخت مشکل ارائه خدمات بهداشتى و درمانى داشته باشیم ولى در مجموع به نظر مى آید که مشکل ما اکنون توزیع پزشک است تا این که ما مجدداً بیایم ظرفیت رشته پزشکى را در دانشگاه افزایش دهیم. ما باید هم کیفیت آموزش را ارتقا بدهیم و هم توزیع درآمد بین پزشکان داشته باشیم، هم فضا و بسترى را فراهم کنیم که پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان ترقیب شوند در شهرهاى دورتر مشغول به کار شده و درآمد مناسبى هم داشته باشند. به نظر من بیشتر مشکل امکانات وجود دارد که پزشک راضى است ماهانه به جاى ده میلیون ، یک میلیون دریافت کند ولى در شهرهاى دورافتاده نباشد به خاطر مشکلات امکانات تحصیلى فرزندان ، مسکن و وضعیت معیشتى و پرستاران نیز همین طور. بنابراین خیلى مهم است که بتوانیم امکانات در اختیار جامعه پزشکى قرار بدهیم که بتواند خدمت کند وگرنه هر چقدر بیاییم کمیت را بالا ببریم الزاماً به کیفیت ختم نخواهد شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7