اقتصاد سلامت

وزیر بهداشت: وصول نشدن بخشی از مطالبات غیرطبیعی است

وزیر بهداشت با بیان اینکه مطالبات زیادی از بیمه داریم و بخشی از اعتبارات ما در سال ۹۴ محقق نشد، گفت: بخشی از عدم تحقق مطالبات طبیعی بود به دلیل تغییر قیمت نفت و عدم آزاد شدن منابع دیرتر به نتیجه رسید اما بخش دیگر ی هم غیر طبیعی بود.

به گزارش  صداى پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی از آغازین ساعات اداری صبح امروز برای دید و بازدید عید به ترتیب به دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران ، بهزیستی و توانبخشی و ایران رفت و ضمن تبریک سال نو به مجموعه دانشگاهیان و قدردانی از اقدامات صورت گرفته در سال گذشته ، اعلام کرد در سال جدید به حوزه آموزش توجه بیشتری خواهد شد.
دکتر هاشمی با حضور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تبریک سال نو به مسئولین و کارکنان این دانشگاه با بیان این که وزارت آموزش و پرورش قبل از وزارت بهداشت، بیشترین تعداد کارکنان را دارد،گفت: این وزارتخانه ،تنها یک ماموریت ؛”آموزش در مقاطع مختلف”بر عهده دارد.
وزیر بهداشت گفت: بعد از آموزش و پرورش ،وزارت بهداشت بیشترین تعداد کارکنان را با تنوع مسئولیت و حساسیت کار بر عهده دارد که علاوه بر وظایف محوله اجرای “طرح تحول سلامت”نیز بر دیگر وظایف این وزارتخانه افزوده شده است و امیدوار هستیم بتوانیم به کمک شما، این بار را به مقصد برسانیم.
دکتر هاشمی گفت : فکر نمی کردیم که این شیشه‌خرده ها و سنگریزه‌ها را در اجرای این طرح پیش پایمان بریزند و اذیتمان کنند بخصوص در موضوع بیمه‌ها و پرداخت‌ها .
دکتر هاشمی با بیان اینکه مطالبات زیادی از بیمه داریم و بخشی از اعتبارات ما در سال ۹۴ محقق نشد، گفت: بخشی از عدم تحقق مطالبات طبیعی بود به دلیل تغییر قیمت نفت و عدم آزاد شدن منابع دیرتر به نتیجه رسید اما بخش دیگر ی هم غیر طبیعی بود.
دکتر هاشمی عدم یکپارچگی در تولیت و مسئولیت حوزه سلامت را به عنوان یکی از مهمترین چالش های این حوزه مورد اشاره قرار داد و گفت: وزارت بهداشت برنامه‌ریزی می‌کند و خدمت را می‌فروشد در حالی که پول دستش نیست و عدم پرداخت به موقع مطالبات ،بالطبع برای ارائه‌کنندگان خدمت به خصوص پزشکان جوان و پرستاران نارضایتی ایجاد کرد .
وزیر بهداشت گفت: اگر نیروی انسانی در یک مجموعه‌ای اعم از تخصصی و اداری رضایتمندی نداشته باشند کار ها با انگیزه و خوبی پیش نخواهد رفت و من فکر می‌کنم کسانی که برای گذراندن طرح به مناطق دور دست رفتند و در عین حال ممنوع المطب هم شدند ، خیلی بزرگواری کردند،چرا که این افراد امورات زندگی خود را از طریق همین حقوقی که دولت دولت پرداخت میکند، می گذرانند.
وزیر بهداشت با بیان این که امیدواریم سال ۹۵،هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سیاسی سال خوبی باشد،گفت: من عمیقا معتقدم پیشرفت کشور با وحدت و همدلی میسر است و امام بزرگوارو همچنین رهبری بارها بر این موضوع تاکید کردند.
دکتر هاشمی در ادامه گفت : یکی از دانشگاه‌هایی که ما به آن افتخار می‌کنیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و البته از این دانشگاه انتظارات زیادی داریم.
وزیر بهداشت ضمن قدر دانی از همه مسئولین و مدیران این دانشگاه گفت: واقعیت این است که چشم امید ما به دو سه دانشگاه بیشتر است و امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بتواند امسال در حوزه های درمان و بهداشت قدم‌های موثری بردارد و انشااله به بخش های آموزشی بیشتر توجه کنیم.
وزیر بهداشت در ادامه از دکتر پیوندی ،رییس این دانشگاه خواست تا کمبود های حوزه آموزشی را مرتفع کند.
دکتر هاشمی با بیان این که دکتر ملک‌زاده نیز از اساتید با سابقه در حوزه آموزشی هستند و در حال حاضر مسئولیت معاونت پژوهشی را در اختیار دارند ،گفت: پژوهش هم گرفتار آموزش است و اگربه بخش آموزش بیشتر توجه کنیم، حتماً پژوهش هم تقویت می‌شود.
وزیر بهداشت گفت: یکی از آرزوهایی که داشتم این بود که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بتواند دانشگاه بین‌المللی بشود و اساتید این دانشگاه به صورت دولتی یا خصوصی ،دانشگاه بین المللی ایجاد کنند و فرزندان ما به جای این که برای تحصیل به دانشگاههای خارج بروند که برخی از آنها از کیفیت آموزشی پایینی نیز برخوردارند ،در همین دانشگاه تحصیل نمایند و از کشور های مختلف نیز برای تحصیل به این دانشگاه بیایند.
دکتر هاشمی در پایان مجدد، ضمن تبریک سال نو به همه همکاران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار امید واری کرد که با حضور اثر گذار برای خدمت به مردم به نحوی ایثار کنیم که مورد رضای خداوند نیز باشد و به تبع آن رضایتمندی مردم نیز حاصل شود .

