اقتصاد سلامت

بزرگترین بیمارستان خاورمیانه و عقب ماندگی شش ماهه کارانه ها/پذیرش سالانه یک میلیون بیمار

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا قاسمعلی خراسانی،رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت این مجتمع در فضایی به وسعت ۲۴ هکتار شامل چهار بیمارستان امام خمینی(ره)، بیمارستان ولی عصر، انستیتو کانسر(سرطان) و مرکز تصویربرداری است که بزرگترین مجتمع بیمارستانی خاورمیانه محسوب می شود.
وی ادامه داد: مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) از گذشته به بیمارستان هزار تختخوابی معروف بود که اکنون ۱۵۰تخت بیمارستانی دیگر نیز به آن اضافه شده و با هزار و ۱۵۰ تخت مصوب به مردم خدمات رسانی می کند و این البته به جز تختهای اضافه ای است که در اورژانس و اتاقهای عمل به مردم خدمت می دهند اما جزو سرشماری تختهای بیمارستان محاسبه نمی شوند.
رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) گفت: حدود ۳۰۰ تخت دیگر در این بیمارستان وجود دارد که جزو آمار تختهای مصوب حساب نمی شود مانند ۴۴ تخت اورژانس و تختهای ۵۰ اتاق عمل این بیمارستان که سالانه ۷۰ هزار عمل جراحی در آنها انجام می شود.

پذیرش سالانه یک میلیون بیمار از سراسر کشور

خراسانی افزود: هر سال بیش از ۱۲۰هزار بیمار در این بیمارستان بستری می شوند و با احتساب پذیرش بیماران سرپایی و خدماتی که در بخشهای رادیولوژی، آزمایش و اورژانس ارائه می شود، این مجتمع بیمارستانی سالانه به حدود یک میلیون نفر خدمت رسانی می کند که بین ۳۰ تا ۴۰ درصد آنها از شهرهای دیگر می آیند.

۲۵۰ تخت فقط برای بیماران سرطانی

وی گفت: ۲۵۰ تخت بیمارستانی این مجتمع در بیمارستان و انستیتو کانسر برای بستری بیماران مبتلا به سرطان اختصاص دارد و این بیمارستان تنها مجتمع بیماستانی در کشور است که همه پیوندهای عضو شامل پیوند کبد، قلب،ریه، کلیه و مغزاستخوان استخوان انجام می شود و جز چشم پزشکی همه تخصصها و خدمات پزشکی در این بیمارستان ارائه می شود.

بیمارستانی در قامت یک دانشگاه

خراسانی افزود: مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) ۳۲۵ عضو هیئت علمی متخصص و فوق تخصص دارد که کار آموزش ۸۵۰ دانشجوی دستیاری تخصصی و فوق تخصصی را انجام می دهند و سالانه ۱۵۰ پزشک متخصص یا فوق تخصص در این مجتمع فارغ التحصیل می شوند که به تنهایی از ۸۰ درصد دانشگاههای علوم پزشکی سطح دو و سه برون ده آموزشی بیشتری دارد.
رئیس بزرگترین مجتمع بیمارستانی خاورمیانه در ادامه به چالشهای این مرکز اشاره کرد و گفت: چالش ها و مشکلات این مرکز مشابه مشکلات سایر بیمارستانهای دولتی است، از زمانی که طرح تحول سلامت اجرا شده، بیماران شهری فقط ۶ درصد و بیماران روستایی فقط ۳ درصد کل هزینه های بیمارستان را نقدی پرداخت می کنند و بیش از ۹۳ درصد درآمد بیمارستان وابسته به پرداخت بیمه هاست.

بدهی ۱۲۰ میلیاردی بیمه ها

وی ادامه داد: دو سازمان بیمه گر اصلی پایه کشور شامل سازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه خدمات سلامت به طور متوسط از مرداد امسال مطالبات مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) را پرداخت نکرده اند، حدود هشت ماه عقب هستند و در مجموع ۱۲۰ میلیارد تومان طلب وصول نشده از این دو بیمه اصلی داریم.
خراسانی گفت: به طور متوسط این دو سازمان بیمه گر باید ماهانه ۱۵ میلیارد تومان مطالبات سند شده این بیمارستان را پرداخت کنند و اکنون هشت ماه است که مطالبات مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) تهران را پرداخت نکرده اند.

اداره بیمارستان با قرض و نسیه

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که با وجود این بدهی سنگین بیمارستان چگونه اداره می شود، توضیح داد: بخشی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران قرض می گیریم و دانشگاه پولی را که باید در جاهای دیگر مثلا بخش بهداشت هزینه کند به صورت تنخواه در اختیار این بیمارستان قرار می دهد تا خدمات روزمره متوقف نشود، بخشی هم بدهکاریم.
وی گفت: حدود ۲۰ میلیارد تومان از بدهی مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) به شرکتهای طرف قرارداد است، مانند شرکتی که نخ بخیه می آورد یا گوشت و مواد غذایی آشپزخانه را تامین می کند یا شرکتهای که باید تجهیزات پزشکی را سرویس کنند.
وی افزود: فقط شرکتی که مواد غذایی آشپزخانه را تهیه می کند ماهانه ۱٫۵ میلیارد تومان با بیمارستان قرارداد دارد و چندین ماه است که طلب خود را وصول نکرده است.
وی گفت: مثال دیگر شرکتی است که دستگاههای آی سی یو را به بیمارستان فروخته است. اگر مثلا دستگاه ونتیلاتور آن خراب شد باید با تماس از بیمارستان برای سرویس آن بیاید اما می گویند، اول بدهی ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی قبلی را پرداخت کنید تا برای سرویس و رفع خرابی دستگاه مراجعه کنیم.
خراسانی گفت: شرکتهای خدمات برای تعمیر و نگهداری تجهیزات بیمارستان به خاطر بدهی معوقه مراجعه نمی کنند، البته چون تعداد این شرکتها زیاد است، گاهی به شرکتهای مشابه زنگ می زنیم و کار را راه می اندازیم اما فشارزیادی هم به پرسنل بیمارستان و هم به شرکتهای طرف قرارداد بیمارستان وارد می شود.

عقب ماندگی شش ماهه کارانه ها

رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) درباره تاخیر پرداخت کارانه پرسنل این مجتمع نیز گفت: الان حدود شش ماه پرداخت کارانه پرسنل بیمارستان اعم از پزشک و پرستار تاخیر دارد، در این بیمارستان از ۳۲۵ متخصص هیئت علمی، ۱۴۰ نفر تمام وقت هستند یعنی بیرون از بیمارستان کار نمی کنند و تمام درآمد آنها به پرداختی بیمارستان بستگی دارد در حالی که کارانه آنها شش ماه عقب افتاده است.
خراسانی درباره متوسط کارانه پزشکان متخصص این مجتمع نیز گفت: متوسط کارانه پزشکان متخصص این بیمارستان ۱۲ میلیون تومان است، یک سوم این متخصصان ماهانه حدود چهار میلیون تومان کارانه می گیرند، البته کارانه متخصصان تمام وقت که ماهانه تا ۲۸۰ ساعت در این بیمارستان حضور فیزیکی دارند بیشتر است.
وی افزود: سقف کارانه پزشکان متخصص و فوق تخصص در این بیمارستان از سقف کارانه دانشگاه علوم پزشکی تهران پایین تر است، سقف کارانه در دانشگاه ۷۰ میلیون تومان است و سقف کارانه در این مجتمع بیمارستانی ۶۰ میلیون تومان است که افراد انگشت شماری این میزان کارانه را دریافت می کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7