نظام سلامت

وزیر بهداشت: رسانه‌ها ترور شخصیت نکنند/ اعتماد بخش مهمی از درمان است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اعتماد بخش مهمی از درمان است، گفت: رسانه‌ها ترور شخصیت نکنند و نباید به‌گونه‌ای رفتار کنند که به خدمت‌رسانان حوزه سلامت آسیب وارد شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از تسنیم  از اصفهان، سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی شامگاه پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خطاب به رسانه‌ها گفت: بخشی از بداخلاقی‌هایی که در طول سال‌ها در جامعه شکل گرفته جدای از رفتار مسئولان حاصل کار شما است، برخی خویشتن‌داری و سعی کردند خودشان باشند و برخی در ورطه‌ای افتادند و به‌‌راحتی آبروی انسان‌ها حتی شریف‌ترین آنها را مورد تهاجم قرار دادند و این موضوع برای کشوری که اسلامی است، موضوعی منفی به شمار می‌رود.

وی افزود: دروغ و تهمت، نسبت‌های ناروا و رفتار و گفتار نامناسب را در برخی رسانه‌ها شاهد هستیم، در این خصوص کسانی مقصر هستند که از پول بیت‌المال نه‌‌تنها استفاده می‌کنند بلکه از قدرت نیز استفاده می‌کنند و در حالی که می‌توانند بازدارنده باشند این کار را نمی‌کنند این افراد در عین حال ترور شخصیت می‌کنند که این موضوع بزرگ‌ترین خسارت در کشور ما است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان “ان‌شاءالله شما خبرنگاران از جنس دوم هستید” اظهار داشت: امیدواریم قلم شما حول اخلاق باشد و این حق مردم شریف ایران است که با راستی و متانت و ایجاد امید در جامعه مورد اطلاع رسانی قرار بگیرند.

قاضی‌زاده‌هاشمی با ابراز “جامعه ما بدون دروغ‌پردازی نیاز به امید دارد” گفت: انتخاباتی برگزار می‌شود که جای تشکر دارد، اما در پایتخت کشور به‌رغم اینکه همه مسئولان از رأس تا ذیل به مردم می‌گویند بیایید، باز هم ۵۰ درصد شرکت می‌کنند، بخشی از این موضوع مربوط به رفتار ما است اما بخش عمده آن مربوط به رفتار رسانه‌ها است، از رفتار رسانه ملی تا سایرین در این امر مقصر هستند.

وی افزود: در برخی برنامه‌های تلویزیونی یا سایت‌های اینترنتی مسئولان را به‌گونه‌ای معرفی می‌کنیم که گویا یا دزد هستند یا به‌دنبال پارتی‌بازی و منابع شخصی و فامیلی، در این صورت انسان باید کم‌عقل باشد تا مسئولیت قبول کند تا اینکه عاشق باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: همه باید به رفتار نیکو و اخلاق حسنه دعوت شویم، بنابراین گفتن این صحبت‌ها به‌نظر من ادامه راهی است که شروع کرده‌ایم و با لطف خدا و همت امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی این راه ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه ارتباط مسئولان با خبرنگاران در حوزه سلامت بسیار مهم است، عنوان کرد: اگر مسئول بخواهد ارتباطی با مردم داشته باشد طبیعتاً باید جامعه خبرنگاران را تکریم کند، معتقد هستیم اصل کار پیشگیری است و پیشگیری میسر نیست مگر با توانمند شدن مردم و بنابراین در این راستا به کمک رسانه‌ها نیاز است.

قاضی‌زاده‌هاشمی تصریح کرد: در حوزه سلامت توصیه می‌کنم که مراقب باشیم، اطلاع رسانی باید به‌گونه‌ای باشد که به ارائه کنندگان خدمت آسیبی وارد نشود، ممکن است حتی یک مسئول دستش کج باشد اما خیلی باید مراقب بود، نباید مردم نسبت به این جامعه بدبین شوند و در این صورت گرفتاری بیشتر خواهد بود.

وی افزود: برای برخی برنامه‌های رسانه ملی و برخی رسانه‌ها که به جامعه پزشکی بی‌محابا حمله می‌کنند متأسفم، اینها اثرات این رفتار را خواهند دید، اگر لکه‌ای دیده شود همه آن را به کل جامعه پزشکی نسبت می‌دهیم در صورتی که اشتباه است، اعتماد بخش مهمی از درمان است اما ما در حال از بین بردن این اعتماد هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: خواهش من این است آنچه را نمی‌دانید نگویید، در بسیاری از مواقع نیز انسان نباید حرف حق را بزند چون حرف حق را هر کجایی نمی‌شود زد، در حوزه سلامت نیز به‌دنبال حقوق مردم باشیم و تا آن جایی پیش بروید که نتیجه عکس ندهد، جامعه پزشکی محترم هستند و کاری نکنند که دید مردم عوض شود.

وی گفت: صدا و سیما برنامه‌ای گذاشته شده بود که می‌گفت درآمد دکترها ۳۰۰ برابر پرستاران و درآمد پزشکان ایران ۸ برابر درآمد پزشکان آمریکا است، در حالی که درآمد یک پزشک قبل از طرح تحول، یک و هفت‌دهم درآمد یک پرستار بود و الآن نزدیک به دو و چهاردهم شده است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان “همه همت ما باید این باید باشد که به مردم امید بدهیم” ادامه داد: قوه قضائیه اگر قاطع برخورد می‌کرد شاید ما این روزها را نداشتیم، اما بخشی از مشکلات ناشی از کار رسانه‌ است، درخواست من این است که چیزهایی را که نمی‌دانید نگویید و چیزهایی را که می‌دانید صحیح به مردم منتقل کنید.

وی اعلام کرد: کاری را که دولت یازدهم در حوزه پیشگیری انجام داد هیچ یک از دولت‌های گذشته انجام ندادند، ما ۲۴ میلیون نفر را زیر پوشش شبکه قرار دادیم، استان سیستان و بلوچستان ۴۰ درصد پزشک کم داشت اما امروز یک نفر پزشک در این استان کم نداریم و این خود یک افتخار است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ابراز “به‌گونه‌ای رفتار نکنیم که ماجرایی مانند قضیه خمینی‌شهر به‌روی آنتن شبکه‌های خارجی برود” گفت: خروجی این رفتار رسانه‌ها در قضیه خمینی‌شهر این بود که این جماعت چقدر بی‌عاطفه است، شاید به‌عنوان مثال کسی مشکل روانی داشته باشد، شاید کسی خطایی کند و تا زمانی که جرمش ثابت نشده نباید قضاوت کرد، اگر قوه قضائیه درست عمل کند نباید این بداخلاقی‌ها را داشته باشیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7