رشته های تدریس شده در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی کاربردی است
وزیر بهداشت در دیدار نوروزی با مجموعه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: رشته های تدریس شده در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مفیدتر از رشته های دیگر سایر دانشگاه های علوم پزشکی است، چرا که کاربردی تر است.
دکتر سید حسن هاشمی در این دیدار حوزه سلامت را مجموعه ای اثرگذار در کشور بیان کرد و گفت: علیرغم وجود مشکلات اقتصادی و سیاسی در سال ۹۴، دولت توانست در جهت رفع مشکلات مردم و پیشرفت کشور قدم بردارد و امیدواریم بتوانیم فعالیت های خود را در حوزه سلامت با کیفیت بهتری نسبت به سال گذشته ادامه دهیم.
وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر به گروه های آموزشی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، افزود: متاسفانه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی منابع درآمدی کمتری نسبت به سایر دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران دارد به همین دلیل کمتر به چشم می آید.
وی افزود: خطری که این دانشگاه را تهدید می کند این است که افرادی که نمی توانند وارد سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران شوند به این دانشگاه وارد می شوند. بنابر این لازم است در گروه های آموزشی سخت گیری های لازم صورت گیرد تا افراد شایسته وارد این دانشگاه شوند.
به گفته دکتر هاشمی، رشته های تدریس شده در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مفیدتر از رشته های دیگر سایر دانشگاه های علوم پزشکی است، چرا که کاربردی تر است.
دکتر هاشمی بر لزوم خروج بخشی از ماموریت های محیطی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از سایر وزارتخانه ها مثل سازمان بهزیستی و واگذاری این ماموریت ها به خود دانشگاه تاکید کرد و گفت: لازم است این دانشگاه توانمند شود تا بتواند به صورت سازمانی عمل کند.
وزیر بهداشت تاکید کرد: لازم است این دانشگاه اندکی از حالت علمی و پژوهشی خارج شود و اجرایی تر فعالیت کند. با توجه به این که این دانشگاه در ۶ استان بیمارستان دارد شاید بتوان آنها را به سرمایه گذاری متقاعد کرد.
وزیر بهداشت در ادامه، با بیان این که وزارت بهداشت در توسعه نیروی انسانی و فضای فیزیکی صاحب اختیار نمی باشد و در کل نظام، مجلس شورای اسلامی و در دولت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصمیم گیرنده در این موارد هستند، افزود: امیدواریم آنچه که روزی ابلاغ شده است در قالب قوانین هم تصویب شود و مجریان دولت موظف به اجرای آن باشند

