دیده بان سلامت

تأخیر ۶ ماهه دولت در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها

دبیر انجمن داروسازان ایران در پی عدم وصول مطالبات داروخانه‌های سراسر کشور از سوی بیمه‌ها و تشدید مشکل نقدینگی داروخانه‌ها، نسبت به‌ احتمال محاسبه نقدی نسخه‌های بیماران هشدار داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، سید مهدی سجادی،  با انتقاد شدید از تأخیر سازمان‌های بیمه‌گر در پرداخت صورت‌حساب داروخانه‌ها، این عمل را به «سلاخی سلامت مردم» تعبیر کرد و اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت ایران که نزدیک به ۱۰ میلیون نفر از آحاد جامعه را تحت پوشش خود دارد، از مردادماه امسال یعنی بیش از ۶ ماه است که از پرداخت سهم خود سر باز می‌زند.

وی ضمن هشدارآمیز خواندن شرایط داروخانه‌ها تصریح کرد: امروز در شرایطی به سر می‌بریم که داروخانه‌ها ضمن اینکه از پرداخت چک داروهایی که از شرکت‌های پخش دارو خریداری کرده‌اند، عاجز شده‌اند، حتی توان پرداخت هزینه‌های جاری و حقوق و مزایای پرسنل خود را هم ندارند.

سجادی با اشاره به اینکه نزدیک شدن به ایام پایانی سال و مضاعف شدن بسیاری از پرداخت‌های داروخانه‌ها مزید بر علت شده اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت شرایطی را پیش روی داروخانه‌ها و به دنبال آن مردم قرار داده که ادامه آن می‌تواند به اخلال در نظام توزیع دارو و سرگردانی بیماران منتهی شود.

وی ادامه داد: با قطع ارتباط بیمه‌ها با داروخانه‌ها، ممکن است مردم مجبور شوند بعدازاین نسخه‌های خود را به‌صورت نقدی با داروخانه‌ها تسویه‌حساب کنند. چراکه داروخانه‌ها پولی بابت پرداخت قیمت دارو به شرکت‌های پخش ندارند.

وی ادامه داد: هیچ‌کس از پرداخت نقدی مردم در داروخانه خوشحال نمی‌شود، ولی مسئله اساسی این است که داروخانه‌های سراسر کشور دیگر توانی برای پرداخت هزینه‌ها ندارند و در واقع شرمنده مردم شده‌اند.

سجادی تصریح کرد: با توجه به اجرای طرح تحول سلامت، پوشش خدمات بیمه‌ای نسبت به افراد و داروها افزایش پیداکرده است که واقعاً جای خوشنودی و مسرت دارد، ولی مسئله این است که اگر دولت و سازمان‌های بیمه‌گر از پرداخت صورتحساب‌های داروخانه‌ها خودداری کنند، چه کسی باید هزینه داروهایی که بیماران با دفترچه بیمه تحویل گرفته‌اند را پرداخت کند؟

به گفته سجادی لازم است منابع بیمه‌ها تقویت شود تا پوشش مناسبی داشته و هنگام بروز بیماری، هزینه‌های کمرشکن به مردم تحمیل نشود؛ و در حال حاضر فوریترین اقدام آن است که سازمان بیمه سلامت، حداقل سه ماه از بدهی خود را در چند روز آینده پرداخت کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7