برخی از تصمیمات را باید انقلابی گرفت / دولت دکتر روحانی در مورد دانشگاه علوم پزشکی ایران تصمیم درستی گرفت
وزیر بهداشت در دیدار نوروزی خود با رییس، اعضای هیات رییسه ، مدیران و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی ایران ، ضمن تبریک سال نو، اظهار امیدواری کرد که مجموعه دانشگاهیان علوم پزشکی ایران در سال جدید با انرژی مضاعف و روحیه شاداب و پرنشاط بهار را شروع کرده باشند.
دکتر هاشمی خطاب به دانشگاهیان علوم پزشکی ایران گفت: امیدوار هستیم همچون گذشته اثر بخشی اتان برای خدمت به مردم در حوزه های آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان بیشتر از گذشته باشد.
وزیر بهداشت گفت: خوشحال هستیم که دانشگاه علوم پزشکی ایران به تدریج موقعیت ممتاز خود را به دست می آورد و در تلاش هستیم اتفاقی که در گذشته برای این دانشگاه افتاد را جبران نماییم و در دولت دکتر روحانی تصمیم درستی در مورد این دانشگاه گرفته شد.
دکتر هاشمی یادآور شد: در مورد دانشگاه علوم پزشکی ایران ، به رغم همه مشکلاتی که داشتیم به لحاظ اعتبارات و نیز اعضای هیات علمی این دانشگاه، با نگاه مثبت و متفاوت عمل شده است و این باید ادامه یابد.
وزیر بهداشت همچنین بر ضرورت تسریع در راه اندازی دانشکده دندانپزشکی در این دانشگاه با همکاری شهرداری به لحاظ در نظر گرفتن مکان فیزیکی تاکید کرد.
دکتر هاشمی در ادامه با اشاره به سخت بودن امور اجرایی در کشور گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران نسبت به سایر دانشگاههای علوم پزشکی کشور جوان تر است و امیدواریم با اتفاق نظرو همدلی ، مشکلات موجود هرچه سریعتر مرتفع شود.
وزیر بهداشت با بیان این که تنها در دوره ای فرد، وزیر یا رییس دانشگاه می شود، گفت: در کارهای اجرایی، انتظارات و از طرفی فشارها از اکناف زیاد است البته در اداره امور نیز باید جرات زیادی داشت و تاوان پذیرفتن مسئولیت را داد لذا برخی از تصمیمات را باید انقلابی گرفت و به خدا توکل کرد و امیدواریم با سرعت بیشتری به اهدافمان دست یابیم.
وزیر بهداشت از دانشگاهیان علوم پزشکی ایران خواست امسال را با کارنامه بهتری نسبت به سال قبل به اتمام برسانند.
دکتر هاشمی با بیان این که در سال گذشته وعده های داده شده به این حوزه به دلایل مختلفی محقق نشد، بدهی بیمه هابه دانشگاهها و به تبع آن مشکلات ایجاد شده در مورد پرداخت با تاخیر به پرسنل را مورد اشاره قرار داد و و اظهار امیدواری کرد که مشکلات موجود برطرف شود.
دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ التحصیلان خوبی نیز دارد و در رشته خودم به آنها افتخار می کنم.
وی اظهار امیدواری کرد که دانشگاه علوم پزشکی ایران جزو دانشگاههای علوم پزشکی رتبه دار بین المللی شود.
وزیر بهداشت افزود: امیدوار هستیم کسانی نیز که دانشگاه را اداره می کنند بیشتر از گذشته، بستر را برای کشف و رشد استعدادها فراهم کنند.
دکتر هاشمی در پایان گفت: امسال بنا داریم بخشی از درآمد دانشگاهها را به آموزش و پژوهش اختصاص دهیم و امسال بیشتر به حل مشکلات بخشهای آموزشی توجه نماییم./

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Powered by Themes24x7